2024. április 30., kedd

Hatvanhat lakó a befogadóközpontban

Szabadkán is több közös program egymás megismerése érdekében
Miroslav Luburić

Miroslav Luburić

A szerbiai Menekültügyi Főbiztosság adatai szerint egy-egy közel-keleti menekült átlagosan 1–1,5 évet tölt Szerbiában, és ezen időszak alatt hosszabb-rövidebb ideig több befogadóközpontban is tartózkodik. A róluk való gondoskodás nemcsak a szállás és az étel, valamint a megfelelő egészségügyi ellátás biztosítását jelenti, hanem a különböző állami intézmények és civil szervezetek jóvoltából különböző programokat is szerveznek a részükre, amelyek céljai között szerepel például, hogy megismertessék a menekülteket a polgárokkal, hogy azok könnyebben elfogadják őket.

Ma Szabadkán az Ana és Vlade Divac Alapítvány sajtótájékoztatót tartott, amelynek keretén belül többek között megismerkedhettünk azokkal a programokkal, amelyeket ez, illetve az egyéb szervezetek hajtanak végre az ország területén.

Miroslav Luburić, az Ana és Vlade Divac Alapítvány projektmenedzsere az Ünnepeljük a sokszínűséget mottóval meghirdetett aktivitásaikról ejtett szót.

– Az Európai Unió az eddigiek során 97 millió eurót adományozott Szerbiának, abból a célból, hogy biztosítsák a befogadóközpontok működését, illetve a különböző civil szervezeteknek, amelyek valamilyen módon segítettek a menekülteknek. Az Ünnepeljük a sokszínűséget cím alatt futó aktivitásainkat az EU támogatásával az Oxfammal együttműködve eddig Šiden és Obrenovacon valósítottuk meg abból a célból, hogy a helyi lakosságot és a menekülteket közelebb hozzuk egymáshoz. Közös sportprogramokat, környezetvédelmi akciókat szervezünk, amelyek során megismerhetik egymást. Számos pozitív eredményről számolhatok be, és barátságok is születtek a migránsok és az említett települések lakói között, ami nagyban hozzájárulhat ahhoz, hogy megváltozzon a menekültekről kialakult kép – fogalmazott Luburić. Az Ana és Vlade Divac egyik partnere a PIN, vagyis a Pszichoszociális Innovációs Hálózat, amely a menekültek és a migránsok mentális egészségével foglalkozik, illetve a traumáik feldolgozását igyekszik elősegíteni. A PIN nevében Dunja Božović elmondta, hogy a tevékenységük egyik fő üzenete, hogy egy-egy személyről csak akkor tudunk véleményt formálni, amennyiben közvetlenül is megismerjük.

– Az Együtt nevű programunkkal a személyes találkozásokhoz igyekszünk teret biztosítani, és lehetővé szeretnénk tenni, hogy a helyiek megismerjék a városukban tartózkodó menekülteket. Szabadkán június közepén rendeztük szemétszedési akciót. Az akcióban a helybeli befogadóközpont lakói is részt vettek, akik egybehangzó állítása szerint Szerbiában nagyon jól fogadták őket, és sokkal többet kapnak, mint amennyit vártak – mondta Dunja Božović.

Ami a pontos számadatokat illeti, a Menekültügyi Főbiztosság képviselője, Mihaela Vučinić elmondta, hogy a szerbiai befogadóközpontokban pillanatnyilag 2592 személy tartózkodik, illetve körülbelül további 700 személyt tartanak nyilván. A szabadkai befogadóközpontban jelenleg hatvanhatan tartózkodnak, és legtöbben afganisztániak vannak, illetve közülük is az általános iskolás korosztály képviselői.