Az Ácsi Roma Egyesület 2010-ben alakult meg Szabadkán, azzal a céllal, hogy segítse a magyar roma családokat, mert akkor úgy érezték, nem törődik velük senki. Azóta sok minden történt az egyesület háza táján, több projektumban is részt vettek, kulturális esteket szerveztek, munkát biztosítottak a közösség tagjainak.
Mint azt Kurina Klaudija, az egyesület elnöke lapunknak elmondta, tárgyalt Maglai Jenő polgármesterrel is, aki szívesen fogadta, elbeszélgettek az egyesület tevékenységéről és a felmerülő problémákról, illetve meglátogattak egy nagyon szegény sorsú roma családot is.
– Tisztában vagyunk azzal, hogy a roma családok problémáit sem lehet egyik napról a másikra megoldani, de a nyitottság az önkormányzat részéről, s a Bús Ottóval, a polgármester tanácsadójával kialakított nagyon jó együttműködés erőt és lendületet ad a további munkához. Végre azt érezzük, hogy mégis van, aki a romákkal is törődik, ilyen személyek hiányoztak Szabadkának, akik mindenkire odafigyelnek – mondta Kurina Klaudija, majd az elmúlt évben történt programokról beszélt: – Egyesületünk tagjai zenéltek 2014. február 7-én a városháza dísztermében Lezsák Sándor, a Magyar Országgyűlés alelnökének szabadkai látogatásakor. A legfiatalabb tehetségünk, az 5 éves Lakatos Vivien hegedűjátékával kápráztatta el a közönséget. 2014. március 14-én 200 személynek élelmiszercsomagot osztottunk a Tartományi Roma Felzárkóztatási Hivatal együttműködésével. Az Ácsi Roma Egyesület elnöke meghívást kapott, hogy vegyen részt egy IPA programban, amely a hátrányos helyzetű roma diákok felzárkóztatásáról szól, és a szabadkai Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar a projektet a Szegedi Tudományegyetem Juhász Gyula Pedagógusképző Karával közösen valósítja meg. A szegedi és a vajdasági civil szféra együttműködésével kapcsolatos témakörben egy szegedi konferencián tartottam előadást – mesélte többek között Kurina Klaudija.
– Közös célunk a szabadkai Roma Egyesülettel, hogy minél több intézményben legyen roma alkalmazott, aki törődik közösségünkkel, mint ahogy más városokban ez már működik. Ehhez fontos a jó akarat és az összetartás, hogy fokozatosan elérjük a célunkat. A kitűzött cél megvalósításához a roma családoknak is hozzá kell járulniuk. Nagyon fontos, hogy motiválják a többi családot a gyermekük további iskoláztatására. Ne kelljen nekik elmenni külföldre dolgozni a szülővárosukból. Az egyesületünk közbenjárásával megítélt ösztöndíjakkal továbbra is támogatjuk középiskolásainkat és egyetemistáinkat. Az idén 5 diáknak sikerült ösztöndíjban részesülnie, remélhetőleg ez a szám tovább növekszik majd. Fontos elgondolkodni a jövőnkről, nem szabad megfeledkeznünk gyermekeinkről, hogy az ő jövőjük jobb legyen és az idősebb személyek se máról holnapra tengődjenek. Ezt figyelembe véve egyesületünk 3 személy munkába állását tudta megszervezni egy pályázatnak köszönhetően. Huszonnégyen jelentkeztek a munkahelyre, s ugyan a három személy nem sok, de eddig erre sem volt lehetőségünk. Egyre több meghívót kapunk különböző konferenciákra, megbeszélésekre, ezeken szívesen részt veszünk, és igyekszünk ismertetni a szabadkai romák helyzetét és felmerülő problémáit. A legutóbbi konferencián, Újvidéken megvitattuk a Romák Stratégiáját 2020-ig. Büszke voltam arra, hogy Szabadkáról voltunk a legtöbben és a legaktívabbak. Apatin önkormányzatát találtam a legszerencsésebbnek, ott voltak a legjobbak az előző évek statisztikai adatai. Ha más városnak sikerült, akkor mi is megvalósíthatunk hasonló eredményeket, de ehhez szükséges, hogy az intézmények együttműködjenek velünk – tette még hozzá.
