2024. december 4., szerda

Őrizzük meg egészségünket!

Támadnak a vírusok

Az enyhe, átmeneti időjárás miatt sokan tapasztalják magukon a vírusos megbetegedések kellemetlen tüneteit, amelyek a legváltozatosabb formában jelentkeznek. Dr. Lajkó Flóriánt, a topolyai Dr. Hadzsy János Egészségház gyermekosztályának általános orvosát arról kérdeztük, hogy milyen tünetekkel érkeznek az egészségházba a páciensek, illetve mit tehetünk az egészségünk megőrzése érdekében.

 Hogyan terjednek a vírusok?

– A vírusok olyan nanométeres sejtélősködők, amelyek kizárólag élőlények sejtjeiben képesek szaporodni, valamint nagyon gyorsan képesek mutálódni, ez azt jelenti, hogy megváltoznak, és a szervezettől egy újbóli felismerést igényelnek. Ha a vírusokról összességében beszélünk, akkor elmondhatjuk, hogy főleg cseppfertőzéssel, testnedvek által, érintéssel, illetve bizonyos vírusok fertőzött vízzel vagy élelmiszerrel is terjednek, és vannak olyanok, amiket rovarok terjesztenek.

 Milyen panaszokkal fordulnak kezelőorvosaikhoz a páciensek?

– A késő őszi periódus, úgy mondanám, hogy a felső légúti megbetegedések időszaka. A leggyakoribb tünet a köhögés, orrfolyás, láz és a torokfájás. Ugyan nem akkora számban, de érkeznek olyan páciensek is, akik hasi panaszokkal, tehát hányingerrel, illetve hasmenés miatt fordulnak orvoshoz. Nem kell elfelejteni a baktériumokat sem, megjelenik bizonyos számban a skarlát is, ami bakteriális eredetű.

 Mikor érdemes orvoshoz fordulni a tünetek észlelése után?

– A vírusos fertőzésre antibiotikumot fölösleges adni, hiszen a gyakori antibiotikum-használat hatására rezisztencia alakul ki az antibiotikumra. Ezek a vírusos fertőzések gyakran saját maguktól, bizonyos tüneti kezelés mellett is elmúlhatnak, amelyekre a patikákban kapható vény nélküli készítményeket alkalmazhatjuk, legyen az láz- vagy köhögéscsillapító. Ha ezektől a készítményektől három vagy négy napon belül nem történik javulás, vagy ha az általános állapotnak a nagymértékű romlása következik be, érdemes minél előbb felkeresni a kezelőorvost, illetve ha a láz két vagy három napnál tovább fennáll. Elhúzódó hasmenés, illetve hányás esetén a kiszáradás lehetősége miatt is érdemes minél előbb orvoshoz fordulni.

 Meddig tart a lábadozási idő?

– Megközelítőleg 7–14 nap a lábadozási idő. Általában legelőször a láz szűnik meg, majd a torokfájás és az orrfolyás, amit azonban meg tudunk figyelni, hogy a köhögés sokszor hosszú ideig megmarad a pácienseknél.

 Kihathat-e az immunrendszerre az időjárás is?

– Az immunrendszer működésére sok minden közrejátszik, legyenek ezek külső faktorok, például hogy milyen az időjárás, milyen hatások érik szervezetünket, hogyan táplálkozik az adott személy, milyen a mozgáskultúrája, de ezenkívül genetikai tényezők is kihatással vannak. Ez az átmeneti időszak – a késő ősz, az enyhén langyos idő – kedvez a kórokozóknak, valamint ebben a periódusban mintegy 20 vagy annál is több ember tartózkodik zárt térben, tehát munkahelyeken és iskolákban, ahol a külső időjárási tényezők miatt zárva tartjuk az ablakot, ennek következtében már sokkal jobban tudnak terjedni a vírusok.

 Mit tehetünk egészségünk megőrzése érdekében?

– Nagyon fontos az egészségünk megőrzése! Az első, és mondanám, a legfontosabb lépés ennek szempontjából a személyi higiénia betartása, tehát a rendszeres kézmosás, valamint tüsszögéskor és köhögéskor fedjük el a szánkat könyökhajlattal vagy zsebkendővel, a zsebkendőt ezután dobjuk el a szemétbe. Fontos az is, hogy elkerüljük a találkozást a megbetegedett személyekkel, illetve ha mi vagyunk betegek, akkor ne menjünk tömegbe. Ebben a periódusban is lényeges a rendszeres testmozgás, a friss levegőn tartózkodás, az időjáráshoz megfelelő öltözék használata mellett. Továbbá fontos a vegyes táplálkozás, tehát legyen vitaminban és nyomelemekben dús, illetve nélkülözhetetlen az éjszakai pihenés, ugyanis ez mind kihatással lehet az immunrendszer működésére – nyilatkozta dr. Lajkó Flórián.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Dr. Lajkó Flórián (Sörfőző Kornél felvétele)