Csaknem kilencmillió dinárral támogatja az idén a temerini önkormányzat a község területén tevékenykedő civil szervezetek működését és fejlesztéseit – hangzott el azon a szerződésaláíráson, amelyet kedden tartottak meg a községháza dísztermében. A civil szervezetek főként a működési költségeik fedezéséhez és a programjaik megszervezéséhez kértek támogatást a helyi büdzséből, amelyekhez 80 szerződés alapján járul hozzá a helyi önkormányzat – mondta Mladen Zec községi elnök. Köszöntőbeszédében kiemelte a támogatottak munkájának jelentőségét is, valamint hangsúlyozta, hogy a temerini önkormányzat kivételesen jó együttműködést ápol a helyi civil szervezetekkel úgy a mindennapi életben, mint a rendezvények lebonyolításában. Elmondta, hogy az idén 10 százalékkal növelni tudták a számukra előirányzott támogatási keretet, így 43 szerződés alapján 5 millió 700 ezer dinárral járulnak hozzá a működésükhöz, a programjaik tekintetében viszont a 37 aláírt dokumentum alapján 3 millió dináros hozzájárulást biztosítanak. A helyi önkormányzat a jövőben is méltányolja a civil szervezetek munkáját, és támogatni fogja a tevékenységüket – zárta le beszédét a községi elnök.
A több mint 40 támogatott civil szervezetből 13 magyar érdekeltségű. Támogatáshoz jutott minden helyi magyar szervezet, amelynek pályázata megfelelt a kiírás feltételeinek – jelentette be Petri Laura községi tanácstag, aki elsősorban a magyar civil szervezetek képviselőihez szólt az eseményen.
– Köszöntöm önöket ezen az ünnepi alkalmon, amikor közösen ismerhetjük el civil szervezeteink munkáját, és átadhatjuk azokat a támogatásokat, amelyekkel hozzájárulnak Temerin község fejlődéséhez. Legyenek önök akár hagyományőrzők, kézművesek, kertbarátok, méhészek, fiatalokkal vagy kultúrával foglalkozók, mindannyian nagyon fontos tagjai közösségünk életének. Őrzik értékeinket és színt visznek a mindennapokba – emelte ki a fiatal tanácstag, aki megköszönte a szervezetek odaadó munkáját is, majd hozzátette: – Csak együttműködéssel és összefogással tudjuk építeni Temerin jövőjét.
A támogatott magyar civil szervezetek között van a Boldog Gizella Hagyományápoló Kézimunkaszakkör is, amelynek működési költségét az idén 40 ezer dinárral enyhítette a temerini önkormányzat, a programjaik megvalósításához viszont 100 ezer dinárral járult hozzá – tudtuk meg Bódy Rozáliától, a szervezet vezetőjétől, aki kiemelte, hogy a szakkör elsősorban anyagbeszerzésre pályázik minden évben.
– Csaknem 25 éve foglalkozunk a gyerekekkel a helyi Kókai Imre Általános Iskolában. A harmadikos és a negyedikes diákokkal terítők, poháralátétek és szalvéták hímzésével rendszeresen készülünk a húsvétra és a karácsonyra is. Ilyenkor jelentős mennyiségű anyagot kell beszereznünk, amit csak pályázatokból tudunk biztosítani. De emellett költségeink vannak akkor is, amikor az Illés-napi rendezvényekre készülünk a búzadíszekkel és koszorúkkal is. Teadélutánokat is szervezünk, hisz ilyen módon tartjuk a kapcsolatot a más városokban, falvakban tevékenykedő kéziunkázókkal. Az előző években rendszeresen megmutatkoztunk a MIRK-en – Nemzetközi Kézimunka- és Gyűjteménykiállításon – és a Vajdasági Kézimunka-kedvelők Szövetségének rendezvényén is. Az idén viszont sajnos választanunk kellett, és csak az utóbbira készülünk, mert jelentős benevezési díjakkal és útiköltséggel kell számolnunk, ha elutazunk ezekre a kiállításokra – mutatott rá a gondokra a szervezet vezetője.
A helyi vezetés rendszeresen támogatja Vajdaság egyik legtömegesebb civil szervezetét is, a Temerini Kertbarátkört, amelynek rendezvényei nemzetközi szinten is elismertek. A helyi költségvetésből az idén is a Vince-napi Nemzetközi Borfesztivál és Borkóstoló megszervezéséhez kértek segítséget, de a Dél-bácskai Tökfesztivál megvalósításához is hozzájárult az önkormányzat. Emellett a működési költségeik egy kis részét is fedezni tudják a támogatásból – sorolta Kovács Róbert, a szervezet elnöke.
– A működés költségeink fedezésére 110 ezer dináros támogatásban részesültünk, a borversenyt 210 ezer dinárral támogatta az önkormányzat, a tökfesztivál szervezéséhez viszont 50 ezer dinárral járultak hozzá. Minden dinár jól jön: 28 éve él és aktívan működik a Temerini Kertbarátkör, és mindig is arra törekedtünk, hogy megfelelően fektessük be a támogatásokat. Nagy rendezvényeink vannak, amelyek megtartásához több szinten is pályáznunk kell: egyesületünk rendszeresen részt vesz a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. pályázatain, kérelmezünk hozzájárulást a Magyar Nemzeti Tanácstól is, de kihasználjuk a tartományi kiírások lehetőségeit is. Általában a rezsiköltségek fedezésével akad gondunk, hisz székházunk áramfogyasztását ipari áron fizetjük, és éves szinten a fűtési költségek is magasak. A pályázati lehetőségek viszont ilyen tekintetben korlátozottak. Azt valljuk ugyanis, hogy a kiírásokon nyert összeggel felelősen kell elszámolni. Szervezetünkben is fontosnak tartjuk, hogy havi kimutatás készüljön az elnökség számára a pénzforgalomról, és a rendezvények után is készítünk kimutatást. Ha éves szinten mérlegelünk, akkor úgy próbáljuk beosztani a pénzt, hogy a nagyobb támogatottságú rendezvényből, mint mondjuk a januári borverseny, tudjunk fedezni egy ugyanolyan hagyományú, valamivel kisebb rendezvényünknek a költségeit. Így szervezzük meg évről évre a szintén nemzetközi jellegű pálinkaversenyünket is, vagy járulunk hozzá az Illés-napi ünnepkör szervezéséhez. Személy szerint azt vallom, hogy addig érdemes egy szervezetet működtetni, amíg az legalább kétévente meg tudja jutalmazni a tagságát egy kirándulással – válaszolta az elnök a szervezet fenntartásának jelenlegi lehetőségei kapcsán feltett kérdésünkre.
A tapasztalt és széles körű kapcsolatokkal büszkélkedő elnök kiemelte, hogy az idén sok új civil szervezet képviselői is megjelentek a szerződésaláíráson. „Hiszem, hogy ami a civil egyesületek számát illeti, Temerin az egyik leggazdagabb községnek számít Vajdaságban” – fejtette ki véleményét az esemény lezárását követően Kovács Róbert.

Nyitókép: A Boldog Gizella Hagyományápoló Kézimunka-szakkör nevében Bódy Rozália vette át a támogatási szerződéseket Mladen Zec községi elnöktől (Fotó: Tóth D. Lívia)