2024. május 10., péntek

A véradó három életet ment

Tavaly közel ötven új véradót vettek nyilvántartásba Topolyán

Az illetékes egészségügyi szervek arra figyelmeztetnek, hogy vészesen megcsappantak Vajdaság azon vérkészletei, amelyeket a sürgősségi beavatkozások alkalmával fel tudnak használni. Ezért is tették közzé a közelmúltban azt a felhívást, hogy aki csak tud, váljon véradóvá. Habár jelentősen megcsappant a vidékünkön élők száma, Topolya községben még mindig élnek szép számmal humánus emberek, akik véradóként gondoskodnak a rászorulóknak szánt transzfúziós készletekről vészhelyzet esetén – tudtuk meg Kospenda Józseftől, a Vöröskereszt topolyai közgyűlésének elnökétől.

– Ez év első heteiben Bácskossuthfalván, majd Krivaján már megejtettük az első véradást, először 35-en jelentkeztek, közülük egy illető nem tudott vért adni, majd pedig a 10 jelentkezőből 8-an adhattak vért. Ezt követően Topolyán is megtörtént az első véradási akció, amit sajnos nem igazán mondhattunk sikeresnek, mert egy új egyén mellett további 18-an jelentkeztek. A második véradási akció keretében már 51 önkéntes jelentkezett, akik közül 48-an tudtak vért adni, és nekik köszönhetően 24,5 liter életmentő folyadék gyűlt össze. A 17-ei megmozdulásunkon pedig 36 önkéntesből 30 személy adhatott vért, és összesen 15 liter és 300 milliliter életmentő folyadék gyűlt össze. Ma Zentagunarasra érkeznek a transzfúziós állomás munkatársai, csütörtökön pedig a nagykorúságukat betöltött középiskolásokat várjuk Topolyán, pénteken Gunarasra, illetve Bajsára fut be az újvidéki székhelyű Vajdasági Vérátömlesztő Intézet járműve – ismertette Kospenda József, aki szólt arról is, hogy a múlt évben Topolya községben összesen 640-en adtak vért, azok pedig, akik az ilyenkor kötelező vizsgálatok után minden szándékuk ellenére valamiért nem adhattak vért, további 70-en voltak.

– Ami örömhír számunkra, hogy 48 új véradót tudtunk nyilvántartásba venni. A község lakosságát figyelembe véve a véradási hajlandóság 1,94 százalékos, és ha a hivatalosan javasolt 2 százalékos arányt vesszük figyelembe, akkor úgy gondolom, hogy a körülmények ismeretében elégedettek lehetünk. A véradókat nyilvántartó hivatalos listánk 2000 nevet tartalmaz, de azt nem vehetjük figyelembe, hiszen egy-egy egyén egészségi állapota változó – hallhattuk, majd megtudhattuk azt is, hogy a véradási hajlandóságra jó hatással volt az a 10 évvel ezelőtt megkezdett akció, aminek keretében a topolyai középiskolásokat szólították meg.

Kospenda József (Kazinczy Paszterkó Diana felvétele)

Kospenda József (Kazinczy Paszterkó Diana felvétele)

– Községünkben hagyományosan rendkívül jó az együttműködés a Szabadkai Közkórház vérátömlesztő osztályával, mint ahogy a Vajdasági Vérátömlesztő Intézettel is pozitív együttműködésről tudunk beszámolni, hiszen Gunaras és Bajsa véradóival évtizedek óta ők tartják a kapcsolatot. Egyébként a falvakban tevékenykedő önkénteseink helytállásának köszönhetően tudjuk zavartalanul megszervezni és lebonyolítani a véradási akciókat. Valamennyi település ünnepén, falunapján igyekezünk a programok hangulatát emelni azzal, hogy a kerek számmal jubiláló véradóknak apró figyelmességgel, kézfogással köszönetünket fejezzük ki a Vöröskereszt topolyai elnökével, Budimir Marićtyal együtt – mondta.

Az iránt is érdeklődtünk, hogy a humánus jelleg mellett mi a praktikus oldala a véradásnak.

– Teljes, ingyenes és rögtönzött egészségügyi kivizsgálást jelent a véradás előtti protokoll. A folyamat ugyanis azzal kezdődik, hogy ha még valakinek nincs meghatározva, akkor megállapítják a vércsoportját a helyszínen. Ezt követően a vére vastartalmát vizsgálják meg. Következnek a légzőszervet és a keringési szervek működését ellenőrző műszeres és szóbeli vizsgálatok. A véradónak ki kell töltenie egy korábbi betegségeire vonatkozó kérdőívet is, hiszen vannak olyan különböző esetek, akik sajnos nem adhatnak vért. Például a máj bizonyos megbetegedése kizáró okot jelent, vagy a kábítószer-függőség, a HIV-fertőzés. Ezeket mind vizsgálják is a véradás előtt. Később, miután megtörtént a vér leadása, a transzfúziós központokban a feldolgozás, tartósítás előtt még egyszer kivizsgálják a vért, és amennyiben ott fedeznek fel valamilyen rendellenes értéket vagy valamilyen betegséget, akkor a véradót külön értesítik arról – zárta a beszélgetést Kospenda József.