2024. május 12., vasárnap

Tenni kell a hagyományaink fennmaradásáért

Pro Cultura Hungarica díjban részesült Szuhankó Ruzsena, a bajsai Etno elnök asszonya

Magas rangú magyar állami kitüntetésben, Pro Cultura Hungarica díjban részesült Szuhankó Ruzsena, a bajsai Etno Hagyományápoló Kézművesek Körének elnök asszonya. A magyar kultúra értékeinek külhoni megismertetésében és terjesztésében, valamint a magyar nemzet és más nemzetek művelődési kapcsolatainak gazdagításában elévülhetetlen érdemeket szerzett külföldi állampolgárok részére adományozható díjat a Pesti Vigadóban nyújtották át több más állami elismeréssel együtt, az augusztus 20-ai hivatalos nemzeti ünnepségsorozat keretében.

– Néhány héttel ezelőtt kerestek fel Magyarországról, hogy felterjesztettek erre az elismerésre, és hogy elfogadom-e a jelölést. Természetesen egy ilyen megtisztelő felkérésre nem lehet nemet mondani, de még ma is nehéz elhinni, hogy ezt a hatalmas elismerést én vehettem át az augusztus 19-ei ünnepségen. Utólag tudtam meg, hogy a díjra a budapesti székhelyű Népművészeti Egyesületek Szövetsége (NESZ) terjesztett fel, amiért hálás vagyok – kezdte a beszélgetést Szuhankó Ruzsena, aki gyorsan hozzátette, hogy a díj számára óriási megtiszteltetés, de aki hivatásának érzi a népművészet ápolását, az nem azért tevékenykedik, hogy meg is jutalmazzák, csupán csak teszi szíve szerint a dolgát.

– A Pro Cultura Hungarica díj nemcsak annak a több évtizedes munkálkodásnak az elismerése, ami jellemzi az életemet, az életünket férjemmel, Sándorral, de gyakorlatilag az egész bajsai közösségünknek is egyfajta visszajelzés. Hogy kell, és érdemes hagyományőrzéssel foglalkozni. Tenni a magyarságunk megőrzéséért, mert annak előbb-utóbb van látszata és értelme. Megtiszteltetés számomra, hogy Magyarország meglátta és elismerte ennek a jelentőségét, és remélem, ez motivációként szolgál a falubelieknek, az Etno tagságának és az utánunk következő ifjabb generációknak is, hogy érdemes ezen az úton elindulni és kibontakozni. Nekem, de a férjemnek, Sándornak is a díj további lendületet ad a munkálkodásunkhoz. És úgy érzem, ha nem segítenénk, támogatnánk egymást, nem is lennénk eredményesek. Ugyanis nemzeti identitásunk, a hagyományaink megőrzése csupán büszkeségből nem lehet sikeres, az eredményekért tenni is kell! – hangsúlyozta Szuhankó Ruzsena, aki férjével együtt vett részt a díjátadón is. A bajsai házaspár több éves baráti kapcsolatot ápol a NESZ tagságához tartozó Békés Megyei Népművészeti Egyesület, illetve a Hevesi Csillagvirág Egyesület alkotóival, hagyományőrzőkkel, akiknek a vendégszeretetét is élvezték a budai Várban megtartott 37. Mesterségek Ünnepén, illetve a csapataikkal együtt vettek részt a forgatagában.

– Ez egy háromnapos programsorozat, ami rengeteg, valóban motivált és a hagyományőrzés iránt valóban érdeklődő látogatót vonz. Amilyen szép küldetés egy ilyen rendezvényen részt venni és oktatni, olyan nagy kihívás is egyben, hiszen nem kis energiát igényel abban a tömegben, mint előadó helyt állni, válaszolni a sok-sok kérdésre. De megérte a fáradságot. Hazaérve pedig igyekszünk az erőnkkel összhangban tovább szervezni az Etno és Bajsa hagyományőrző tevékenységeit, és invitálunk felnőttet, ifjút, gyermeket, hogy csatlakozzon hozzánk – zárta végül Szuhankó Ruzsena.