2024. május 19., vasárnap

Ropták is, meg járták is

Tizenegyedszer tartotta meg szombaton a szabadkai Talentum Tehetséggondozó Művészeti Egyesület a Vajdasági Gyermek- és Ifjúsági Szólótáncversenyt, amelynek a kezdetektől fogva a szabadkai Gyermekszínház ad otthont. 
Ezen a megmérettetésen általános és középiskolások vehetnek részt, érdekessége pedig az, hogy itt nem a koreográfián van a lényeg. A néptánc elődeink mindennapjainak a részét képezte, természetes volt az, hogy egyes alkalmakon táncoltak. Erre a természetességre fekteti a hangsúlyt a Talentum szóló táncversenye, amelyen a zsűri más versenyekkel ellentétben nem a koreográfiát, vagy bemutatását díjazza, hanem pont az ellenkezőjét, hogy a táncokon ne látszódjon meg a koreográfia, legyen minél természetesebb. 
 

AmigohVisuals felvétele

AmigohVisuals felvétele

AmigohVisuals felvétele

AmigohVisuals felvétele

A fellépőket és a közönséget Kabók Erika, a Magyar Nemzeti Tanács Végrehajtó Bizottságának tájékoztatással megbízott tagja köszöntötte:
– A fiatal táncosok egyedül állnak színpadra, hogy megmutassák technikai tudásukat, színpadi jelenlétükkel meggyőzzenek bennünket, hogy bírják a kiválasztott néptánc minden apró mozdulatát. De nem elég csak megtanulni egyik-másik koreográfiát, azt hitelesen kell előadni. A hitelesség pedig a néptáncban azt jelenti, hogy szívvel-lélekkel táncol a szólótáncos, vagy a páros. „Ha csak azt nézzük, hogy ki milyen jól forog, táncol a színpadon, az kevés. A történet nem erről szól, hanem a gondolatról, az érzelemről, az emberről, a hitelességről, az igazságról. Az életről szól. Ha ez átjön a színpadról, az az ünnep” – mondta Markó Iván neves koreográfus. Vonatkoztatható ez a néptáncra is. Nemrégiben a Vakler Anna neves zenepedagógussal beszélgettem a délvidéki hagyományőrzésről. A szakember szerint Vajdaságban a néptáncosok szívvel-lélekkel táncolnak és ez minden produkción látszik. A Gyöngyösbokréta kezdeteihez viszonyítva ezt látta a legnagyobb fejlődésnek. Meg persze azt, hogy vannak kiváló oktatók, akiknek a vezetésével a fiatalok felfedezhetik a néptánc varázslatos világát –  hallottuk egyebek közt Kabók Erikától. 

AmigohVisuals felvétele

AmigohVisuals felvétele

AmigohVisuals felvétele

AmigohVisuals felvétele

AmigohVisuals felvétele

AmigohVisuals felvétele

Az idei Vajdasági Gyermek- és Ifjúsági Szólótáncverseny különlegessége az is, hogy az MNT kiemelt jelentőségűvé nyilvánította a rendezvényt. Ahogyan azt Brezovszki Roland és Brezovszki Tamara művészeti vezetőktől hallhattuk, nagy öröm ez a számukra hiszen sokat dolgoztak azon, hogy a verseny színvonalában és tömegességében is megfeleljen minden kritériumnak. A szólótáncverseny pedig valóban egy hiánypótló rendezvénynek számít, hiszen a térségünkön a szólótáncok, néptáncos egyéni produkciók, csak ritkán jutnak kifejezésre, esetleg műsorokon belül, de nincsenek olyan rendezvények, versenyek, amelyek ezekre fókuszálnak.

AmigohVisuals felvétele

AmigohVisuals felvétele

AmigohVisuals felvétele

AmigohVisuals felvétele

AmigohVisuals felvétele

AmigohVisuals felvétele

Az idei szólótáncversenyen remek volt a hangulat, a fiatal táncosok közül többen már a váróteremben táncra perdültek vagy a ruháikat igazgatták, és már alig várták, hogy a színpadra álljanak. Többen izgultak is, de azt mondják ez gyorsan elmúlik, amint megszólal a zene. A Duhaj zenekar pedig ezúttal is gondoskodott arról, hogy jó muzsikával, talpalávalóval szolgáljon a táncosoknak. 
A versenyre Vajdaság számos településéről, érkeztek a versenyzők, több mint hatvanan. A háromtagú zsűrit a néptánc kiváló művelői és ismerői, néptáncpedagógusok és koreográfusok alkották, Fundák Kaszai Lili és Fundák Kristóf Budapestről, valamint Szarka Zsolt Békéscsabáról. Az esemény végén a fellépők arany, ezüst vagy bronz minősítésben részesültek. A rendezvény folyamán kézműves foglalkozáson is részt vehettek az érdeklődők, de volt mesesarok is, és persze nem maradhatott el a közös fotózkodás és a közös táncolás sem. 

AmigohVisuals felvétele

AmigohVisuals felvétele

Nyitókép: AmigohVisuals felvételei