2024. május 3., péntek
ATLÉTIKA

Duplantis világcsúccsal nyitott

A rúdugró Armand Duplantis nem akárhogy rajtolt a Gyémánt Liga idei sorozatának első állomásán: a svéd fenomén saját, tavaly szeptemberben felállított 6,23 méteres világcsúcsát egy centivel megjavítva diadalmaskodott a kínai Hsziamenben. Duplantisnak ez volt sorozatban a nyolcadik csúcsdöntése, 6,17 méter óta mindig egy-egy centivel tudta túlszárnyalni az aktuális rekordot. A legszorosabb versenyt női 200 méteren láthatták a nézők, a 19 éves Torrie Lewis 22,96 másodperccel győzött, az ausztrál mindössze három századdal előzte meg a budapesti vb-n bronzérmes amerikai Sha’Carri Richardsont.

A férfiak 100 méteres sprintszámában ezúttal elmaradt a szoros küzdelem, az amerikai Christian Coleman közepes idővel is könnyedén verte a mezőnyt. A női gerelyhajítást a hazai Taj Csien-csien 61,25 méterrel nyerte meg, ami jól jelzi, hogy Világos Adriana idei legjobbjával (62,96) hol is áll jelenleg a mezőnyben.

A győztesek, férfiak, 100 m: Christian Coleman (amerikai) 10,13 mp. 800 m: Marco Arop (kanadai) 1:43,61 p. 5000 m: Lamecha Girma (etióp) 12:58,96 p. 110 m gát: Daniel Roberts (amerikai) 13,11 mp. Magasugrás: Shelby McEwen (amerikai) 2,27 m. Hármasugrás: Pedro Pichardo (portugál) 17,51 m. Rúdugrás: Armand Duplantis (svéd) 6,24 m – világcsúcs. Nők, 200 m: Torrie Lewis (ausztrál) 22,96 mp. 400 m: Marileidy Paulino (dominikai) 50,08 mp. 1500 m: Gudaf Tsegay (etióp) 3:50,30 p. 100 m gát: Jasmine Camacho-Quinn (Puerto Ricó-i) 12,45 mp. 3000 m akadály: Beatrice Chepkoech (kenyai) 8:55,40 p. Súlylökés: Kung Li-csiao (kínai) 19,72 m. Diszkoszvetés: Valarie Allman (amerikai) 69,80 m. Gerelyhajítás: Taj Csien-csien (kínai) 61,25 m.

MARATONOK LONDONBAN ÉS BÉCSBEN
Az olimpiai bajnok Peres Jepchirchir nyerte meg a vasárnap rendezett londoni maratont, és a kenyai futó 2:16:16 órás idővel a csak női indulókat felvonultató mezőny világrekordját is megdöntötte. A 30 éves atléta a célegyenesben utasította maga mögé közvetlen riválisait, a másodikként záró etióp Tigst Assefát, valamint a harmadikként befutó kenyai Joyciline Jepkosgelt.

A csak női futókból álló mezőnyök maratoni világcsúcsát eddig a szintén kenyai Mary Jepkosgei Keitany tartotta, ő 2017-ben 2:17:01 órás idővel diadalmaskodott Londonban. A férfiaknál ugyancsak kenyai sikerrel zárult a londoni viadal, Alexander Mutiso Munyao 2:04:01 óra alatt teljesítette a 42,195 kilométeres távot, mögötte pedig a 41 éves etióp Kenenisa Bekele végzett másodikként. A háromszoros olimpiai bajnok Bekele 14 másodperccel maradt el Munyao győztes idejétől, így változatlanul nem tud maratont nyerni Londonban. A dobogó alsó fokára a brit Emile Cairess állhatott fel, ő több mint két és fél perces hátránnyal ért célba.

Bécsben a férfiaknál az etióp Chala Regasa nyert, a nők versenyében pedig az eritreai Nazret Welda bizonyult a leggyorsabbnak. A 26 éves Regasa 2:06:35 óra alatt teljesítette a klasszikus, 42,195 kilométeres távot, ezzel 2015 óta az első etióp győztese lett a bécsi maratonnak. Regasa mögött több mint négyperces hátránnyal a kenyai Bernard Muia ért célba másodikként (2:10:42 óra), honfitársa, Albert Kangogo (2:10:44 óra) pedig harmadikként. A nőknél Welda 2:24:08 órás idővel, több mint kétperces előnnyel diadalmaskodott a kenyai Faith Chepkoech (2:26:22 óra) előtt, akinek honfitársa, Rebecca Tanui (2:26:53 óra) lett a harmadik. A bécsi maraton hétvégéje során a különböző távoknak összesen több mint 42 ezer indulójuk volt, és 2013 óta először neveztek több mint tízezren a maratoni távra.