2025. május 1., csütörtök

Sok a kullancs az erdőkben

Mire figyeljünk oda, ha a természetben töltjük a majálist?

A majális az évnek az az időszaka, amit a legtöbb polgártársunk, még azok is, akik az év többi részében csak ritkán járnak ki a természetbe, igyekeznek az erdőkben, kisebb-nagyobb fás területeken eltölteni. Az erdőkben többek között arról is gondot kell viselnünk, hogy ne szemeteljünk, ugyanakkor a természetvédelmi területeken a fokozottan védett madárfajok költőhelyeit is figyelembe kell venni. Mindezekről, valamint a Szabadka környéki védett területek állapotáról Szekeres Ottóval, a Palics–Ludas Közvállalat természetvédelmi őrével beszélgettünk.
– Egy enyhe télen vagyunk túl, viszont a hűvös időszak elhúzódott, ugyanakkor ez nem viselte meg az állatvilág képviselőit. Így a kullancsok is nagy számban átteleltek, és ezt figyelembe kell venni azoknak, akik az erdőben szeretnének majálisozni. A márciusban lehullott csapadék nagyon jól jött, de még mindig nem pótolta a hiányt, és más hosszútávra szóló megoldást kell találnunk a vízhiányra, hisz a jelenlegi helyzet nem jó sem a természetnek, sem a társadalmunknak, hisz veszélyezteti a mezőgazdaságot, a turizmust, a horgászatot és a vadászatot is. A csapadékos időszak következtében bizonyos fajoknál kitolódott a párválasztás időszaka és az első tojások lerakása, úgyhogy valamivel később kezdődött el a költés. Az érzékeny fajaink, amik korábban is nálunk költöttek, azok visszatértek a korábbi helyszínekre, de vannak újak is. Például sas költésünk is van, ami az előző években nem volt. A majális ideje alatt intenzíven járjuk a terepet, hogy semmi se zavarja a madarakat. Az énekes és vízimadarak többségénél most kezdődött a költés, az inkubációs időszakban vannak, és a tojások érzékenyek, kihűlhetnek, ha a tojó csak egy kis időre is elhagyja a fészket. Az őrszolgálat azon dolgozik, hogy felkutassa azokat a helyeket, ahol fokozottan védett madarak kezdik meg a költést. Ezeket a helyeket táblával jelöljük, de a majális alatt az őreink is figyelik ezeket a területeket – mondta Szekeres Ottó. Beszélgetőpartnerünk elmondta, hogy a Palics–Ludas Közvállalat természetvédelmi őrei már régóta odafigyelnek arra, hogy majális alkalmával a kirándulók ne zavarják a madarakat, így a tapasztalt túrázók már tudják, hogy hol nem szabad tábort verni, és ebből egyre kevesebb probléma keletkezik.
A természetben mi csak vendégek vagyunk, és úgy kell viselkednünk, hogy minél kevesebb nyomot hagyjunk magunk után.
– Természetesen azért megyünk ki a természetbe, hogy jól érezzük magunkat, de nem szabad megfeledkeznünk arról sem, hogy bizonyos élőlényeknek ott van az élőhelye. Az idei tavaszon nagy mennyiségű csapadék hullott, ugyanakkor szeles és hosszú napsütéses időszakok is voltak, ami felszárította a felszínt, úgyhogy fennáll a gyulladásveszély, és a tűzgyújtás hivatalosan továbbra is csak a kijelölt helyeken engedélyezett. Emellett a szemetelésre is oda kell figyelni, és habár az utóbbi időben ebből a szempontból is jó tapasztalataink vannak, nem árt elmondani, hogy amit ki tudunk magunkkal vinni a természetbe, azt ugyanúgy vissza is tudjuk hozni, hogy a megfelelő módon a kukákba dobjuk el. Lehetőleg úgy hagyjuk el a táborhelyünket, hogy csak a lábnyomainkat hagyjuk ott – nyilatkozta Szekeres Ottó.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Benedek Miklós archív