A szabadkai Közegészségügyi Intézet pollenkoncentrációra vonatkozó elemzése szerint az elmúlt hetekben már megkezdődött az egyik legerősebb allergén növény, a parlagfű virágzása. A virágpor koncentrációja egyelőre még alacsony, viszont folyamatosan emelkedni fog, a legtöbb pollen pedig augusztus végén és szeptember elején kerül majd a levegőbe.
A parlagfű visszaszorításának legeredményesebb módszere a virágzás előtti gyom gyökeres eltávolítása, ez viszont csak kisebb területen valósítható meg. Rendszeres kaszálással is megakadályozható a gyom terjedése, viszont az akkor hatékony, ha a növény még nem éri el a 15–20 centiméteres magasságot. A szabadkai önkormányzat Kommunális-ügyi, Energetikai és Közlekedési Titkársága szerint a legelhanyagoltabb városrészek a külvárosi helyi közösségek és a város peremvidéke. Itt ugyanis sok a műveletlen földterület és az elhagyatott telek, melyek kiváló forrásai a parlagfűnek és más allergén növénynek. A titkárság illetékesei érdeklődésünkre azt válaszolták, hogy az első kaszálást már május elején elvégezték a város területén, a parlagfűirtás pedig októberig fog tartani. A városban háromszor végeznek parlagfűkaszálást ebben a szezonban, fűnyírást pedig programszerűen négyszer. Jelenleg a második gyomirtás és a harmadik fűnyírás van folyamatban. Rendszeres kaszálást végeznek a Vasutas település, Nagyradanovác, Sándor, Kisbajmok és a Kér helyi közösségekben, ahol összesen 8,7 hektárnyi területen irtják a parlagfüvet. A többi városrész zöldterülete 97,7 hektárnyit tesz ki, itt viszont ütemterv szerinti fűnyírást végeznek.
A parlagfű visszaszorításáról és megsemmisítéséről szóló városi rendelet szerint a lakosoknak kötelezően el kell távolítaniuk az allergén gyomnövényt a saját lakóházuk előtti részről, illetve az építkezési területükről, a jogi személyeknek pedig üzlethelyiségeik területéről, illetve a kataszteri parcellákról. A mezőgazdasági területek, legelők, rétek tulajdonosainak és használóinak kötelességük a földterületük mentén húzódó közterületek rendszeres karbantartása, pontosabban annak gyomtalanítása, fűnyírása és tisztán tartása.
A szabályt szegő jogi személyeket akár 10 ezer dináros büntetéssel is megbírságolhatják, a jogi személy képviselőjére 2500 dinár bírságot róhatnak ki. A felelőtlen vállalkozók 10 ezer dináros büntetést kaphatnak, míg a természetes személyek büntetése 2500 dinár. A polgárok parlagfűvel borított területek észlelésének esetében bejelentést tehetnek a Városi Közigazgatás Felügyeleti és Ellenőrző Titkárságánál.
