2025. május 4., vasárnap

Hogy a hagyomány megmaradjon

Májusfák díszítik Magyarcsernye utcáit

A májusfaállításnak minden közösségben megvan a maga hagyománya. Egyes helyeken a tavasz köszöntésére vagy udvarlási szándékból állítottak a lányos házak előtt májusfát,  Magyarcsernyén viszont a nagykorúsággal, a regrutasággal, a katonakötelességgel fonódott össze ez a hagyomány. 

A májusfaállítás Csernyén több évtizedes hagyománnyal büszkélkedik, még annak ellenére is, hogy az évek során sokszor és sokféleképpen módosult ez a szokás. Arról nincs konkrét feljegyzés, hogy mikor ültették el az első májusfá(ka)t, de arra még ma is sokan emlékeznek, hogy sokáig csak a férfiak, a regruták vettek részt benne, a nők csak később csatlakoztak hozzájuk. Eleinte csak a regruták és kedveseik háza elé kerültek májusfák, később bekapcsolódtak az iparosok, majd a kisgyermekes családok is, az utolsó néhány évben pedig ritka volt az a ház, ahol nem állítottak májusfát. 

Utolsó éveiben ez a szokás úgy nézett ki, hogy az aktuális esztendőben a tizennyolcadik életévüket betöltő fiatalok, a lányok és a fiúk is, már a tél végén összeültek, és színes kreppapapírokból szalagokat vágtak, amiket madzag segítségével fűztek össze. A május 1-jét megelőző estén a fiatalok zenei és tűzoltósági kísérettel felvonulást szerveztek a központtól a falu szélén található vadászcsárdáig, ahol tábortüzet gyújtottak, majd amikor az kialudt, elindultak májusfákat ültetni. Körbejárták a falut, és ahol tudták, hogy gyermek vagy fiatal él, illetve akik előre jelezték, hogy szeretnének májusfát állíttatni, azoknak a virágba borított fáját feldíszítették még szalagokkal, majd leásták a földbe, a kapu elé.

Azoknak a fiataloknak a májusfáját, akikről tudták, hogy abban az évben férjhez mennek vagy megnősülnek, vastag fehér szalagokkal, a regrutáknak vastag színes szalagokkal, a többiekét pedig vékonyabb, színes szalagfüzérrel díszítették fel. Két héttel később, „újításkor”, új szalaggal és virágokkal frissítették fel a májusfákat. A regruták házánál egy-egy üveg bort is elhelyeztek a fán. Másnap, a bál napján, minden fát elbontottak, a borosüvegeket is kibontották, és az volt a szokás, hogy az összes fiatal megkóstolta az üvegből a bort, este pedig a bálban közösen ünnepelték nagykorúságukat családjuk, illetve meghívott vendégeik körében.

Az elmúlt négy évben, hogy ez a hagyomány megmaradjon, néhány anyuka önkéntes munkával készített szalagfüzéreket, az idén legalább százat, melyek még néhány napig biztosan a falu díszei lesznek.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Szalaggal, virággal díszített májusfa Magyarcsernye központjában (Fotó: Vidács Hajnalka)