2024. május 12., vasárnap

Néphagyomány útravalóként

Pedagógusok és óvodapedagógusok képzése Magyarkanizsán

A Regionális Szakmai Pedagógus-továbbképző Központban újabb képzés zajlott pénteken és szombaton, és a jövő szombaton ismételten összegyűlnek az oktatásban részt vevők. 

Pénteken délután egészen az estébe hajlóan bővíthették tudásukat a pedagógusok, majd szombaton folytatják, hogy azt aztán gyermekeinknek tovább adják.

A terem zsúfolásig telt érdeklődő arcokkal, akik aktívan részt is vettek, nemcsak hallgatták az előadásokat, hanem bizony vissza is kérdeztek, megosztották tapasztalataikat. Jerasz Anikó, a központ megbízott igazgatója örömének adott hangot, hogy egy újabb nagy érdeklődést kiváltó képzés szervezői lehettek.

– A képzés az Útravaló 2 – népi játékok és néptáncos mozgás elnevezést viseli. A Vajdasági Magyar Művelődési Intézet akkreditáltatta a Vajdasági Pedagógiai Intézetnél és 18 pontot ér, a támogató pedig a Magyar Nemzeti Tanács és a Hagyományok Háza Hálózat – Vajdaság. Nagyon nagy népszerűségnek örvend a képzés, hiszen 34 résztvevője van, 23 óvodapedagógus és 11 osztálytanító jelentkezett, hogy szeretne részt venni. Ők mind hiánytalanul itt is vannak, nyolc különböző községből 11 oktatási intézményt képviselnek. A képzésnek egyértelműen az a célja, hogy gyakorlati tudást adjon a pedagógusoknak, amelyet be tudnak építeni a későbbiek során egy-egy projektbe, egy-egy órába, hogy elő tudják venni a tudástárukból és ezáltal színesebbé tudják tenni a gyerekekkel való foglalkozást – mondta Jerasz Anikó, aki hangsúlyozta, hogy a pedagógusok törekszenek arra, hogy újabb ismereteket szerezzenek és eljárnak a képzésekre.

A pénteki nap előadói Cseszák Balázs és Cseszák Korcsik Anikó voltak, míg szombaton az anyaországból is érkeznek előadók.

Kormányos Katona Gyöngyi, a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet megbízott igazgatója is jelen volt a képzésen, és a helyszínen elmondta, hogy ezt a képzést elsősorban az óvodapedagógusok és az osztálytanítók számára hirdették meg.

– A választás azért esett rájuk, mert ők azok, akik leginkább közvetítik a néphagyományokat mind az óvodások, mind pedig általános iskola alsós tagozatára járók körében. Hiánypótló szakképzésnek hisszük ezt a most zajlót a magyar nyelven tanító pedagógusok számára. Három pillére van a képzésnek, mégpedig a néptánc, a néphagyományok és a népdalok. A pedagógusok a mindennapjaik során is be tudják építeni az itt szerzett ismereteket a munkájukba, majd azokat tovább tudják adni a felnövő generációnak – mondta Kormányos Katona Gyöngyi.

A képzés szombaton folytatódik, a következő hétvégén pedig a kézművesség terén bővíthetik tudásukat a pedagógusok az Útravaló 3 képzésen, szintén Magyarkanizsán, a Regionális Szakmai Pedagógus-továbbképző Központban.

 

Nyitókép: Jerasz Anikó és Kormáynos Katona Gyöngyi (Fotó: Puskás Károly felvétele)