A Szekeres László Alapítvány szervezésében pénteken és szombaton Muzslyán került megszervezésre a Semmelweis Egyetem Pető András Karának rendelése, szűrővizsgálata, mely a központi idegrendszeri sérülésekkel küzdő gyermekek és felnőttek számára nyújt lehetőséget a továbbiakban a fejlesztésre.
Vajdaságban 2016-ban kezdődött ez a Kárpát-medencei szintű program.
– A központi idegrendszeri betegséggel küzdő és élő embereket szűrtük ma itt Muzslyán, a szórványban, és ez rendkívül fontos, hogy nemcsak a tömbben történnek ezek az események, hanem lehozzuk ide a szórványba is. Itt 16 embert vizsgáltunk meg ma, és terveink szerint folytatni szeretnénk ezt a programot a szórványban, amely a Magyar Kormány Nemzetpolitikai Államtitkársága támogatásával és a Szekeres László Alapítvány szervezésében valósul meg – nyilatkozta Perpauer Attila programkoordinátor.
A program megvalósítása kiterjedt immár a bánáti és a nyugat-bácskai szórványvidéken élő betegekre is.
– Megpróbáljuk megkeresni az ott élő központi idegrendszeri sérüléssel élő embereket, gyerekeket, és próbáljuk megszervezni a rehabilitációjukat. Azon dolgozunk most itt Muzslyán is, hogy ők is hozzájussanak ehhez a módszerhez, ami a világon egyedülálló magyar módszer. Hogy tudjanak ők is fejlődni, és könnyebben tudják élni utána a mindennapi életüket. Több szálon is próbáljuk ezt folytatni. Az idén szeptemberben az egyetem kihelyezett képzést hozott át Szabadkára, és megkezdődött a szakemberek képzése. Bízunk benne, ha minden évben 10-15 jelentkező lesz, akkor előbb-utóbb Vajdaságban is lesz itt élő szakember, és el tudják majd látni az itteni gyerekeket, felnőtteket. Tekintettel arra, hogy a képzésnek a 43 százaléka gyakorlat, és ehhez nekünk elég nagy gyakorlóterületet is össze kell állítanunk, hogy mindennel meg tudjanak ismerkedni a hallgatóink, ezért biztos, hogy vissza fogunk jönni Muzslyára is és a többi szórványterületre – mondta Csuka Pál, a Pető András Kar Kiemelt Nemzetközi és Nemzeti Szolgáltatási Központjának igazgatója.
A program keretében január 13-án Zentán háromhetes intenzív kurzus kezdődik, ahol a központi idegrendszeri betegségekkel küzdő emberekkel fognak a konduktorok foglalkozni.

Nyitókép: A szűrővizsgálatra zömében szépkorúak jelentkeztek (Fotó: Kecskés István)