2025. május 2., péntek

Fontos a mozgás!

A cukorbetegségről és a magas vérnyomásról tartott előadást Szenttamáson dr. Bagi Bojan

A Vajdasági Magyar Szövetség szenttamási helyi szervezete, a Női Fórum és az Orchidea Nők Egyesülete a héten a Vadászotthon nagytermében egészségügyi tribünt szervezett. Az est vendége dr. Bagi Bojan altató szakorvos, a Szabadkai Egészségügyi Központ aneszteziológiai és intenzív osztályának főorvosa volt, aki két, vetítéssel egybekötött előadást tartott.

Az első részben a cukorbetegségről, a másodikban pedig a magas vérnyomásról beszélt. A szabadkai orvos elmondta, azért választotta ezt a két témát, mert ezek a betegségek megfelelő odafigyeléssel megelőzhetők.
‒ A cukorbetegség nemcsak itthon, hanem az egész világon nagy problémát jelent. Szerbiában jelenleg mintegy 600 ezer cukorbeteg van, közülük évente 3000 beteg hal meg szövődmények miatt. Fontos hangsúlyozni, hogy a 600 ezer beteg 95 százaléka a 2-es típusú cukorbetegségben szenved, vagyis a megbetegedés megelőzhető lenne, ha megváltoztatnánk az életmódunkat és többet mozognánk. A mindennapi tevékenységünk ugyanis legtöbbször nem elegendő ahhoz, hogy rámondjuk, eleget mozgunk. Ehhez hetente három nap 6–10 kilométert kellene megtenni gyors tempójú gyaloglással, ez a minimális testmozgás nélkülözhetetlen a cukorbetegség megelőzéséhez. A másik dolog: az étrendre, a kalóriabevitelre is ügyelni kell, emellett a dohányzás és az alkohol is nagyon kihat a betegség kialakulására. Ha viszont már valaki megbetegedett, nagyon fontos, hogy rendszeresen ellenőrizzék a cukorszintjét, és megfelelően kezeljék. Ez azért lehet nehézkes, mert a cukorbetegség nem fáj, így nem tudunk azonnal megfelelően reagálni, viszont veszélyes, mert a szövődmények nagyon kihatnak az életminőségre. Ha valaki például 60 évesen elveszíti a lábát csak azért, mert nem figyelt oda idejében, nem előzte meg a bajt, utólag ezen már nem lehet segíteni. A betegséget lehet lassítani, de megállítani nem – magyarázta a szabadkai orvos.
A magas vérnyomásról szólva elmonda, hogy lehet elsődleges és másodlagos. A kialakulásáért több tényező felel, például az öröklött hajlam vagy egyéb környezeti tényezők. A vérnyomást kedvezőtlenül befolyásoló tényezők közé tartozik az életkoron kívül az elhízás, a nem megfelelő táplálkozás, a cukorbetegség, a dohányzás, a genetika és a szociáldemográfiai jellemzők. Esszenciális hipertóniáról akkor beszélünk, amikor a vérnyomás emelkedésének okaként nem lelhető fel más kórkép. Ilyen a magas vérnyomásos betegségek négyötöde. Másodlagos hipertónia esetén viszont a magas vérnyomást egy másik kórkép okozza, annak hatására jön létre. Ebben az esetben a kiváltó okot kell megszüntetni, az alapbetegséget kell kezelni. Itt is nagyon fontos szerep jut a fizikai aktivitásnak, a mozgásnak. Nagyon fontos, hogy naponta legalább 30–60 percet töltsünk aktív mozással. Közben pedig csökkentsük a sóbevitelt és a testsúlyt is.
Dr. Bagi Bojan elmondta, a VMSZ színeiben jutott be a tartományi képviselőházba, s ott továbbra is az egészségügy előrehaladásáért száll síkra.
‒ Itt a Szerb Haladó Párt a koalíciós partnerünk, és együtt mindent megteszünk, hogy a hazai egészségügy európai szintre kerüljön. Már az első ez irányban tett lépéseken látható, hogy a kormány komolyan kezeli ezt a problémát, hiszen 153 millió dinárt fektetett három angio-terem működtetésébe. Szabadka, Becskerek és Zombor városokról van szó. A Szabadkai Közkórház kardiológiai osztályán a terem már működik, itt a jelenleg létező legkorszerűbb felszereléssel végzik el a szívultrahangos vizsgálatot, a katéterezést, a szívet vérrel ellátó erek kivizsgálását és érszűkület esetén a stent beépítését. Eddig csak egy ilyen központ működött, mégpedig Kamenicán, ahol mintegy kétmillió embert láttak el, és néha két évet is kellett várni a katéterezésre, azaz a szívizomba vezető véredények ellenőrzésére. Jelenleg Szabadkán két hónapnál is rövidebb a várakozási idő a vizsgálatra. Mindez mellett a kormány nagyon sok prevenciós dologra odafigyel, így például a stroke kezelése ügyében olyan korszerű kapcsolatot fog kiépíteni a klinikai központ az általános kórházakkal, hogy minden pillanatban le lehessen mérni, a beteget vidékre kell-e küldeni, vagy az általános kórházakban is tudják kezelni őket ‒ ecsetelte.
– Felelős politikai párt vagyunk, és mindig kiállunk amellett, hogy minden embernek minden pillanatban joga van a gyógykezelésre, és hogy az egészségügyet nem lehet eltávolítani az emberektől. Éppen ezért megfelelően reagáltunk néhány nappal ezelőtt is, amikor a szabadkai egészségház olyan döntést hozott, hogy Csantavért és Bajmokot orvosi ügyelet nélkül hagyja, ami azt jelenti, hogy 25 kilométerre a kórháztól 7-8 ezer ember teljesen magára lett hagyva. Szerintünk ez megfelelő szervezéssel áthidalható, és remélem, hogy a jövő héttől ez a probléma meg is oldódik – mondta dr. Bagi Bojan, a Szabadkai Egészségügyi Központ aneszteziológiai és intenzív osztályának főorvosa.

Magyar ember Magyar Szót érdemel