Hétfőtől péntekig tartott a XXX. Nagykunsági Alkotótábor, amelyet Bácsfeketehegyen, a Kultúrotthonban tartottak meg. A hagyományos rendezvényt ez alkalommal is nagy érdeklődés övezte, mintegy 70 gyermek vett részt a foglalkozásokon nap mint nap. A tábort szervező Bácsfeketehegy Magyar Művelődési és Helytörténeti Egyesület elnöke, Szakács Tamás elmondta, hogy az idén nem csak a szokásos foglalkozások várták a lurkókat.
– Szerettük volna a gyerkőcökhöz közelebb hozni a kunsági mivoltunkat, ezért a kézműves technikák elsajátítása mellett a tájházba is ellátogattunk és megtekintettük a kézművességhez kapcsolódó egykori használati tárgyakat. Ily módon nem csupán a nagykunsági mivoltunkat erősítettük, hanem interaktív történelemórákkal bővült a tábor a kézművesség mellett. Természetesen, számos kézműves-foglalkozás is várta a gyerekeket: gyöngyöt fűztek, quilling technikával dolgoztak, és megtanulhatták a kunsági hímzést. Az óvodások sógyurmát készítettek, majd abból népi motívumokat formáztak szaggatókkal. Egyik nap batikoltunk, valamint lényeges foglalkozás volt a vesszőfonás: kis tálcákat, gyümölcs- és pohártartókat készítettek vesszőből. Ezenkívül nemezeltünk is, így összességében elmondható, hogy egy színes palettát hoztunk össze a gyerekeknek kézműves-foglalkozásokból – számolt be az elnök, majd arról is szólt, hogy a gyerekek, akik hamarabb befejezték a kézműveskedést, azok mindig tudtak kifestőzni. De ez nem sima kifestő volt, ugyanis kunsági motívumokat festhettek ki. Ennek is az volt a célja, hogy minél inkább megismerjék ezt a motívumvilágot.

Vesszőfonás: tálcákat, gyümölcs- és pohártartókat készítettek (Fotó: Bácsfeketehegy M.M.H.E.)
– Úgy érezzük, hogy megismerték honnan jöttünk, s egy egészséges utat mutattunk számukra, amerre tarthatnak. A kézművesség és az interaktív órák mellett népi éneket és néptáncot tanulhattak a gyerekek. Nem akartuk, hogy egész nap csak üljenek, ezért kicsit meg is mozgattuk őket. Elmondhatjuk, hogy élvezték a tábort, s szervezőként mi is elégedettek vagyunk – mondta el Szakács, aki azzal folytatta, hogy a tábor sikeres lebonyolításában számos ember dolgozott. Oktató volt Molnár Gabriella, Tóth Vera, Tokity Etelka, Horváth Renáta, Nagy Lengyel Anikó, Bertók Csilla, Faragó Papp Boglárka és Fekete Tímea. A népi éneket Vajda Noémitől tanulták, a néptáncot pedig Szakács Tamástól. Az interaktív történelemórákat Kórizs József tartotta, Kórizs Josip pedig kunviselet-bemutatót tartott a gyerekeknek, amelyen a kun viseletek mellett láthattak harci eszközöket is.
– Úgy gondolom, hogy komplex és kerek tábor sikeredett. A tábor zárásaként pénteken egy gálaműsorral készültünk a szülőknek. Itt a tánc és zene mellett bemutattuk a táborban készült alkotásokat is – fogalmazott Szakács Tamás, végezetül arról is szólt, hogy a tábor létrejöttét a tartomány támogatta.

Nyitókép: Népi éneket is tanultak a gyerekek (Fotó: Bácsfeketehegy M.M.H.E.)