2024. május 9., csütörtök

Jövő hétfőtől Novak és Szabalenka a trónon

Azt már az első forduló után tudtuk, amikor Novak Đoković New Yorkban legyőzte a francia Andre Mullert, hogy szeptember 11-étől visszaveszi a ranglista első helyét. Egy héttel később kiderült, hogy csere történik a női ranglista élén is. Hétfő hajnalban ugyanis a lett Jelena Osztapenko legyőzte a 75 héten át listavezető lengyel Iga Świąteket (nem meglepetés, a mérleg most 4:0 a lett javára), aminek következménye, hogy a fehérorosz Arina Szabalenka pályafutása során először ül fel a trónra, és ő lesz a női tenisz 29. világelsője. E szempontból a további eredmények nem fontosak, Arina a legrosszabb esetben 11 ponttal vezet majd.

Đoković a múlt éjjel magabiztos játékkal ütötte ki a váratlanul nyolcaddöntős horvát Borna Gojót. Novak csak 12 önhibát vétett, a pontokat pedig legszorgalmasabban a saját első és az ellenfél második adogatásán gyűjtögette. Novak New Yorkban 13. alkalommal lett negyeddöntős, és 72. Grand Slam-tornáján 58. esetben jutott be a legjobb nyolc közé, és e szakaszban 47:10-es győzelmi aránnyal büszkélkedhet. Következő ellenfele a 9. kiemelt amerikai Taylor Fritz, aki ellen 7:0-ra vezet. Legutóbb augusztus 19-én Cincinnatiben szintén a negyeddöntőben mérkőztek, és Novak fölényesen, 6:0, 6:4-re nyert. Ha most is győz, az elődöntőben ismét amerikai, a Tiafoe–Shelton meccs győztese következik. A forduló meglepetései Ben Shelton győzelme Tommy Paul és Sorana Cirstea sikere Belinda Bencic ellen. Cirstea 2009 óta első GS-negyeddöntőjét vívta ki.

Đoković Gojo ellen is jól adogatott (Fotó: Beta/AP)

Jó hete volt Hamad Međedovićnak, aki Mallorca szigetén negyedik challengerét nyerte meg, és feltört a ranglista 119. helyére.

NEW YORK. – US Open, nyolcaddöntő, férfiak: Đoković–Gojo 6:2, 7:5, 6:4, Fritz–Stricker 7:6, 6:4, 6:4, Shelton–Paul 6:4, 6:3, 4:6, 6:4, Tiafoe–Hijikata 6:4, 6:1, 6:4. Nyolcaddöntő, nők: Osztapenko–Świątek 3:6, 6:3, 6:1, Gauff–Wozniacki 6:3, 3:6, 6:1, Muchová–Sz. Vang 6:3, 5:7, 6:1, Cirstea–Bencic 6:3, 6:3.
MALLORCA. – Challenger, döntő: Međedović–Mayot 6:2, 4:6, 6:2.
GENOVA. – Challenger, selejtező: Zekić–Tabacco 6:4, 6:3.