Az Újvidéken megnyíló, amerikai Lear vállalat gyárrészlegébe, amelynek illetékesei azt ígérték, hogy 2000 munkahelyet nyitnak, az állam háromszor annyi pénzt fektet be, mint a külföldi partner.
Egyes külföldi befektetési szakemberek szerint káros az amerikai vállalattal megkötött szerződés, mert a külföldi cégnek 9,58 millió eurót fizet ki az állam foglalkoztatási támogatás címén – jelenti a VOICE.
– Ha beleszámítjuk a gyárcsarnok építésére szánt állami támogatásokat is, akkor azt látjuk, hogy az állam 42,5 millió eurót fizet, a Lear viszont a foglalkoztatottak keresetét nem számítva csupán 14,8 millió eurót fektet be. Ebből látható, hogy az állam háromszor annyit fizet az amerikai vállalatnak, mint amennyit ők befektetnek – áll a VOICE felmérésében.
Milan Kovačević külföldi befektetési szakértő elmondta, az amerikai vállalattal megkötött szerződés káros, és csak a „szépített változatát” ismerjük. Az eset nagyon hasonlít a kínai Mei Tai befektetővel folytatott tárgyalásokhoz.
– A szerződést a választások előtt írták alá, úgy tűnik, a mi kárunkra, csak azért, hogy külföldi befektetővel büszkélkedhessenek. Emellett nagy különbség van a szerződés szerb fordítása és az eredeti szöveg között, ez pedig megengedhetetlen. De a legtragikusabb az, hogy a kábelgyártás iparága válságban van, minden fejlett ország igyekszik távol tartani magát ezektől a befektetésektől – mondta Kovačević.
A Lear vállalatot több emberjogi szervezet is bírálta, még az amerikai munkaügyi minisztérium is elégedetlenségét fejezte ki, amikor felmondtak munkásaiknak – jelenti a Beta hírügynökség. A munka nélkül maradt dolgozók rámutattak, hogy a Lear vállalatban használt mérgező anyagok miatt többen megbetegedtek asztmában.
Az amerikai vállalat hondurasi gyárrészlegének működését az ottani civil szervezetek is bírálták, szerintük embertelen körülmények között dolgoztatták a munkásokat.
