2024. április 30., kedd

Népi kulturális értékek a Batyuból

Huszonkettedik éve rendezik Vajdaságban a Batyu tábort – Szombaton este táborzó alkalmi műsort mutatnak be a zentagunarasu táborhelyen

,,Tengerből a vizet kalánval kimerném, tenger fenekéből apró gyöngyöt szennék. / Tenger fenekéből apró gyöngyöt szennék, abból a rózsámnak koszorút köttetnék. / Szerelem, szerelem, átkozott szerelem, métt nem termettél vót minden fa tetejen?” A fenti idézet a Batyu tábor himnuszává 20. éve avatott al-dunai székely népdalból való. Azóta évről évre felcsendül e dal a Batyu tábor néven a népművészet iránt érdeklődő gyermekek, ifjúság számára 22 éve rendezett nyári sátortáborok alkalmával. Július 30-án, 18 órától a táborhelyen, a zentagunarasi iskola udvarán nemcsak a sátortábor himnusza hangzik el. A táborzárás alkalmával a lakók az elsajátított tudásanyagot is bemutatják, a Batyuban készült kézműves termékeikből alkalmi kiállítás nyílik.

Soha nem tapasztalt létszámban vesznek részt, tanulnak a Batyu táborban kezdő táncosok

Soha nem tapasztalt létszámban vesznek részt, tanulnak a Batyu táborban kezdő táncosok

Huszonkettedik éve szervezik Vajdaságban a Batyu tábort, 14. éve a topolyai Kodály Zoltán MMK rendezésében zajlik az ezúttal július 24-étől 30-áig, Zentagunarason tartandó sátortábor. Helyszíne immár 14. alkalommal a zentagunarasi Október 18. Általános Iskola. A táborban évről évre mindenekelőtt a néptáncoktatásra fókuszálnak, de népzenei képzésben is részesülnek az érdeklődő gyermekek és fiatalok, hangszeroktatás is megvalósul, valamint többféle kézműves foglalkozás is szerepel a gazdag programsorban. Kisimre Szerda Anna, a topolyai Kodály Zoltán MMK egyik művészeti vezetője, aki a Batyu tábor alapító tagjai között is szerepel, az idei,180 főnek tartalmas nyári kikapcsolódást, hasznos ismereteket nyújtó tábor házigazdájaként ismertette lapunknak az idei sátortábor szakmai programját:

- Soha ennyi kezdő, vagyis alsós táncos nem jelentkezett, jött el a Batyu táborba, mint az idén. A legkisebb korcsoportban kb. hatvanan vannak, a felsős korosztályt és a legidősebbeket tömörítő csoportban kb. negyvenes-negyvenes a létszám. A legidősebbeknek az idei évi Batyu táborban jobbágytelki táncokat oktatnak a Magyar Nemzeti Táncegyüttes tagjai, Valach Gábor és Tóth Melánia. Bonchidai magyar táncanyag szerepel a felsősök, vagyis a középső csoprot tábori néptáncanyagában. Őket a Horgos környékéről érkező Gazsó Tibor és Varga Viola tanítja. Az alsósok az óbecsei Cseszák Korcsik Anikó és Cseszák Balázs vezetésével jászsági táncokat tanulnak. Immár második éve tamburaoktatás is megvalósul a táborban Csonka Balázs és Szabó András jóvoltából, kezdőknek és a haladóknak sárközi-anyag átadásával. A Batyu táborban minden este táncházat is szervezünk, ahol a Fokos zenekar, Keszég Ákos és a Csalóka zenekar muzsikál. Népdaloktatás a tánctanítás kíséretében, keretében, a táncházakban is folyik. A 2016-os táborunk is nemzetközi, ugyanis magyarországi táborozók is érkeztek, továbbá a következő vajdasági helységekből jöttek gyermekek, fiatalok: Magyarkanizsa, Csóka, Ada, Péterréve, Újvidék, Kishegyes, Kúla, Bajsa, valamint Topolyáról, Zentagunarasról, Óbecséről, Csantavérről, Temerinből nagyobb számban, csoportosan is csatlakoztak. Nagy öröm ez utóbbi is számunkra, vagyis, ha néptáncoktatójuk társaságában csoportok is érkeznek. A Batyuban tanultakat a későbbiekben akár saját koreográfiáikba is beemelhetik. Az idén nyáron is három helyszínen: az iskola tornatermében, a helyi tűzoltóotthonban és a Petro Kuzmjak ME termében folyik a táncoktatás – fogalmazott Kisimre Szerda Anna, aki a Batyu szabadidős programai sorába iktatott kézműves foglalkozásokról szólva kiemelte: elsősorban a fiúknak szerettek volna kedvezni, amikor első ízben azok sorába emelték a fafaragást. Ezt a tevékenységet Szögi Rudolf irányítja. A kreatív műhelyek, foglalkozások között szerepel még gyöngyfűzés Dimény Ibolya, bútorfestés Rind Melitta és nemezelés Lukács Valéria vezetésével.