2024. május 10., péntek

Elfekvővé alakul a Covid-kórház?

Danica Grujičić egészségügyi miniszter asszony azt javasolta, hogy az országban működő Covid-kórházak, beleértve a mišeluki intézményt is, a jövőben palliatív központokként, azaz elfekvőként tevékenykedjenek.

Az elkövetkező egy hónapban a batajnicai, a kruševaci és az újvidéki Covid-kórházakat palliatív kezelőközpontokká tervezik átalakítani. A palliatív ellátás a halálos betegségben szenvedő betegek tüneteinek enyhítésére irányuló támogató kezelések összességét jelenti.

Magában foglalja a fájdalom, a testi tünetek csillapítását, elkerülését, a lelki- és szellemi támogatást, úgy beteg, mind a hozzátartozók életminőségének javítása céljából.

A miniszter asszony úgy véli, hogy az egészségügynek ez a szakterülete szinte nem is létezik Szerbiában, ezért kellene ezt a három intézményt ilyen irányban továbbfejleszteni. A haldokló betegek sorsa hazánkban általában a család kezében van, a családtagok viselnek gondot róluk, ugyanis a kórházakban rendszerint nincs hely számukra. Szerbiában évente nagyjából 40 ezer daganatos rákbetegséget jegyeznek, a megbetegedettek közül 21 ezren meghalnak. Azokat, akiken már nincs segítség, hazaengedik meghalni.

A mišeluki Covid-kórház jól felszerelt intézmény, jelenleg nagyjából 50 Covid-beteget kezelnek itt, egyeseket lélegeztetőgépen (Fotó: Ótos András felvétele)

A mišeluki Covid-kórház jól felszerelt intézmény, jelenleg nagyjából 50 Covid-beteget kezelnek itt, egyeseket lélegeztetőgépen (Fotó: Ótos András felvétele)

A miniszter asszony szerint a palliatív gondozás bevezetése jó megoldás lenne a Covid-kórházak esetében, olyan betegeket is kezelnének ezekben, akiknek a felépülése hosszadalmas és fájdalmas, de minderről a kormánynak kell döntenie.

– Sürgősségi osztályainkon néha 3 hónapig is lábadoznak a súlyos autóbalesetek túlélői. Sehol a világon a sürgősségi osztályon nem maradnak az ápoltak 10 napnál hosszabb ideig, erre egyszerűen nincs szükség. A mišeluki és a másik két Covid-kórházban olyan betegeket is ápolnának, akik még nem mehetnek haza, de sürgősségi ellátásra már nincs szükségük – véli a miniszter asszony.

Palliatív kezelést nyújtó orvosokból és ápolókból sincs elég Szerbiában, máshol olyan, hospis név alatt ismert központok is működnek, amelyekben palliatív ellátást nyújtanak, ugyanakkor nem kórházak. A 021.rs cikke emlékeztet arra, hogy a Covid-kórházak bezárását, azaz átminősítését olyan időszakban tervezik, amikor naponta nagyjából 300-an szorulnak betegellátásra Covid-fertőzés miatt.

Nyitókép: Ótos András felvétele