2024. április 30., kedd

Táblát helyeztek Koncz István szülőházára

Magyarkanizsa egykori emblematikus alakja, a költő és ügyvéd valamikori házára hétfőn (ismét) emléktábla került, mely hirdeti, itt élt Koncz István. Az emléktáblát Virág Ibolya és Bordás Győző, a Vajdasági Írók Egyesületének elnöke leplezték le, Kollár Mária pedig verseket adott elő.

Virág Ibolya elmondta, ez a ház volt az az élettér, ahonnan naponta elindult Koncz, akit minden időkben köztisztelet övezett.

– Ez a fal azóta sem elválasztó, hanem emlékeztető és megtartó. A költő születésének 80., halálának 20. évfordulója szolgáltatta az alkalmat, hogy emléket állítsunk neki.

Virág Ibolya, Bordás Győző és Kollár Mária a táblaavatón (Puskás Károly felvétele)

Virág Ibolya, Bordás Győző és Kollár Mária a táblaavatón (Puskás Károly felvétele)

Bordás Győző kiemelte, hogy a régebbi, Dudás Sándor szobrász által készített gránittábla értékesebbnek bizonyult a bronztolvajoknak, mint a szellemi hagyaték őrzőinek. Virág Ibolya, a hagyaték őrzője nem tudta elfogadni, hogy hiányzik a tábla, ezért újnak az elhelyezéséről döntött, amely most már nem annyira vonzó anyagból készült.

– Maga Koncz István kétszeres Híd-díjas – jelzi a tábla felirata –, ami csak látszatra azért lehet meglepő, mert valójában Koncz Istvánnak „mindössze” három kötete jelent meg, viszont a kritikai visszhang ennél nagyobb volt, Gerold László lexikonjának tanúsága szerint nyolcszor-tízszer annyi méltatás, kritika, sőt tanulmány jelent meg, mint köteteinek a száma. (…) Számára a költészet igazi eszköze a szó, a szó, amely megtorpan, elakad, sokszor berzeng, mellyel kételyeket lehet támasztani: megfigyelhetően – s ez már versírásának technikájához is tartozik –, váratlanul és meglepetésszerűen.

Koncz emlékét hűen őrzik a kanizsaiak, de nem csak ők, hiszen ahogy az elhangzott, a közeljövőben jelenik meg az a felhívás, mely gimnáziumi tanulóknak nyújt majd alkalmat pályamunkák elkészítésére a költő művei alapján. December hetedikén pedig egy rangosnak ígérkező költészeti esten tisztelegnek az alkotó opusa előtt.

Nyitókép: Virág Ibolya, Bordás Győző és Kollár Mária a táblaavatón (Puskás Károly felvétele)