Mint arról korábban beszámoltunk, önálló tagozatot hoztak létre nemrégiben a Szabadkai Körzeti Gazdasági Kamara keretein belül az őrző-védő tevékenységet folytató vállalkozások. Az új csoportosulás legfontosabb feladata felkészülni az újévkor hatályba lévő új törvény rendelkezéseire, amely az őrző-védő és a magándetektív tevékenységet szabályozza. Ennek a jogszabálynak a legfontosabb pontja, hogy ezek a cégek a jövőben csakis olyan vagyonőröket alkalmazhatnak, akik rendelkeznek a szükséges működési engedéllyel.
Petar Domić, a tagozat elnöke elmondta, tervük a piac megtisztítása és a cégek átterelése a legális folyamatokba. Egyes becslések szerint országos szinten ezen a területen mintegy 60 ezer ember dolgozik legálisan, arról viszont csak találgatások vannak, hogy a szürke zónában, tehát „feketén” mennyien végzik ezt a tevékenységet.
A kamara becslése szerint a hozzájuk tartozó területen, tehát Észak-Bácska és a Tisza mente településein 150 őrző-védő cég működik, egy részük nem legálisan. Annak érdekében, hogy az érintettek felkészüljenek az új törvény alkalmazására, a kamarában egy vitafórumot tartottak a részükre.
A kötelező licenc megszerzése azt jelenti, hogy mielőtt egyenruhát kapnának és valamely bank, postahivatal vagy más intézmény ajtajába állnának, egy képzésen kell részt venniük, hogy megkaphassák azt a működési engedélyt, amit a Belügyminisztérium ad ki.
Slobodan Vojinović, a szabadkai kamara elnöke elmondta, az engedély kiváltása mellett a másik lényeges újdonság az lesz, hogy a törvény értelmében a jövőben egyetlen vállalat vagy intézmény sem köthet vagyonőri tevékenységről szóló szerződést olyan céggel, amelynek nincs működéshez szükséges tanúsítványa, illetve az őrző-védő cégek sem alkalmazhatnak olyan személyt, aki nem végezte el a szükséges képzést, és nem kapott erről szóló licencet. Ráadásul, a törvény azon vállalatokra is kitér, amelyek saját vagyonőrszolgálattal rendelkeznek, ők is kötelesek az ilyen tevékenységet végző személyek részére kiváltani a szükséges engedélyt.
Azokra, akik nem tesznek eleget az új törvény előírásainak, tetemes pénzbüntetés vár, amely elérheti az egymillió dinárt is, emellett a vállalat tevékenységét is szüneteltetni kell három hónapra.
Szabadkán a képzést már megkezdte egy ügynökség, a Samuraj, amely rendelkezik az ehhez szükséges akkreditációval, az oktatás 101 iskolai órából áll, ebből 66 elméleti, 35 pedig gyakorlati előadás. Domić szerint ilyen módon nem csak rendteremtésre kerül sor a vagyonőri tevékenység területén, a képzés egyben kiváló alkalom arra is, hogy az érdekeltek átképeztessék magukat, és ezentúl bárhol végezhessék ezt a munkát. Kiemelte, az elmúlt időszakban nem kevés példa volt rá, hogy sokan, akik őrző-védő tevékenységet végeztek, nem voltak szabályosan bejelentve, és a legalacsonyabban fizetett dolgozók közé tartoztak, noha jelentős erkölcsi és anyagi felelősséget vállaltak magukra a rájuk bízott vagyon őrzése során. Ráadásul egyes munkahelyeken összekapcsolják a vagyonőri és a tűzvédelmi tevékenységet, és ha valaki ezt a kettőt együttesen végzi, tényleg példátlanul alacsony fizetésnek számít a havi 20 ezer dinár, miközben milliós vagyonért felel – magyarázta.
Egyébként, az érintett olvasóink kedvéért is mondjuk el, a licenc megszerzéséhez szükséges képzést mindenki elvégezheti, ha eleget tesz a következő kritériumoknak: Szerbia nagykorú polgára, pszichofizikai értelemben alkalmas a munka végzésére, amit az illetékes egészségügyi intézmény bizonylatával igazol, nem volt büntetve vagyon eltulajdonítása vagy erőszakos viselkedés bűncselekményének elkövetése miatt, mint ahogy nem is folyik vizsgálat ellene ilyen ügyekben, és legalább harmadik fokozatú iskolai végzettséggel rendelkezik.
