A Topolyai Sport Club közreműködésével, magyar állami támogatásból Pacsér központjában folyamatban van egy kispályás, műfüves futballpálya kialakítása. A 20-szor 40 méteres játékfelületű terep építésének részleteiről Palágyi Szabolcs, a TSC vezérigazgatója beszélt kérésünkre.

Palágyi Szabolcs a műfüves pálya felső, szálas burkolatával (Kazinczy Paszterkó Diana felvétele)
- A topolyai Labdarúgó Akadémiának az a célja, hogy a községbeli, de a távolabbi települések közösségeiben élő gyermekek is megfelelő körülmények között sajátítsák el a foci alapjait, illetve hogy tudjanak edzeni. Ennek érdekében infrastrukturális fejlesztések címén több településen történtek fejlesztések. Magyarországi támogatásból Bácskossuthfalván és Péterrévén felújítottuk az öltözőket, de Bajsán is több lépésben zajlik a sportpálya korszerűsítése, illetve ott egy nagyobb műfüves terep épül. Temerinben is egy, a pacséri pályával szinte megegyező terepet alakítunk ki, mint ahogy Zentán is – tudtuk meg Palágyitól. Azt is elmondta, hogy a Szerb Labdarúgó Szövetség támogatásából Topolyán már korábban kialakítottak egy műfüves pályát.
- Mivel Pacsér esetében egy domboldalban elhelyezkedő, egyenetlen terepről van szó, komolyabb alapozás, majd egyengetés előzte meg a felsőbb rétegeket. Egyes helyen bele kellett ásni az emelkedőbe, bizonyos részen szükséges volt feltölteni. Szerbiában nem ez az első ilyen jellegű pálya, ugyanakkor máshol nem alakítottak ki a terep alsó rétegeiben a csapadékot elvezető csőrendszert, illetve annak kaviccsal töltött alapját. A pacséri pálya labdafogó védőhálót is kap a terület a két kapu mögötti részen. A műfüves terep kap két centiméternyi homokot, amire speciális gumigranulátum kerül, s efölött mintegy 2 cm magasságú lesz a műfű – tudtuk meg a TSC vezérigazgatójától, aki elmagyarázta azt is, hogy a terepet heti egyszer kell karbantartani egy speciális kefe segítségével. Az eljárás felállítja a fűszálakat, elegyengeti a gumigranulátumot.
- A műfüves vagy a felénk még igen ritka élő fű-műfű kombinációjából kialakított pályák a legkorszerűbb labdarúgóvívmányok közé tartoznak. Pacsér esetében csak műfűről beszélünk. Könnyebb rajtuk a mozgás és a futás. Az egyértelmű előnyük, hogy esőben, sárban, hóban is megfelelő terepet ad a labdarúgó-mérkőzésnek – hangsúlyozta Palágyi Szabolcs, aki hozzátette azt is, hogy a Pacséron is kialakítás alatt levő pálya további előnye, hogy a mérete miatt alkalmasabb a gyerekekkel folyó edzésekre. Ugyanezt erősítette meg Miklós József, aki a 92 éves pacséri Bácska Labdarúgóklub elnöke is. Tőle megtudtuk még, hogy a faluban csaknem 50 gyermekkel foglalkoznak a TSC szerződéses alapú támogatásával. A műfüves pályától azt remélik, hogy a kis focisták nagyobb kedvvel járnak majd edzésekre, illetve mások is kedvet kapnak hozzá.

Folyik az építkezés Pacsér központjában (Kazinczy Paszterkó Diana felvétele)
- A pacséri fociklub keretében három csapattal foglalkozunk, korosztályokra felbontva 6-tól 15 évig. Mivel a szomszédos bácskossuthfalvi Sloboda Labdarúgóklub nem rendelkezik a versenyeken való részvételre feljogosító tanúsítvánnyal, ezért több gyermek a mi klubunkban vesz részt a korosztályához tartozó mérkőzéseken, illetve a megelőző felkészülésen. A gyerekekkel két edző foglalkozik, őket a TSC segítségével tudunk biztosítani. A legfiatalabbjaink a községi ligában játszanak, a pionírok egy rangosabb szabadkai ligában, a kadétok pedig a Topolya–Kishegyes–Szenttamás csapatait tömörítő községi ligában – tudtuk meg Miklóstól, aki elmondta azt is, hogy akár esti mérkőzéseket is játszhatnak a jövőben a faluban, hiszen erős reflektorok világítják majd meg a kispályás fociterepet.
Szabolcski Szabolcs, a pacséri helyi közösség tanácselnöke a témával kapcsolatban elmondta, hogy az éjjeli megvilágítás biztonsági szempontból is fontos tényező.
- Pacsér játszótere szinte a védjegyévé vált falunknak az évek folyamán, a gyerekek mellett fotózások kedvelt színhelye is. Sajnos a fából készült elemek mára elöregedtek, több alkatrész javításra, cserére szorul. Jókor jött, hogy a TSC Labdarúgóklub közreműködésével jogosulttá váltunk erre a műfüves pályára. Az előírások alapján csak közterületen épülhetett meg a terep, így egyértelmű volt, hogy a legmegfelelőbb helye a játszótér egyik szeglete. A pálya munkálatai után átrendezzük a játszótér elemeit, illetve felújítjuk, izgalmasabbá tesszük őket – nyilatkozta a helyi közösség elnöke a témával kapcsolatban, és örömét fejezte ki, hogy több év után dinamikusabbá válik, megújul a falu központja.
