2024. május 18., szombat

Csak a nevükben amatőrök

Bemutatjuk Tóth Bálint fiatal topolyai rádióamatőrt

Bízunk benne, hogy az ország áramellátása a jövőben is zavartalan lesz. Váratlan helyzetek azonban mindig adódhatnak. Kevesen vannak azzal tisztában, hogy áramforrás hiányában néhány órán belül megszűnik a mobil- és az internetes szolgáltatás, és nem marad más a kommunikációra, csak az alternatív források segítségével is működtethető rádió. A rádióamatőrök számos krízishelyzetben mentettek már életeket, oldottak meg megoldhatatlannak tűnő súlyos problémákat. Többek között ezért is kívánatos, hogy legyenek a közösségben olyanok, akik ehhez értenek. Ők a rádióamatőrök, aki valójában a legtöbb esetben igazi profik.

A fiatalok körében korábban népszerű volt a rádiózás ilyen formája. Az utóbbi időben azonban a társadalom ezen rétege is elöregedőben van. Tóth Bálint azon kevés topolyai fiatalok egyike, akik ezzel foglalkoznak. Elmondta, hogy informatikusként dolgozik, és körülbelül három éve keltette fel az érdeklődését ez a tevékenység. Tavaly ősz óta aktívan foglalkozik vele. Előtte a neten próbált beszerezni információkat, és természetesen a topolyai és a szabadkai klubban is megfordult ez ügyben. A szabadkai klubban tette le végül azt a vizsgát, ami valójában kötelező ahhoz, hogy valaki legálisan folytasson ilyen tevékenységet. A saját felszerelés beszerzése sem a szokványos módon történt. Az interneten megismerkedett egy svájci rádióamatőrrel, akinek programozóként segített bizonyos szoftverek megalkotásában és beüzemelésében. A svájci pedig hálából egy rádiókészülékkel ajándékozta meg. A többi szükséges eszközt a saját pénzéből vásárolta meg. Hozzátette, hogy – nem mellékesen – nagyon sokat segített neki ezenkívül a topolyai Gulyás Lajos is, akinek 40 éves tapasztalata van már ezen a területen.

Tóth Bálint azt is elmondta, hogy ez olyan tevékenység, amikor az éteren keresztül rádióhullámok segítségével kommunikálnak. Ez történhet morzejelek segítségével, valamint hagyományos módon, beszélgetés formájában. Korábban a morzenyelv ismerete a vizsga része volt. Ma ez már nem kötelező. A hangalapú kommunikációt fóniának, a morzejeleken alapuló kommunikációt telegráfiának nevezik. Bizonyos nézőpontból ez a tevékenység tulajdonképpen a sportokhoz, illetve a sporthorgászathoz is hasonlítható. Ha számítógéphez, illetve annak használatához kötjük a rádiózást, akkor pedig újabb lehetőségek nyílnak meg – fogalmazott.

A rádióamatőrök tevékenysége Tóth Bálint szerint a horgászéhoz hasonlítható. A pecás minél több halat próbál kifogni, a rádióamatőr több kapcsolatot szeretne létesíteni. Ennek sikerességéhez a felszerelés minősége alapfeltétel, de nem minden esetben meghatározó. Elmondása szerint egy komolyabb felszerelés ára 1000 eurónál kezdődik, de ennél szerényebb eszközökkel is el lehet kezdeni. Ha pedig egy fiatal szeretne rádióamatőrséggel foglalkozni, akkor nem kerül neki semmibe, mert felügyelettel a klubban mindent tud használni. Neki most egy 10 watt teljesítményű rádióadója van. Ezzel körülbelül Európa területe érhető el, amit az eddigi tapasztalatai is igazolnak. Angliától Törökországig, illetve északkeleten Moszkváig van szokványos terjedés. Az angol a kommunikáció nyelve. Amikor kapcsolatot létesítenek, akkor ezt igazolandó, a másik fél elküldi az úgynevezett QSL-kártyát. A fiatal topolyai informatikus azt is elmondta, hogy a környékben kevés a fiatal rádióamatőr, köztük a férfiak vannak nagy többségben. Hozzátette, hogy például a zombori klub tagjaként tevékenykedik egy fiatal lány, aki nagyon sikeres.
Belgiumban a rádióamatőröket összefogó állami szervezet fennállásának van idén a 75. évfordulója, így január 1-jétől február 28-áig 64 speciális rádióamatőr-állomással lehet kapcsolatot teremteni a világ minden tájáról, a rádióhullámokon keresztül. Bálintnak a kijelölt állomások több mint a felével már sikerült kapcsolatot létesítenie.

A rádióamatőrök tevékenysége nagyon sokrétű lehet. Magában foglalja a technika vívmányainak tanulmányozását, a megszerzett tudás továbbadását a fiatalabb korosztályoknak, valamint vészhelyzet esetén a kommunikációs lehetőségek biztosítását a lakosság és az ország szolgálatában. Vajdaságban rádióklub működik Adán, Zentán, Újvidéken, Zomborban, Nagybecskereken kettő is van, Versecen, Nagykikindán, Szabadkán, Pancsován, Petrőcön, Topolyán, Óbecsén, Törökbecsén, Bácson, Magyarkanizsán, Hódságon, Muzslyán és Mitrovicán. A szerb kormány a rádióamatőröket kivételes jelentőségű szervezetté nyilvánította az ország védelme szempontjából.