A január a friss kezdetek és az újévi fogadalmak időszaka. Fürstner Krisztián biztosítási bróker szerint a lakosság nagy része ebben a periódusban fontolgatja a leginkább, hogy jövőjére, biztonságára és családjára gondolva takarékossági életbiztosítást köt. Nemrégiben Szerbiában is elérhetővé vált az a biztosítási forma, amivel nemcsak takarékoskodhatunk, hanem befektetési karakterének köszönhetően nagyobb haszonra is szert tehetünk a futamidő lejártával.

Fürstner Krisztián (Fotó: Gergely Árpád)
– Európában a biztosítási formák kilencven százalékát az úgynevezett unit linked, azaz befektetési alapokhoz kötött életbiztosítások teszik ki. Szerbiában eddig csak két olyan biztosító cég van, ami ilyen szolgáltatást kínál, a kereslet pedig nagy rá. Ahogy a neve is mondja, befektetési alapokba helyezik el az ügyfél által befizetett pénzrészletek egy részét, a másik, nem visszatérítendő része, a haláleset, baleset, súlyos betegségek vagy egyéb nem várt események fedezeteként szolgál. Az utóbbi időben Szabadkán nagyon sokan emellett döntenek, mert a korábbi klasszikus takarékossági biztosítások nem hoznak nagy haszont, nem is ez a rendeltetésük. Az unit link programban azonban nagyobb a várt hozam, kifizetődőbb, ha fiatalabb korban kötjük meg, körülbelül 40–45 éves korig. Ha valaki a futamidő közben meggondolja magát és vissza szeretné vásárolni a befektetett összeget, akkor annak a feltételei is sokkal kedvezőbbek ennél a programnál, mint a klasszikus csomagoknál – részletezte Fürstner Krisztián.
A huszonéves fiatalok még nem gondolkodnak befektetésről, állítja a bróker.
– Az egyetemisták, akiknek még nincs munkájuk, nem alapítottak családot, nincs ingatlanjuk, még nem előrelátóak, pedig pont az ő generációjuknak éri meg leginkább ez a program. Az egészségügyi állapot is közrejátszik a fedezetek fajtájában, de azt tapasztalom, hogy egyre több fiatal szenved valamilyen súlyosabb betegségben, ami korlátozza őket a lehetőségekben – mondta a bróker, majd hozzátette, hogy mostanság nagyon széles kínálatból válogathatnak azok, akik a klasszikus életbiztosításon gondolkodnak, már 18 éves kortól megtehetik, havi 15–20 eurós befektetéssel.
A legmodernebb nyugati biztosításokról beszélve a bróker az elektronikus adatok, a telefonkészülékek és számítógépek képernyőjének és a házi kedvenceknek a biztosítását is megemlítette.
– Ami még nálunk nincs, de Nyugaton természetesnek számít, az az internetes cybertámadások elleni biztosítás. Trendinek számít külföldön a kisállatok utas-, élet- és betegségbiztosítása, ami hamarosan hozzánk is eljut. Gyerekcipőben jár nálunk a technikai eszközök képernyőjének és a drónoknak a biztosítása, mert minden ilyen modern eszközt be kell jegyeztetni, költséges és macerás. A testrészek kockázatviselése is csak Nyugaton van, nálunk ez nagy garanciavállalással járna, és bizonyítani is nehéz lenne, hogy nem történt visszaélés. Halasztott casco biztosítás is létezik külföldön – részletezte a bróker.
A szabadkai lakosok nagy része inkább vagyontárgyai biztonságára gondol a legtöbbször, illetve utasbiztosításokat köt, hiszen eddig ebben volt a legtöbb kárvisszatérítés, állítja Fürstner Krisztián.
– Az évek során nagyon sokan jártak pórul utasbiztosítás híján, és hatalmas összegeket fizettek a külföldi klinikáknak. Ebből okulva kifizetik a pár száz dináros biztosítást. A másik legkelendőbb biztosítási forma az ingatlanokra vonatkozik, ami szerintem még mindig alacsony százalékban van jelen. Sajnos nincs meg a tudatosság az emberekben, nem gondolkodnak előre, részleges információt kaptak, esetleg valamiért csalódtak a biztosító társaságokban. Nem minden ügynök dolgozik tanácsadói hozzáállással, emiatt nem nyújt teljes körű tájékoztatást a fedezetekről, így a kártérítések elmaradhatnak – figyelmeztetett a bróker, majd hozzátette, hogy sokan megpróbálják kijátszani a biztosítási rendszert, sok a visszaélés. A legtöbbször a kötelező gépjármű-biztosításnál történik ez, azonban a biztosítási piac sokat fejlődött az elmúlt öt évben, és ennek az új szabályozások szabnak gátat.
