A minimálbér új összegéről szóló tárgyalások idén korábban kezdődtek meg, mint az előző években, mivel a köztársasági kormány kétlépcsős emelést tervez – nyilatkozta ma Zoran Mihajlović, a Szerbiai Független Szakszervezetek Szövetségének új elnöke. Hangsúlyozta, a szakszervezeti központ prioritása nem csupán a minimálbér növelése, hanem valamennyi fizetés emelése is.
Mihajlović a Tanjugnak elmondta, hogy a szövetségnek még nincs végleges álláspontja arról, milyen mértékű emelést tartanának elfogadhatónak. Azt várják a szaktárcáktól, hogy készítsenek elemzést arról, miként lehet elkerülni, hogy a tervezett emelés az árak növekedéséhez vezessen, amely csökkentené a vásárlóerőt.
– A jelenlegi tervek szerint először októberben emelkedne a minimálbér mintegy 500 euróra, ami 9,4 százalékos növekedést jelentene, majd januárban további 10,1 százalékkal, nagyjából 550 euróra. Attól tartunk, hogy ezt az emelést felfalja az infláció, ezért tárgyalunk arról, hogyan védhetjük meg a legkiszolgáltatottabb rétegeket – mondta Mihajlović.
A szakszervezetek az elmúlt években éppen az infláció miatt követelték, hogy a minimálbért évente kétszer emeljék. Ugyanakkor hangsúlyozzák, hogy az emelések között legalább hat hónapnak kellene eltelnie, nem csupán háromnak, ahogy azt most tervezik.
– Nem kétséges, hogy az alkalmazottak évről évre több pénzt visznek haza, a gond az, hogy egyre kevesebb dolgot tudnak vásárolni érte – tette hozzá Mihajlović.
Kiemelte, attól is tartanak, hogy a jelentős minimálbér-emelés a fizetések összenyomódásához vezethet.
– Az új évtől várhatóan sok közszférában dolgozó – például a közszolgáltatásokban, az egészségügyben vagy az oktatásban – középfokú végzettséggel rendelkező munkavállaló kerül majd a minimálbér szintjére vagy alig fölé – fogalmazott Mihajlović.
A szakszervezet ezért azt kéri a kormánytól, hogy a minimálbér emelésével párhuzamosan folytasson tárgyalásokat az érintett tárcák a közszférában dolgozók béreinek rendezéséről is.
– A minimálbér nem cél, csupán egyfajta védelmi intézkedés azok számára, akik azt kapják, hogy legalább az alapvető megélhetést biztosítani tudják. Számunkra a prioritás a munkabérek olyan ütemű növelése, amely valóban tükrözi az alkalmazottak szükségleteit – hangsúlyozta Mihajlović.
Hozzátette, a szakszervezetek azért is küzdenek, hogy a fizetések legalább akkora arányban emelkedjenek, mint a minimálbér, elkerülve ezzel a bérek torlódását, és olyan ütemben növekedjenek, amely minden dolgozó számára elfogadható.

Nyitókép: A kormány kétlépcsős emelést tervez (Fotó: pixabay.com)