2024. április 30., kedd
VB-SELEJTEZŐK

Van Persie rekordja magyar segédlettel

Habár most nem gólt, csak ijesztgetést kapott a magyar válogatott az első két percben, nem sokat kellett várni a holland találatra, a 16. percben Robin van Persie első góljával beindult a narancssárga henger, a 43. percre Kevin Strootman, Jeremain Lens és a Manchester United csatárának újabb góljával már 4:0 állt az eredményjelzőn. Az első félidő után semmi okunk nem volt az örömre, a meccs végére pedig egyenesen megalázó vereség lett a vége.

Az arckifejezések mindent elárulnak (MTI Fotó: Illyés Tibor)

A második félidő jobban kezdődött a magyar válogatott számára, a 47. percben ugyanis Wilfred Bruma kezezéséért büntetőt ítélt Martin Atkinson, amit Dzsudzsák Balázs higgadtan értékesített, de ahelyett hogy Egervári Sándor együttese ettől felébredt volna, hagyta a hollandokat újfent felülkerekedni. Van Persie harmadik találatát jegyezhettük fel az 53. percben (aki 41 góljával a holland futballtörténelem legeredményesebb játékosa lett), majd olyat láthattunk, amit ritkán: egy szélről beadott tulipános labdát Devecseri Szilárd magányosan álldogálva a saját kapujába fejelt – ahogy Gundel Takács Gábor mondta a közvetítés során, „biztos jót akart, ő a kapufa mellett szögletre akarta fejelni”. Akárhogyis, elég szerencsétlen megmozdulás volt, a vereséget pedig megalázóvá tette.

6:1-nél azonban nem álltak meg a hollandok, történelmi vereség lett a vége, 8 gólt még soha nem kapott a magyar válogatott, márpedig Rafael van der Vaart és Arjen Robben találatával 8:1 lett a vége.

Nincs visszaút, a szövetségi kapitánynak mennie kell, ezt a vereséget nem lehet megmagyarázni, ezt az ötlettelenséget, a soha nem látott kilátástalanságot, a 6-7 védekező játékossal is gyalázatos védelmet nem lehet megbocsátani. Ekkora arányban egyetlen válogatottól sem szabad kikapni.

Azt talán nem is kell említeni, hogy a törökök és a románok nyertek idegenben, így a magyar csapat nagy valószínűséggel egy esetleges Andorra elleni sikerrel is lemondhat a csoport második, pótselejtezőt érő helyéről.

A mérkőzés jegyzőkönyve

Vb-selejtező, D csoport, 9. játéknap

Hollandia–Magyarország 8:1 (4:0)

Amszterdam, Amsterdam ArenA, 50 000 néző. Játékvezető: Martin Atkinson (angol). Góllövők: Van Persie 16., 43., 53., Strootman 25., Lens 38., Devecseri (öngól) 65., Van der Vaart 86., Robben 90., illetve Dzsudzsák (11-esből) a 47. percben.

Hollandia: Vorm, Janmaat, Bruma, Vlaar, Blind, N. de Jong, Strootman (Fer, 81.), Van der Vaart, Robben, Van Persie (Kuyt, 61.), Lens. Szövetségi kapitány: Louis van Gaal.

Magyarország: Bogdán, Vanczák, Korcsmár, Guzmics, Kádár (Devecseri 46.), Koman, Hajnal (Elek, 46.), Varga, Dzsudzsák, Németh (Nikolić, 79.), Böde. Szövetségi kapitány: Egervári Sándor.

D csoport: Andorra–Románia 0:4, Hollandia–Magyarország 8:1, Észtország–Törökország 0:2.

1. Hollandia 9 8 1 0 32:5 25

2. Törökország 9 5 1 3 16:7 16

3. Románia 9 5 1 3 17:12 16

4. Magyarország 9 4 2 3 19:20 14

5. Észtország 9 2 1 6 6:18 7

6. Andorra 9 0 0 9 0:28 0

A hollandoktól elszenvedett 8:1-es vereséget követően Egervári Sándor lemondott posztjáról.