Magyarcsernyén A Szakkör program tavaly november óta tart az Ady Endre Művelődési Egyesület, valamint a Magyarcsernyei Nőszervezet és Kézimunkaszakkör szervezésében. A program résztvevői a hétvégén bemutatták munkáikat a helyi kultúrotthon előcsarnokában.
Hódi Judit, a magyarcsernyei szakkörösök vezetője elárulta, hogy választásuk a Békés megyei hímzésre, a kereten szövésre, valamint a mézeskalácsszakkörre esett. Tőle tudtuk meg azt is, hogy szakkörvezetőként vizsgáznia kellett: a szakkör- és a kiállításszervezés módszertanából, illetve abból a három foglalkozásból, amit kiválasztottak.
– Tavaly nagy reményekkel csaptam le a Nemzeti Művelődési Intézet A Szakkör programja által kínált lehetőségekre. A program célja a népi kézművesség és a hagyományok megismertetése, valamint a helyi, kis közösségek kialakításának ösztönzése és erősítése. A résztvevők olyan ötleteket és technikákat sajátítottak el, amelyekkel addig még nem találkoztak. A szakköri közösség nagyon sokat jelent, értéket teremt, és általa megőrizhetjük hagyományainkat – magyarázta a magyarcsernyei szakkörösök vezetője, aki elárulta azt is, hogy ősszel palóc hímzéssel és makraméval folytatják a munkát.

A hímzők is táskákat, kötényeket, ingeket, párnákat, zsebkendőket, terítőket, könyvborítókat hímeztek (Fotó: Vidács Hajnalka)
Sári Piroska, a Magyarcsernyei Nőszervezet és Kézimunkaszakkör elnöke is arról beszélt, hogy nagy odaadással vetették bele magukat a munkába.
– Hetente két-három alkalommal jöttünk össze. Megnéztük a kisfilmet, majd gyúrtuk a mézeskalácstésztát, hímeztünk és szőttünk szorgalmasan. Talán a három foglalkozással egy kicsit „túlvállaltuk” magunkat, de büszke vagyok arra, hogy mindennel elkészültünk. A magyarcsernyei asszonyok helyt álltak – közölte Sári Piroska.

A nagykikindai szakkörösök a palóc hímzéssel és a kötés gyönggyel foglalkozásokat választották (Fotó: Vidács Hajnalka)
Pénteken a nagykikindai szakkörösök is megnyitották kiállításukat. Az Egység Művelődési Egyesület Viola kézimunkacsoportja a palóc hímzést és a kötés gyönggyel elnevezésű foglalkozást választotta.

Színes és gazdagon díszített mézeskalácsok is készültek (Fotó: Vidács Hajnalka)

Nyitókép: A kereten szövők kisebb párnákat, táskákat, mobiltartókat, poháralátéteket, könyv- és füzetborítókat készítettek (Fotó: Vidács Hajnalka)