2024. május 4., szombat

Rekordidő alatt épült meg a gyorsvasút – VIDEÓ

Topolyánál jelképesen befejeződött a sínek lefektetése

A cikkhez kapcsolódó képgalériát ITT tekinthetik meg.

Kínai és szerbiai tisztségviselők jelenlétében ma jelképesen összekötötték a sínpárt a topolyai vasútállomás közelében, amivel a vágányok lefektetése valójában befejeződött a Belgrád–Budapest vasútvonal utolsó szerbiai szakaszán is, Újvidék és Szabadka között. Miloš Vučević kormányalakító, eddigi védelmi miniszter is jelen volt a kínaiak által szervezett eseményen, és elmondta, hogy büszkék lehetünk Szerbiára, hiszen egyértelműen látszik, hogy ez a hatalmas beruházás a tervezett határidőn belül el is készül. Belgrádból Szabadkára, akárcsak az ellenkező irányban, hamarosan 80 perc alatt el lehet jutni. Ez egy igazi „ugrás a jövőbe”, egy ilyen Szerbiában érdemes hinni – fogalmazott.

 

Hozzátette, hogy ezzel magyar barátainkhoz is közelebb kerülünk, hiszen ők azok, akik nemzetközi fórumokon is bátran és nyíltan kiállnak a szerb érdekek mellett.

Goran Vesić építésügyi, közlekedési és infrastrukturális miniszter szintén jelen volt az ünnepségen. Alkalmi beszédében elmondta, hogy a gyorsvasút megépítése Szerbia történelmének egyik legjelentősebb pillanata. Gyorsvasútról sokat álmodtunk eddig is, de most ez valósággá vált. Aleksandar Vučić elnök politikájának köszönhetően sikerült ezt is megvalósítani. Rövidesen 1500 kilométernyi hálózaton keresztül lehet Athénből Budapestig utazni és árut szállítani. A szerbiai szakasz a tervezettnél egy évvel korábban elkészül, ami példa nélküli – mutatott rá.

Kína belgrádi nagykövete, Li Ming úgy nyilatkozott, hisz abban, hogy Szerbia és Kína kapcsolata még magasabb szintig „acélosodhat”. A két elnök és a két ország stratégiai együttműködésének eredménye mindez, ami világszerte a figyelem középpontjába került.

Szatmári Adrián, Topolya község polgármestere is jelen volt az eseményen. Korábban már többször is rámutatott, hogy az utas- és teherforgalom megindulása számos előnnyel kecsegtet a helyiek szempontjából. Topolya még vonzóbb lesz a befektetők szempontjából, az ipari park is felértékelődik.

A Kínai Népköztársaság, a kivitelező China Railway, az alvállalkozók képviselői és szerbiai tisztségviselők jelenlétében kötötték össze a síneket (Fotó: Tóth Péter felvétele)

A Kínai Népköztársaság, a kivitelező China Railway, az alvállalkozók képviselői és szerbiai tisztségviselők jelenlétében kötötték össze a síneket (Fotó: Tóth Péter felvétele)

Elhangzott, és minden jel valóban arra utal, hogy a kivitelezők és az alvállalkozók is készen állnak arra, hogy a gyorsvasúti projekt még az eredetileg kitűzött 2025. augusztusi határidő előtt, 2024 végére befejeződjön. Az Újvidék–Szabadka vasútvonal Újvidék és Verbász közötti szakaszának tesztelése is lezajlott már. Egy kisfilmen mutatták be, ahogyan a vonatok biztonságosan, minden gond nélkül több mint 200 kilométeres óránkénti sebességgel haladtak. A vasúti pályán kívül az állomásépületeken és az ahhoz kapcsolódó építményeken is az utolsó simításokat végzik. Rövidesen megkezdhetik a dinamikai tesztelést, vagyis a futópróbákat a német állami vasúttársaság, a Deutsche Bahn speciális vonatával, előtte hollandok is tesztelik majd a szakaszt, hogy minden európai szabványnak megfeleljen. A gyorsvasúti vonal alsó szakasza Újvidék és Belgrád között már két éve elkészült. Ott már jelenleg is 200-zal száguldanak a motorvonatok. A Soko, vagyis Sólyom gyorsvonat Újvidék és Belgrád között több mint 7 millió utast szállított eddig. A 108 kilométer hosszú Újvidék–Szabadka szakasz átadása után Topolyáról mindössze 16 perc alatt lehet majd eljutni Szabadkára.

A munkákat végző kínai beruházó több ezer helyi szakembert, több száz speciális gépet, valamint nagyszámú kínai munkaerőt alkalmaz. Az építkezésen dolgozó kínai mérnökök egybehangzó véleménye szerint a szerb féllel való intenzív együttműködés is hozzájárult ahhoz, hogy felgyorsultak a munkák, és a vártnál hamarabb végezhetnek. Kína 2013-ban indította el az egész világot behálózó Egy övezet, egy út kezdeményezését, ennek keretében Magyarországgal és Szerbiával 2014 decemberében állapodtak meg a Budapest–Belgrád vasúti projektről.

 

Nyitókép: Összeillesztették a síneket, hamarosan kezdődik a tesztelés is (Fotó: Tóth Péter felvétele)