2025. július 14., hétfő

Intelligens mérnöki rendszerek konferenciája

Tizenegy ország több mint száz résztvevőjével zajlik idén a 13. SISY, azaz Symposium On Intelligent Systems konferencia

A városháza dísztermében nyílt meg, majd a Szabadkai Műszaki Szakfőiskolán folytatódott az intelligens mérnöki rendszerek témájában megrendezendő hagyományos konferenciasorozat, a 13. SISY. A sorozat az IEEE nemzetközi mérnökszövetség Systems, Man, and Cybernetics (SMC) osztályának Celebrity Lectures 2015 előadásaival indult, amely keretében bemutatták az osztály működését és sor került az SMC szerbiai alosztályának megalakulására is.

A konferencián szerbiai, magyarországi, romániai, szlovák, horvát, spanyol, ausztriai, amerikai, japán, tunéziai, és olasz kutatók vesznek részt. Szervezői az Óbudai Egyetem, a Szabadkai Műszaki Szakfőiskola, az Újvidéki Egyetem, szakmai támogatója pedig az IEEE nemzetközi mérnökszövetség. A konferencia hivatalos nyelve az angol.

A SISY-ről dr. Rudas Imrét, az Óbudai Egyetem professzorát, az Óbudai Egyetem Kutató és Innovációs Központ irányítótestületének elnökét, a SISY konferencia alapítóját kérdeztük:

– Konferenciasorozatunk 2003-ban indult és azóta minden évben megrendezzük. Kezdetben szerb és magyar résztvevőkkel zajlott, de ez 2007-ben megváltozott és nemzetközi szimpózium lett belőle. Csatlakozott hozzánk az IEEE nemzetközi mérnökszövetség, azóta ők a konferencia egyik szponzorai. Fontosnak tartjuk, hogy így publikálásaink nemzetközileg elismert adatbázisban lesznek elérhetők, ily módon immár magas szintű konferenciáról van szó. Amikor elindult a SISY, úgy gondoltuk, hogy az intelligens rendszerek köré építjük a szimpózium témáját. Robotok és olyan mesterséges intelligenciával rendelkező eszközök lesznek a fókuszában, amelyek akkoriban elérhetőek voltak. Idővel a konferencia témája kibővült, az informatika is belekerült, de az eredeti, a fő témakör nem változott. Már csak annál fogva sem, hogy a konferencia egyik alapítótagja, velem együtt, a belgrádi Mihajlo Pupin Intézet professzora, Miomir Vukobratović volt, aki 2012-ben bekövetkezett haláláig, minden évben részt vett a konferencián. A robotika tehát egy különlegesen jelentős tématerületet jelent számunkra továbbra is. Gondolunk az utánpótlásra is, a jövő szakembereire. Nyitottak vagyunk a hallgatók részvételére, rendezvényünk egy része azért is zajlik a Szabadkai Műszaki Szakfőiskolán, hogy elérhető legyen számukra. Előremenetelükben mindenképpen fontos, hogy nemzetközileg elismert kutatók munkáit ismerhetik meg, magas szintű előadások által fejleszthetik angol nyelvtudásukat, kísérthetik a tudomány fejlődését. Leginkább ugyan az oktatók publikálnak, de már akadt példa arra, hogy hallgató is. A tanácskozásra minden évben Szabadkán kerül sor. Kezdetben Szerbia – így Vajdaság és Szabadka – nehezebben jutott el nemzetközi konferenciákra. Azóta történtek változások, de még mindig sokat jelent az, hogy az itteni térségben is lehetőséget adunk a kutatómunkák nemzetközi szintű prezentálására. Nem utolsósorban nagyon szeretjük Szabadkát – mondta lapunknak dr. Rudas Imre.

A konferenciáról és a hallgatók részvételéről Pataki Éva, a Szabadkai Műszaki Szakfőiskola igazgatója, a konferencia tiszteletbeli programbizottságának tagja szólt:

– Tizenharmadik alkalommal tartjuk meg. Több mint száz résztvevő érkezett tizenegy országból, de ez a korábbi évekre is jellemző volt. Ez a folytonosság és nagy fokú érdeklődés azt igazolja, hogy e tanácskozás sokak számára hasznos. Ráadásul a résztvevők hetven százaléka visszatérő, így évről évre kísérhetjük figyelemmel fejlesztéseiket. Előadásaikban rámutatnak a fejlődés folyamatára, úgy az eredményekre, mint az esetleges hibákra is, ez pedig oktatók és hallgatók számára egyaránt tanulságos lehet. A konferencián nemcsak a műszaki tudományok, hanem a gazdaság, a menedzsment, az egészségügy témája is megjelenik. Interdiszciplináris lett, és egyre szélesebb körű témaköröket ölel fel. A kutatásokban hallgatók is részt vesznek, és bemutatják elért eredményeiket. Ez két formában zajlik, egyik a poszterszekció, a másik a szekcióbeli munkák rövid prezentációi – hallottuk Pataki Évától.

Magyar ember Magyar Szót érdemel