2024. április 30., kedd

Százhárom éve a vízen

Augusztus 6-a a Szerb Katonaság Folyamőrségének az ünnepnapja, ebből az alkalomból szerveztek tegnap látványos hadihajó-felvonulást a Razzia áldozatai rakpartnál.

Fotó: Ótos András

Fotó: Ótos András

1915. augusztus 6-án a čukaricai dokkból kiúszott az első szerb folyami hadi csónak, a Jadar névre keresztelt, páncélozott úszó alkalmatosság volt a Szerb Királyság folyamőrségének első hajója.

A Razzia áldozatai rakpartnál lehorgonyzott, 1939-ben épített Kozara parancsnoki hajó fedélzetén megtartott ünnepségen jelen volt Aleksandar Vulin honvédelmi miniszter is, aki felszólalásában mindenekelőtt Szerbia katonai függetlenségét, béke- és szabadságszeretetét hangsúlyozta: – Országunk mindegyik csücskét egyforma intenzitással fogjuk védeni! Földön, vízen és a levegőben is mi döntünk saját sorsunkról, mi tudjuk, hogy mennyit ér a béke! Mások háborúkat hoztak házainkba, a békénél csupán egy dolog értékesebb – a szabadság! Enélkül a béke értelmetlen – mondta többek között a miniszter, majd említést tett arról, hogy a folyamőrségünkre a legnehezebb időkben is számíthattunk. Bátran védték országunkat, szabadságunkat. Azoknak, akik békét és biztonságot biztosítanak számunkra, mi fizetésemelést és lakásokat adunk, feljavítjuk társadalmunk viszonyulását irántuk – hallottuk.

Andrija Andrić sorhajókapitány, a folyamőrség parancsnoka felszólalásában a kezdetekről beszélt, arról, hogy száz-egynéhány évvel ezelőtt a szerb folyami hajók miként arattak győzelmet az osztrák–magyar és német folyami túlerővel vívott küzdelemben. Említést tett a törökbecsei születésű, Aleksandar Berić sorhajókapitányról is, aki az áprilisi háborúban, Belgrádnál bátran a hullámsírt választotta. A második világháború folyamán folyamőrségünk 5 ellenséges hajót elsüllyesztett, 40-et harcképtelenné tett.

Miloš Vučević polgármester is emlékeztetett arra, hogy a múlt háborúit nem Szerbia kezdeményezte, majd arról is említést tett, hogy Újvidéken, pontosabban a Jugovićevo kaszárnya közvetlen közelében hamarosan lakásokat biztosítanak a katonaság és a rendőrség tagjainak.

A limáni Aleksandar Berić kaszárnyában székelő folyamőrség ütőerejének magját 4 alumíniumtestű, folyami hajó képezi, hosszúságuk 27 méter, vízkiszorításuk 58–79 tonna, merülésük alig egy méter. A hajókat 2x192 kilowattos dízelmotorokkal szerelték fel, csúcssebességük – árral szemben – 18, a folyó folyásával azonos irányban 25 km/h. A múlt század ’70-es éveiben, a belgrádi Brodotehnikában építették őket.