2024. május 13., hétfő
Titel

Felújították Leiningen-Westerburg Ármin nyugvóhelyét

A titeli temetőben szombaton ünnepélyesen újraszentelték gróf Leiningen-Westerburg Árminnak, Leiningen-Westerburg Károly aradi vértanú fiának a felújított sírhelyét. A munkálatokat Szőke Anna, a Kiss Lajos Néprajzi Társaság elnök asszonya kezdeményezte és a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. támogatta. A sírhelyet a titeli születésű Mikity Ede, zentai plébános szentelte meg.

Leiningen - Westerburg Ármin (1846-1900) földművelésügyi Magyar Királyi biztosként került Titelre és a nevéhez fűződik a vidék árvízmentesítése. Bécsben halt meg, de kívánságára Titelen temették el, a hegység legmagasabb pontján, ott, ahol egykor a prépostságnak a székesegyháza állt. Nyugvóhelyéről az utóbbi évtizedekben nem viseltek gondot.

– A mi sírunk itt van éppen Leiningen grófnak a sírja alatt. Amíg én itt voltam plébános, addig rendbe tartottam ezt a sírt. De, ahogy elmentem benőtte a gaz, alig látszott ki az alsó része. A fölső része az látszik egészen Sajkáslakig, mert hét méteres a síremlék. Ide is betörtek, fölbontották a kriptát, de nem sikerült a koporsót kifosztani, mert érckoporsó. Nem tudták fölemelni a födelet. A község annyit megtett, hogy a kriptát helyrehozta. De többet nem. Erről a helyről indult az utolsó prépost Vértes Mihály a mohácsi ütközetbe, ahol hősi halált halt. A várvédő katonákat magával vitte, úgyhogy mikor a törökök ideértek 1526. október 2-án, nyolc órakor, a várat nyitva találták. Nem voltak védők. Az üres várba jöttek be és ez lett Titelnek a veszte – meséli Mikity Ede plébános.

Szőke Anna egy titeli látogatása alkalmával figyelt fel a magyarság monumentális emlékművére és úgy döntött, hogy nem hagyja tovább pusztulni az emlékhelyet. Az anyaországi támogatásnak köszönve immár méltó állapotú és megközelíthető a vidék nagyjának a nyughelye.

– Mikor megláttam ezt a sírhelyet, és azt a leépült helyzetet, azt mondtam, hogy én magyar ember létemre nem engedhetek meg ilyet. Nem kell melldöngetve, zászlókkal felvonulni, hanem tennünk kell. Engem ne arról ítéljenek meg, hogy kiírom, hogy magyar vagyok, hanem a tetteimről. Tudják meg azt, hogy ez az ember magyar ember volt és sokat tett a magyarságért, a nemzetünkért. Szeretnék olyan megbízható szervezetet vagy egyént találni, aki az emlékművet a jövőben is számontartja. Elnézést, hogy ilyent mondok, mert amíg én bírom biztos, hogy lejárok, és intézkedek. De azt tudom, hogy csak magyar emberre lehet majd bízni. Úgy szeretnék egyszer eltávozni, hogy nyugodt legyek, hogy van, aki folytatja ennek a rendbetartását – mondta a sírszentelés után Szőke Anna.

Titelen már ritkán hallani magyar beszédet. Ötven éve a településen nincs magyar nyelvű oktatás. A magyar családokban is szerbül beszélnek. Öt éve a Magyar Művelődési Központ próbálja összefogni a maroknyi magyarságot.

– Minden magyar titeli embernek ez az obeliszk nagyon sokat jelent, mert sikerült valamit megvédeni, ami éveken keresztül elhagyatott volt. Büszkék vagyunk arra, hogy elértünk eddig, hogy nem kevés akadályellenére, de azért a célhoz értünk. Úgy terveztük, hogy ezen túl minden évben - egy meghatározott dátumon – összejövünk és megkoszorúzzuk – nyilatkozta Latinkić Magda, a Magyar Művelődési Központ elnöke.
A titeliek egy méltó emlékhelyet kaptak. Már csak rajtuk múlik, hogy az elkövetkező években megmarad-e majd a mostani állapotában.