A kiadós tavaszi csapadéknak köszönhetően szép a határ Dél-Bánátban is. Ürményházán jó állapotban van a búza, az őszi árpa és az olajrepce, kikelt a kukorica, földbe került a szója, és már csak a napraforgó vetése maradt. Folyik a búza permetezése, mivel megjelent a meztelen csiga. Az egyik gond pedig az, hogy magtárban maradt több mint száz vagon tavalyi szója. Hamar itt lesz a repce aratása, a búza betakarítása, és a magtárakban kell hely az új termésnek.
A 2200-2300 hektárnyi ürményházi határnak az idén is több mint a fele szójával lett bevetve, ami a legkifizetődőbb haszonnövénynek mutatkozott a kötött talajban, amelynek az az egyik tulajdonsága, hogy tovább tartja a nedvességet.
– Az elvetett szója már szépen sorol, jól sikerült a földi permetezés, idáig jó kondícióban van a növény. Csak nagy baj, hogy a tavalyi szójatermést nem tudjuk értékesíteni. Nincs rá vevő, vagy nem azért az árért akarják megvenni, amennyiért mi szeretnénk eladni. A szójabab elállhat, viszont baj, hogy nem lesz hely a magtárban. Emellett sokan már pénzhiányban szenvednek, ezért szeretnék értékesíteni a terményüket. Ez nem mirajtunk múlik, hanem az államon, mert azt az információt kaptuk, hogy sok szóját behoztak külföldről – hallottuk Gyarmati Ervin gazdától.

Bíró Csaba (Fotó: Kecskés István)
Amikor 2022-ben a Magyarország legszebb birtoka versenyt kiszélesítették a határon túli területekre, a zsűri értékelése szerint Vajdaságban az ürményházi Bíró családé volt a legszebb birtok.
– Régen napraforgóvetéssel kezdtük és utána kukoricát vetettünk, a szóját pedig utoljára. Az új európai törvények miatt, amelyek tiltják az aktív csávázóanyagok használatát, a napraforgót vetjük utoljára. A kártevők így nagy gondot okoznak, és jóformán csak imádkozhatunk, hogy kikeljen – mondta Bíró Csaba.

Móric Róbert (Fotó: Kecskés István)
A búzára jól jött a sok csapadék, viszont megjelentek a kártevők, ezért permetezni kell.
– A meztelen csiga nagyon nagy károkat tud okozni, mert kiszívja a nedvet a búzából. Az ürményházi határban most egy kicsit változott a vetésszerkezet. Eddig a szója volt a domináns haszonnövény, körülbelül hetven-nyolcvan százalékot tett ki a vetésszerkezetben, de mivel tavaly nagyon nagy károkat okoztak benne a hernyók, több kalászost vetettünk. A másik nagy probléma nálunk is a szárazság – panaszolta Móric Róbert ürményházi gazda.

Pintér Áron (Fotó: Kecskés István)
Ürményháza, de valószínűleg az egész Bánát legfiatalabb termelője a 15 éves Pintér Áron. Édesapja elvesztése után délelőttönként Versecen jár középiskolába, délután pedig 50 hektáron gazdálkodik. Kukoricát, szóját és búzát termeszt. Közben a család vágóhídján is szorgoskodik. A mezőgazdasági munkát tízéves korában szerette meg.
– Amit nem is tudok, tudnom kell. De szerencsém, hogy vannak rokonok, jó barátok, akik sokat segítenek. Soha nem gondoltam arra, hogy mindezt itt hagyjam és városba vagy külföldre költözzek. Szeretem a falusi életet – mondja Pintér Áron.
Ürményháza arról ismert, hogy 1952-ben Vajdaságban először a falu határában találtak kőolajat. A kutak elapadtak és sokan visszatértek a földműveléshez. Az itt élő mintegy ötszáz, többségében magyar lakos mezőgazdaságból él.

Nyitókép: Kikelt a szójabab (Fotó: Kecskés István)