2024. április 30., kedd

Közmunka a közjóért

Az önkormányzat idei programja 84 személynek biztosít öt hónapos munkalehetőséget – A Caritas 21 embert foglalkoztat közmunkában, ők a beteg emberek ápolását végzik

Június elsején kezdődött és október végén fejeződik be a szabadkai önkormányzat idei közmunka programja, amelynek keretében 21 munkáltatónál 84 ember dolgozhat. A program a környezetvédelem mellett felöleli a humanitárius, szociális és kulturális területet is. A helyi közösségekben tisztaság-fenntartási munkát végző személyek iránt van a legnagyobb igény.

Szabadka város önkormányzata a Helyi Foglalkoztatási Akcióterv értelmében 2011 óta különít el pénzt közmunkaprogramok lebonyolítására. A közmunka a foglalkoztatási politika aktív mechanizmusának számít és a városi akcióterv össze van hangolva a nemzeti foglalkoztatási akciótervvel és a foglalkoztatást szabályzó törvénnyel is. A közmunkaprogram keretében Szabadka város területén 2012-ben 99 munkanélküli kapott munkát meghatározott időre, 2013-ban 127-en állhattak munkába, tavaly 113 személyt alkalmaztak, idén pedig 84 ember dolgozhat – mondta el lapunknak Kern Sólya Mária, a polgármester kommunális ügyekkel és környezetvédelemmel megbízott tanácsadója.

Az illetékes önkormányzati bizottság javaslata értelmében 2015-ben a rendelkezésre álló 17 millió dinárt kizárólag közmunkákra különítették el. Korábban más programokat is finanszíroztak, így például új munkahely teremtését is. Ez azt jelentette, hogy az önkormányzat 150 ezer dinárt folyósít egy új munkahely megnyitására, a munkáltató pedig kötelezettséget vállal arra, hogy két évig alkalmazza az adott személyt. Ha ezt nem teszi meg, vissza kell fizetnie a pénzt. Az idén az a döntés született, hogy a teljes összegből közmunkákat finanszíroznak, mert ez a leghatékonyabb módja annak, hogy a legtöbb személy munkába állhasson, még ha meghatározott időre is – mondta el Kern Sólya Mária.

Az idén a város csak a saját eszközeiből gazdálkodott. A korábbi években volt példa arra is, hogy az önkormányzat és a tartomány társította pénzeszközeit és közös pályázatot írtak ki, az idén egymástól függetlenül pályáztattak, de a két kiírás nem volt kizáró, tehát voltak olyanok, akik mindkét pályázaton részt vettek és mindkét helyen pozitív elbírálásban is részesültek – tudtuk meg a polgármesteri tanácsadótól.

– Fontos kihangsúlyozni, hogy az emberek körében még mindig az a tévhit él, hogy a közmunka az utcaseprést jelenti. Ez nem így van, maga a program a környezetvédelem mellett érinti a szociális, a humanitárius és a kulturális területet is. A nyertes pályázók között olyan munkáltatók is vannak, mint a Caritas, a ludasi környezetvédők, a Riparia, a nagycsaládosok egyesülete, a nyugdíjasok egyesülete vagy az autisták egyesülete – magyarázta Kern Sólya Mária.

Az idei program keretében a legtöbb embert mégis a környezetvédelem területén alkalmaznak, mind a 37 szabadkai helyi közösség egy-egy tisztasági felelőssel rendelkezik, illetve van olyan is, ahol ketten végzik ezt a munkát. Mivel a külvárosi helyi közösségekben még mindig nincs megszervezve a rendszeres szemétszállítás, illetve vannak olyan területek, ahol nincs megszervezve például a fűnyírás, ezek a közmunkások elvégzik ezeket a tevékenységeket, mint ahogy eltakarítják a kialakuló illegális szemétlerakatokat is.

Az idei program öt hónapos időtartammal június elsején indult. Mint Kern Sólya Mária elmondta, a terepről nagyon pozitívak a visszajelzések, igény mutatkozik ezen személyek munkája iránt, elsősorban a helyi közösségek területén, így érkeztek olyan igények is, hogy egész évben szükség lenne rá. A munkáltatók visszajelzései is pozitívak, elégedettek a felvett emberek munkájával és arra is akad példa, hogy amennyiben az adott vállalatnak erre lehetősége van, állandósítja a közmunkást.

Az idén 21 cég alkalmazza a 84 közmunkást, akik iskolai végzettségtől függően nettó 22 400–25 000 dinárt kapnak kézhez, illetve további 1500 dinárt útiköltség fejében. A munkáltatók munkásonként 2000–4000 dinárt igényelhetnek, amit a munkavégzéshez szükséges eszközök, például zsákok, kesztyűk, üzemanyag és más költségek fedezésére fordíthatnak. A városi bizottság időről időre terepen végez ellenőrzést és dokumentálja egyrészt, hogy a jóváhagyott pénzt rendeltetésszerűen költik-e el, másrészt, hogy valóban folyik-e a munka.

A programban csakis munkanélküli személyek vehetnek részt, akik be vannak jelentkezve a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat adatbázisába. Ők az öt hónap során bejelentett munkahellyel rendelkeznek.

Az a 2013 év végén elfogadott kormányrendelet, amelynek értelmében a közvállalatok nem alkalmazhatnak munkásokat, csakis külön engedéllyel, kiterjedt a közmunka programokra is, így tavaly ebből a közvállalatok kimaradtak. Idén annyiban korrigálták ezt a rendelkezést, hogy civil szervezetek pályázhattak, amelyek utána szerződést kötöttek a közvállalatokkal.

Kern Sólya Mária elmondta, az önkormányzat jövőre is tervez közmunkapályázatot kiírni, de hogy mennyi pénzből és pontosan milyen programokra, ez majd a jövő évi költségvetés elfogadása után derül ki.

A Caritas a közmunkaprogramok egyik rendszeres pályázója. Ric Gábor, a Szabadkai Egyházmegye Caritasának főkoordinátora lapunknak elmondta, Szabadka, Magyarkanizsa, Zenta és Kishegyes területén az ő égiszük alatt összesen 21 ember végez közmunkát, itt egészségügyi nővérekről és házi kisegítőkről van szó. A nővérek ellátják az idős személyeket, tehát vérnyomást mérnek, bekötözik a sebeiket, körmöt vágnak, masszíroznak, kezelik az esetleg kialakult felfekvési sebeket, illetve ha fekvőbetegekről van szó, megtesznek mindent, hogy megelőzzék a sebek kialakulását. A házi kisegítők a háztartási munkákban segédkeznek, főznek egyszerűbb ételeket, esetleg hivatalos ügyeket intéznek az önkormányzatokban.

Mivel Szerbiában ilyen jellegű képzés nincs, ezért nem is tudnak iskolai végzettség alapján házi kisegítőket alkalmazni, de előnyt élveznek azok, akik középiskolai végzettséggel rendelkeznek, mondta el a koordinátor.

Ric Gábor szerint a közmunkaprogramok segítséget nyújtanak nekik szolgáltatásaik nyújtásában, ugyanis a 21 közmunkásnak köszönhetően heti szinten több mint hétszáz embernek segítenek, míg nélkülük 500 emberre terjed ki a program. A Caritas számára a folytonosság miatt az lenne a jó, ha a program egész évben, tehát 12 hónapon keresztül zajlana, nem csak 5-6 hónapos időtartammal.