2024. április 30., kedd

Felnőttképzéssel a jövőbe!

Adán felnőttképzési konferenciát rendeztek a Tisza menti oktatási intézmények, vállalatok és civil szervezetek részvételével

Az adai Integrál Pedagógusegyesület és a Műszaki Iskola pénteken Adán felnőttképzési konferenciát tartott Ada község önkormányzatának támogatásával. A középiskolában megrendezett tanácskozáson a felnőttképzéssel foglalkozó és magyar nyelven is oktató magyarkanizsai, zentai és adai oktatási intézmények, valamint vállalatok és civil szervezetek képviselői vettek részt. A találkozó célja a tapasztalatcsere és a bevált gyakorlatok bemutatása, valamint a kapcsolatépítés volt. A szervezők kiemelték, hogy az együttműködés azért is fontos, mert a közelmúltban megváltozott a felnőttképzésre vonatkozó törvényi szabályozás, és az új rendelkezések számos kérdést felvetnek, amelyekre az intézmények és a vállalatok közösen könnyebb megoldást találhatnak.

A konferencián a házigazdák nevében Gilice Hilda, a Műszaki Iskola igazgatója és Józó Mónika, az Integrál Pedagógusegyesület elnöke köszöntötte a résztvevőket. A tanácskozáson Gilice Hilda tartotta meg a nyitóelőadást Képzés a CNC világában címmel. Ezt követte Sarnyai Károlynak, a magyarkanizsai Cnesa Oktatási és Művelődési Intézmény igazgatójának Hogyan lehetne sikeresebb a felnőttképzésünk című felszólalása. Majd Lengyel Lászlótól, a zentai Pro Scientia Naturae Alapítvány igazgatójától hangzott el A Pro Scientia Naturae Alapítvány felnőttképzési gyakorlata című beszéd. A záróelőadást Micsiz József, az adai Termometal fémipari vállalat tulajdonosa tartotta meg Vállalati képzési igények címmel. A felnőttképzési konferencia kerekasztal-beszélgetéssel zárult.

A konferenciát Gilice Hilda, az adai Műszaki Iskola igazgatója nyitotta meg (Fotó: Csincsik Zsolt)

A konferenciát Gilice Hilda, az adai Műszaki Iskola igazgatója nyitotta meg (Fotó: Csincsik Zsolt)

Az adai Műszaki Iskola már 2017 óta rendelkezik nyilvánosan elismert szervezői jogállással, és nagy tapasztalatuk van a felnőttképzés terén, különösen a CNC-k világában – tudtuk meg Gilice Hilda iskolaigazgatótól.

– A konferencián megbeszéljük azokat a kihívásokat, amelyekkel mindennap szembesültünk, illetve amelyek meghatározták a felnőttképzési folyamatainkat, valamint megtárgyaljuk, hogy öt év után hogyan tudjuk újra hitelesíteni a felnőttképzést. Emellett közös irányvonalakat határozunk meg a jövőt illetően intézményi szinten, illetve a vállalatok bekapcsolásával. A felnőttképzést ugyanis nagyon fontosnak tartjuk, mivel jelentősen változnak a munkaerőpiaci igények, és a statisztikák már kimutatják, hogy a jövőben munkahelyek fognak tömegesen megszűnni, illetve új munkahelyek jönnek létre. Mindenképpen a felnőttképzési intézmények fogják átvállalni azt a szerepet, ami a munkaerő át- és továbbképzését végzi majd – nyilatkozta Gilice Hilda.

A vállalatok felnőttképzési igényeiről Micsiz József, az adai Termometal fémipari vállalat tulajdonosa elmondta, hogy a külföldi munkák megnövekedett mennyisége újabb technológiai fejlesztéseket követel meg.

– Ezek teljesen új szakterületek, és nem biztos, hogy az oktatási intézmények jelenlegi oktatási profiljában szerepelnek. Ezért nagyon jó esélynek tartom, hogy a felnőttképzés keretén belül elvégezzük ezeket a speciális képzéseket, bevonva az érintett oktatási intézmények szakembereit. Ezáltal a piacra lépésünk biztosabb és hatékonyabb lesz, és ami a legfontosabb, hogy motivált és jól képzelt szakemberekkel tudjuk ezeket a munkákat elvégezni. A Termometal is rálépett az automatizáció útjára, ezért olyan szakemberekre van szükségünk, akik az automatizációs vonalak építésében, tervezésében és programozásában is részt tudnak venni. Ezt nemcsak a hazai környezetben tudjuk eladni, hanem beléphetünk a nagy cégek törekvéseibe, akár tervezői szinten is. Mérnökökre, technológusokra, szerelőkre és informatikusokra van szükségük – mondta Micsiz József.

Nyitókép: A konferenciát Gilice Hilda, az adai Műszaki Iskola igazgatója nyitotta meg (Fotó: Csincsik Zsolt)