A magyar művelődési egyesület október 23-ánszékházának kistermében tartott megemlékezést a 20. századi magyar forradalomról és szabadságharcról. Az 1956. október 20-ától november 4-éig terjedő időszak eseményeit megörökítő filmprodukció bemutatójával nyújtott betekintést a tragikus és dicső népfelkelésbe. Tóth Ervin, a kultúrház elnökségi tagja (az itteni korábbi irodalmi szakkör jeles versmondója és műsorvezetője) Huszka Dávid egyetemista társával együttműködve dokumentumfölvételekből montázsolt multimediális filmet. Anyagot válogatott a világháló Elektronikus Lexikonából (Wikipédia), valamint a Magyar Távközlési Iroda és a Magyar Rádió archívumából.
Az emlékestet rendező Tóth Ervin köszöntötte a látogatókat, majd méltatta 1956 jelentőségét. A dokumentumfilm narrátoraként (hangfölvételről) mondott összefoglalót a magyar népmegmozdulás előzményeiről, okairól és következményeiről az országban és a térségben, a korabeli sajtóból kölcsönzött idézetekkel. A bevezetőben szólt a Rákosi-kormány Államvédelmi Osztályának kegyetlen intézkedéseiről: az ország ellenségének nyilvánított több ezer ember bebörtönzéséről, kivégzéséről vagy száműzetéséről.
A hiteles filmfölvételek megjelenítették 1956. október 23-át Budapesten: az Országház és a Magyar Rádió épülete előtt tüntetett tömeget, amely követelte az államvezetőség lemondását és az ország demokratizálását. Az újvidéki emlékesten filmvásznon peregtek az 56-os októberi–novemberi utcai harcokról készült fölvételek: a szovjet tankok diadalmas bevonulása „hősök és áldozatok betiport tetemei, a borzalmakat túlélők erőltetett menete”... Közben a hajdani Szabad Magyar Rádió adásaiból, archív hangszalagról újra felhangzott Nagy Imre miniszter bátorító felhívása a kitartásra, majd a Magyar Írók Szövetségének és másoknak a nyilatkozata. Az embertelen korszakban nem talált visszhangra a magyar nép kérelme: „Világ népei, hallgassatok meg! Segítsetek! Ne szavakkal... tettel!” „Isten veletek és velünk!” Az ország vérfürdőben és gyertyafényben úszott, a szabadság zászlaja lengett...
A rendezvény látogatói tisztelettel adóztak a szabadságharcosok emlékének. A multimediális történelemóra után az idős személyek felidézték az 56-beli menekültek útját Jugoszláviában, szóltak a Magyar Szó napilapunk korabeli híranyagáról is. A fiatalabb látogatók a történelmi témával kapcsolatos olvasmányaik információival gazdagították az emlékező társalgást.



