Tegnap volt a meteorológia nyár első napja. Ez azt jelenti, hogy a növények közül a fák virágzása lassan véget ér, és elkezdődik a fűfélék virágzása. De mit is jelent ez az allergiások számára? És a fűfélék mellett mely növények szórják jelenleg pollenjüket? Ezekre a kérdésekre Tatjana Škorić okleveles biológus, a Szabadkai Közegészségügyi Intézet Higiéniai és Környezetvédelmi Osztályának munkatársa válaszolt lapunknak.
A szakember elmondta, hogy a fűfélék az idei évben később kezdtek el virágozni.
– Idén május 25-én mértünk először magas értékű fűpollen-koncentrációt. Az elmúlt évben már május 15-én mértük hasonló értékeket, vagyis idén a fűfélék virágzása mintegy két hetet késett. Ennek leginkább a csapadékos időjárás az oka. A csapadék ugyanis csökkenti a pollen jelenlétét a levegőben, nem csak a fűfélékét, de minden növényét. A fűfélék mellett még magas pollenkoncentrációt produkál a kínai papíreperfa. Bár sok pollent bocsájt ki, ez a növény nem számít erős allergénnek. Az allergiások számára a jelenléte mégis zavaró lehet. A fafélék közül még virágoznak a fenyőfák is. E növény pollenkoncentrációja azonban folyamatos csökkenést mutat. Említhetjük még a hársfát, bár e növény esetében nem mérünk jelentős pollenkoncentrációt. A hárs esetében azért mérünk alacsony értékeket, mert e növény pollenjét nem a szél hordja szét, hanem a méhek. Ez egyébként általában a fafajtákról is elmondható: csökken a kibocsájtott pollenszámuk. A fafélék virágzási szezonja ugyanis lassan véget ér, és most kezdődik a fűfélék virágzási szezonja. A fűfélék mellett egyébként most jelenik meg a sóska és a kender is. A füvekről elmondható, hogy ezek a növények hosszú időn át virágoznak, de nem produkálnak magas pollenkoncentrációt a levegőben. A fűfélék egyébként erős allergének. Hozzá kell tenni, hogy a füvek pollenje talajközelben terjed. A mi mérőberendezésünk pedig az intézet tetején található, tizenöt-húsz méter magasan, így nem is mérhetünk nagy pollenkoncentrációt. A nyári időszakban mérjük egyébként a legalacsonyabb értékeket az évben. Márciusban és áprilisban pedig a legmagasabbakat. Nyár végén ér véget a fűfélék virágzásának szezonja, és akkor kezdenek virágozni a gyomnövények, a parlagfű – magyarázta Tatjana Škorić.
Mivel a fafélék virágzása véget ért, a szakembertől megkérdeztük, hogy az idei évben hogyan alakultak ezen növényfélék pollenértékei.
– Azt, hogy idén milyen volt a fafélék virágzása, pontosan nem tudnám megmondani, mert az adatokat az éves mérések végeztével dolgozzuk fel, tehát valamikor novemberben derül ki. Annyit azonban már el tudok mondani, hogy nem mértünk olyan magas értéteket, mint az elmúlt években. Ez azért van így, mert a nagy esőzések éppen a virágzások idején voltak. Emellett újdonság, hogy a következő évben a méréseket már valamivel korábban elkezdjük. Eddig mindig februárban kezdtük el kísérni a levegő pollenkoncentrációjának alakulását. A globális felmelegedés miatt azonban a növények már korábban kezdenek el virágozni, a mogyoró és az éger a legkorábban – válaszolta Tatjana Škorić.
Az elmúlt hetek igen csapadékosak voltak. Az intézet szakembere azonban felhívta a figyelmet arra, hogy az eső nem feltétlenül hoz megkönnyebbülést az allergiások számára.
– Csapadékos időben alacsony pollenkoncentrációt mérünk, mondhatjuk: az eső kimossa a levegőt. Az allergiások számára azonban ez az időjárás nem feltétlenül hozza el a megkönnyebbülést. Az esőcseppek ugyanis szétverik a levegőben található pollenszemeket és a bennük lévő proteinek, vagyis maguk az allergén anyagok szétterjednek. Így még könnyebben is bejutak a légzőszervekbe. Tehát én a mérések alapján mondhatom azt, hogy alacsony a pollenkoncentráció, ettől függetlenül az allergiások még érezni fogják magukon az allergiás tüneteket – hívta fel a figyelmet Tatjana Škorić.
