2024. május 8., szerda
BIRKÓZÓ-VB, BELGRÁD

Ligeti éremért és kvótáért harcolt

A Belgrádban zajló világbajnokságon a magyar válogatott színeiben versenyző Ligeti Dániel tegnap este lapzártánk után a bronzéremért és az olimpiai kvótáért léphetett szőnyegre a szabadfogásúak 125 kilogrammos mezőnyében, miután a vigaszági mérkőzésén hátrányból fordítva megverte a fehérorosz Dzjanisz Hramjankovot. A vasárnap délelőtti meccs meddő állóharccal kezdődött, majd az első etap végére a fehérorosz kezdeményezőbbé vált, és 2:1-es előnnyel mehetett pihenni. A második három perc eleje is Hramjankov fölényét hozta, kiléptetéssel tovább növelte előnyét, Ligeti ekkor váltott agresszívebb stílusra, előbb levitte ellenfelét, amivel egyenlített (3:3). A fehérorosz támadni kényszerült, a magyar remekül védekezett, majd az utolsó perc elején újabb két pontért ismét szőnyegre küldte Hramjankovot, ahol ráadásul meg is pörgette (7:3), s gyakorlatilag eldöntötte az összecsapást. Ligeti a 18 órakor kezdődő helyosztók során a riói olimpiai bajnok Taha Akgüllel csapott össze a harmadik helyért. A szombathelyi versenyző egyébként a szombati nyitónapon a negyeddöntőig remekelt, a türkmén Zjamuhammed Szaparov felett aratott 5:0-s győzelemmel kezdett, majd az üzbég Szardorbek Holmatovot búcsúztatta technikai tussal. A legjobb nyolc között a 2021-es vb iráni győztese, Amir Hosszein Zare várt rá, Ligeti ellene is jól indított, a negyedik perc végén még 4:1-re vezetett, a folytatásban azonban Zare akarat érvényesült, aki végül 11:4-re nyert. A magyar karfiolfülű szerencséjére az iráni az elődöntőben Ligeti tegnap esti ellenfelét, a címvédő Taha Akgült is legyőzte, így a magyar a vigaszágon folytathatta. A nyitányon még két magyar birkózó, Antal Dániel (86 kg) és Püspöki Patrik (70 kg) lépett szőnyegre, továbbjutni azonban egyikük sem tudott. Tegnap Kuramagomedov Murad (74 kg) és Juhász Balázs (92 kg) is bemutatkozott, előbbi a nyolcaddöntőben búcsúzott, utóbbi vigaszágon folytathatta.

Ligeti Dániel (alul) épp jókor pörgette meg Dzjanisz Hramjankovot (Fotó: MTI)

A szerbiai birkózók közül Stevan Mićić és Zaur Efendiev is megkezdte szereplését. Előbbi a szabadfogásúak 57 kilogrammos mezőnyében magabiztosan menetelt az elődöntőig, a nap során a koreai Gukhyeon Kim ellen technikai tussal, 11:0-ra nyert, a nyolcaddöntőben az üzbég Gulomjon Abdullaevet búcsúztatta 7:2-vel, majd a negyeddöntőben az orosz Zavur Uguevvel nézett farkasszemet, de ő sem tudta megállítani. A tegnap esti elődöntőben az albán Zelimkhan Abakarov volt az ellenfele. Efendiev a 79 kilósoknál az első meccset követően búcsúzott.

Nyitókép: Ligeti Dániel (alul) épp jókor pörgette meg Dzjanisz Hramjankovot (Fotó: MTI)