A majális hagyományosan a természetbe történő kirándulásokról (is) szól. Sok polgártársunk dönt úgy, hogy ilyenkor egy napot vagy akár hosszabb időt a lakóhelye közelében lévő erdőkben, zöld területeken tölt. Az ilyen kirándulások velejárója a sütögetés vagy a bográcsosfőzés, illetve a különféle fizikai aktivitások, és mindez persze szemeteléssel jár. Emellett amikor a természetben járunk, azt is figyelembe kell vennünk, hogy mi ott csak vendégek vagyunk, és úgy kell onnan eljönnünk, hogy a lehető legkevesebb nyomot hagyjuk magunk után.
A mögöttünk álló majális idején, ami az idén a szabadnapokkal valójában egy hosszú hétvégét jelentett, és aminek során már-már nyárias időjárást tapasztalhattunk, sokan voltak a Szabadka környéki erdőkben is. Erre a területek kezelői is készülnek, így például a Palics-Ludas Közvállalat is, amely a védett területekre visel gondot. A közvállalat munkatársai április végén felkutatták azokat a területeket, ahol védett madarak fészkelnek, és ezeket a részeket tiltó táblákkal jelölték meg, hogy a kirándulók minél kevésbé zavarják meg az állatokat. Emellett a természetvédelmi őrök a majális ideje alatt is a terepet járták, hogy figyelemmel kísérjék a védett területeket. Minderről, illetve a terepen szerzett tapasztalataikról Szekeres Ottó, a Palics-Ludas Közvállalat természetvédelmi őre nyilatkozott lapunknak.
– Azt láttuk, hogy az idén kevesebben töltötték a majálist az erdőkben, mint a korábbi években, de ez egy hosszabb ideje tartó tendencia, és évről évre csökken a nyomás a védett területeken, ezzel együtt azok száma is, akik úgy döntenek, hogy a majálist a természetben töltik. Természetesen mindig vannak, akik sátoroznak, és több napig kint vannak a természetben, de a kirándulók többsége csak május elsején megy ki, ott sütnek, főznek egyet, pihennek, és mennek haza. A kirándulók többsége az idén a Majdán-tó környéki területekre koncentrálódott, valamint kisebb táborok a Tőzeg-tónál is voltak. Mindez azt jelenti, hogy a fokozottan védett területeken senki sem táborozott, senki sem akart ott kirándulni. A jelzéseinket figyelembe vették a kirándulók, pontosabban a megjelölt területek körül nem is nagyon voltak emberek, így ebből a szempontból semmi problémánk nem akadt – mondta beszélgetőpartnerünk.
Mint megtudtuk, a Palics-Ludas Közvállalat részéről öt természetvédelmi őr teljesített szolgálatot május elsején.
A szemetelés minden majális alkalmával jelentkező probléma, és az erdők kezelői vegyes tapasztalatokról számolhatnak be.
– Ami a szemetelést illeti, azt tapasztaltuk, hogy voltak olyan táborhelyek, amelyeket teljesen feltakarítottak maguk után a kirándulók, mondhatni, az utolsó cigarettacsikkig mindent összeszedtek maguk után. Őket meg is kell dicsérni. Viszont a Majdán-tó környékén voltak olyanok, akik nem figyeltek oda a szemetelésre, és ott még mindig van mit feltakarítani utánuk. A szabadkai erdők kezelője a Vajdaság Erdői Közvállalat, míg mi a védett területekről gondoskodunk, és a majális előtt és után szükséges feladatokat közösen szoktuk elvégezni, így a szemétszedést is, amit általában egy hét alatt sikerül befejeznünk. Emellett több civil szervezet is van, amelyeknek tagjai a majálistól függetlenül egész évben több szemétszedési akciót is szerveznek az erdőkben és a védett területeken – hallhattuk Szekeres Ottótól.

Nyitókép: Gergely Árpád archív felvétele