2024. május 9., csütörtök

Bírságol a Sólyomszem

Az újvidéki parkolás-ellenőrző rendszer a jövő héten startol

Az NSpatrol, azaz a Sólyomszem elnevezés alatt futó parkolás-ellenőrző rendszer újvidéki változata hivatalosan a május 1-jei ünnepek után kezdi a szabálytalanul közlekedő polgárok büntetését. A hírt Zdravko Jelušić, a városi tanács kommunális ügyekkel megbízott tagja erősített meg.

– Rendszerünket összehasonlítják a belgrádi Sólyomszemmel, alapvető különbség azonban, hogy a közlekedési útvonalakon kívül ellenőrzni fogja a zöldfelületeket, a gyalogoszónákat, a járdákat és a kerékpárutakat is. Újév után teszteltük a rendszert, mivel el kellett végezni a parkolási felületek helymeghatározását, ezzel kizártuk a kijelölt parkolóterületeket a büntetés alá eső zónákból. Ellenőrizni kellett a rendszer automatikus működését, összehangoltságát is a különböző szoftverekkel és adatbázisokkal – magyarázta a városi tanács illetékes tagja.

A Dnevnik napilapnak nyilatkozva Zdravko Jelušić elmagyarázta, hogy az NSpatrol rendszerét alkotó, kamerákkal felszerelt gépjárművek két kört tesznek meg, és amennyiben a kamerák a második kör során is észlelik ugyanazt a járművet ugyanazon a helyen, tilos parkolási zónában, akkor a rendszámot, illetve a tilosban parkolás tényét igazoló fotót továbbítják a Belügyminisztérium erre a célra létesített szervereinek. A rendszer feldolgozza a beérkező adatokat, megalkotja az értesítéseket, majd elküldi azokat a gépjármű-tulajdonosok nevére. Hetente egyszer továbbítják a polgároknak és jogi személyeknek, attól függően, hogy ki a szóban forgó gépjármű tulajdonosa.

A három percnél hosszabb várakozás, még bekapcsolt irányjelzőkkel is, parkolásnak számít, büntetendő. Valószínűleg hamarosan véget ér a „fehér kombik terrorja” (Fotó: Ótos András felvétele)

A három percnél hosszabb várakozás, még bekapcsolt irányjelzőkkel is, parkolásnak számít, büntetendő. Valószínűleg hamarosan véget ér a „fehér kombik terrorja” (Fotó: Ótos András felvétele)

– Az emberi tényező teljes kizárása céljából a rendszernek automata módban kell működnie. Így mindenki „egyenlő”, nem lesznek kivételek. Csak az ún. fehér listán szereplő járművek, azaz a rendőrség, a mentők, a tűzoltóság és a kommunális szolgálatok gépjárművei – mondta Jelušić.

Hozzátette, hogy olyan esetekben, amikor a kamerák nem tudják felismerni a rendszámot, mert azokat szándékosan eltakarták, piszkosak, vagy felnyitották a gépjármű csomagtartóját, akkor a rendszer riasztja az ellenőrzést végző jármű sofőrjét, aki értesíti a kerékpáros járőröket, a tilosban parkolt jármű helymeghatározása a rendszert alkotó összes résztvevő számára láthatóvá válik.

– A három percnél tovább tartó megállás parkolásnak számít, még akkor is, ha be van kapcsolva mind a négy irányjelző. Hangsúlyoznom kell, hogy külön figyelmet fordítunk majd a gyalogosövezetekre, ahol hamarosan egész biztosan rendet fogunk teremteni – szögezte le Jelušić.

Az utcán, vagy más közlekedési felületen történő szabálytalan parkolásért 5 ezer, míg a zöldfelületeken 25 ezer dináros büntetés szabható ki. Amennyiben nyolc napon belül megtörténik a befizetés, akkor a bírság összegének csak a felét kell kifizetni. A gépjármű tulajdonosát 25 ezer dináros büntetéssel sújtják abban az esetben is, ha a szabálytalanságot követő nyolc napon belül nem juttatja el a gépjárművet vezető személynek a pontos adatait, valamint bizonyítékot arról, hogy a szabálysértés elkövetésének pillanatában ki vezette a gépjárművet. Ez azokra vonatkozik, akik a bírság kifizetését úgy próbálják elkerülni, hogy azt állítják: nem én vezettem a járművet. A rendszámtáblák eltakarásáért 20 ezer dináros büntetés jár, a pénzbírságok sokkal nagyobbak a jogi személyek esetében.

A városi önkormányzat illetékesei arra számítanak, hogy már az első napokban a regisztrált szabálysértések száma naponta eléri majd az ezret.

Nyitókép: A három percnél hosszabb várakozás parkolásnak számít, és büntetendő (Fotó: Ótos András felvétele)