2024. május 9., csütörtök

Modern óvodák Magyarkanizsán

Minden lehetőséget megragadnak a fejlődésre

A magyarkanizsai Gyöngyszemeink Iskoláskor Előtti Intézményben és a hozzá tartozó többi községbeli óvodában a pedagógusok a folyamatos fejlődés és tanulás útját járják. A nyár sem csak pihenésről szólt, hisz ők akkor is dolgoztak. Minden adandó alkalommal pályázatokon és továbbképzéseken vesznek részt.
Intézményük először 2019-ben csatlakozott az Erasmus+ programhoz, most pedig már a második Erasmus program végéhez közelednek. Hogy mi mindent tanultak és taníthatnak, arról Harangozó Adrienn, az óvoda szakmunkatársa számolt be lapunknak.
– Az Erasmus+ KULCS program (Kompetenciák, utak, lehetőségek nemzetközi csapatmunkában) 2021-ben kezdődött, s idén október végén zárul. A pályázatban a magyarországi Nagykanizsai Központi Óvodával és az erdélyi, szentegyházai Mártonffi János Általános Iskola és Nárcisz Napközi Otthonnal valósítjuk meg programjainkat, tapasztalatot cserélünk, tudást adunk át egymásnak. A programokban prioritást élvez a környezetvédelem, az éghajlatváltozás elleni küzdelem, valamint a digitális átállás kezelése, a digitális felkészültség, digitális eszközök helyes bevonása az oktató-nevelői munkába, digitális készségek és kompetenciák fejlesztése. A projektünkben a kitűzött célokat, feladatokat, a tervezett tematikát folyamatosan, a gyermekek, pedagógusok, vezetők, intézményi dolgozók részvételével igyekszünk megvalósítani. Gyorsan változó világunkban a fenntarthatóság és a digitalizáció a két legmeghatározóbb irány, jövőnket befolyásoló tendencia, az első lépéseket pedig már az óvodában kell megtennünk, hogy olyan kompetenciákkal, szemlélettel indítsuk a jövő felé gyermekeinket, melyek alkalmassá teszik őket az egyre dinamikusabban fejlődő világunkban a helytállásra – mesélte Harangozó Adrienn.
– Programunkban a modern óvoda kívánalmainak megfelelve, korszerű ismeretszerzési, információfeldolgozási stratégiákat, eszközöket alkalmazunk, digitális környezetben oldunk meg problémákat, melyek újszerű, élménygazdag ismeret- és tapasztalatszerzési lehetőséget biztosítanak a gyermekeknek és a pedagógusoknak egyaránt. A programban nagy hangsúlyt fektetünk a digitális eszközök megfelelő használatára is, ami az Okoseszközökkel okosan címet viselte. A korszerű óvodai nevelés részeként a digitális kultúra alapozását segítő pedagógiai módszereket, gyakorlatokat, digitális alkalmazásokat, technikákat ismerhettünk meg, előadások, műhelymunka, bemutató foglalkozások, kerekasztal-beszélgetések során. Az online világ lehetőségeit igyekszünk okos módon kihasználni, gyermekeinket tudatosan kalauzolni a virtuális világ veszélyeket is rejtő útvesztőiben, a program által a gyermekek betekintést nyerhettek a robotika, óvodáskori programozás világába is, hiszen digitális eszköztárunkat is bővíthettük a programnak köszönhetően – fogalmazott, és hozzátette:
– Az Erasmus+ programnak köszönhetően nemcsak a gyermekeknek, hanem a projekt résztvevőinek is alakul az attitűdjük, a környezetünk iránti érzékenységük, felelősségük, sokkal átgondoltabban, bátrabban nyúlnak a virtuális világ kínálta lehetőségekhez, ami kihat az intézmény működésére. A programok, az egymás közti tudásmegosztás, az új ismeretek beépülése a mindennapi munkába segítik a támogató tanulási környezet kialakítását, fenntartását, megújítását. Hálásak és boldogok vagyunk, hogy mi is részesei lehetünk az Erasmus+ pályázatnak – mondta Harangozó Adrienn.