Tavaly ősszel Kúla önkormányzata a magyarországi Bácsalmás községgel közösen indította a Helyi emberek és helyi termékek határok nélkül nevű projektet a Magyarország–Szerbia határon átívelő együttműködési program keretében.
A projekt részeként hat műhelymunkát terveznek, ezek közül az elsőt június 30-án Kúlán, a Bácska Szíve Helyi Akciócsoport (HACS) új helyiségében tartották meg.
− A néhány évvel ezelőtt épült sportközpont épületében sikerült egy termet berendezni, ahol a helyi kistermelők találkozhatnak, illetve itt szerveztük meg a műhelymunkákat is a bácsalmási partnerekkel. Terveink között szerepel egy helyi termelői fesztiválnak a megrendezése, valamint szeretnénk részt venni három olyan eseményen, amelyeken termelőink bemutatják termékeiket – mondta Miloš Danilov, Kúla község projektmenedzsere.
Valka Károly, Kúla alpolgármestere hangsúlyozta, a projekt több része már megvalósult, a mostani találkozón pedig a bácsalmási küldöttség számolt be eddigi tapasztalatairól. Kiemelte, hogy a kezdeményezés fő célja a térség kistermelőinek összekapcsolása a magyarországi kisvállalkozókkal.
− Valójában kölcsönös tapasztalat- és információcseréről van szó. A találkozók során a kúlai akciócsoport megosztja, hogyan oldja meg a felmerülő problémákat a projekt megvalósítása során. Fontos cél továbbá a résztvevők közötti kapcsolatépítés, közös tevékenységi területek feltérképezése és a hosszú távú együttműködési formák kialakítása. Nagy hangsúlyt fektetünk arra is, hogy elősegítsük a termékek zökkenőmentes és gyors átjutását a határon – magyarázta Valka Károly.
A magyarországi küldöttséget Száhl Imre, a Bácsalmási Start Szolgáltató Szociális Szövetkezet vezetőségi tagja vezette. Elmondása szerint Kúla önkormányzata főként a mezőgazdaság fejlesztését tűzte ki célul, a bácsalmási partnerek pedig elsősorban élelmiszeripari termékeket állítanak elő, amelyeket Vajdaságban is szeretnék értékesíteni.
− Számunkra a projektum másik fontos témája, hogy Bácsalmáson sok hátrányos helyzetű személy él, és nekik munkalehetőséget kell biztosítani. Egy kísérleti program keretében szeretnénk feltérképezni, hogyan léphetnek be ezek az emberek a munka világába. Az a célunk, hogy a szociális szövetkezetben dolgozókat eljuttassuk a versenyszférába, illetve megtartsuk a már dolgozó munkavállalókat, megelőzve a kiégést és az elvándorlást – mondta a bácsalmási csoport képviselője. Hozzátette, hogy a fiatalok gyakran nem találnak munkát, ezért elvándorolnak és külföldön próbálnak szerencsét, így fontos cél, hogy a helyi termékek előállításával és értékesítésével helyben tartsák őket.
A projekt az Interreg VI-A IPA Magyarország–Szerbia Program keretében valósul meg.

Nyitókép: Száhl Imre, Valka Károly és Hugyik Karolina, a VMSZ tartományi képviselője (Fotó: Paraczky László)