2024. május 8., szerda
FORMULA–1, SZINGAPÚRI NAGYDÍJ

Russell drámája a villanyfényben

Carlos Sainz Jr., a Ferrari spanyol pilótája rajt-cél győzelmet aratott a Formula–1-es Szingapúri Nagydíj esti futamán, mögötte Lando Norris, a McLaren brit versenyzője zárt másodikként, a harmadik pedig Lewis Hamilton lett a Mercedesszel. A rajt okozott némi kavarodást, Sainz jól startolt, mögötte viszont átalakult az időmérő alapján felsorakozott mezőny – a spanyolt csapattársa, Charles Leclerc követte, miután jobban rajtolt, mint a második helyről induló George Russell (Mercedes), Hamilton az ötödik helyről a harmadikra jött fel, ám manőverét ő maga is szabálytalannak ítélte meg, így hamar maga elé engedte Russellt, majd Norrist (McLaren) is. A 20. körig jelentősebb esemény nélkül autóztak a pilóták, ekkor egy kisebb koccanást követően pályára küldték a biztonsági autót, ami alatt a legtöbben megejtették az első abroncscseréjüket.

Az újraindítást követően visszaállt a rend, Sainz haladt az élen, de Russell átvette a második helyet, majd sorrendben Norris, Hamilton és Leclerc következett. 19 körrel a leintést megelőzően virtuális biztonsági autós szakasz következett, Russell és Hamilton jó ütemben cserélt abroncsot, a folytatásban hamar felzárkóztak az élen haladó Sainz és Norris mögé. Az igazi drámát a hajrá hozta, az utolsó körökben csupán néhány tizedmásodperc választotta el egymástól az első négyet, Sainz úgy tartotta maga mögött Norrist, hogy az egyenesekben a brit nyitott hátsó szárnnyal tudja követni, így Russellék nem tudták igazán komolyan megtámadni a mclarenest. Közvetlenül a leintés előtt Russell hibázott, és a falba csúszott, így kiesett, a harmadik helyen végül Hamilton ért célba. A Red Bullnak ezúttal nem termett babér, hiszen az időmérő során mindkét pilóta már a Q2 során búcsúzott, így az istálló nagy sorozata megszakadt, egymás utáni 15 sikert követően most először nem az övé lett a győzelem. A vb a jövő hétvégén Japánban folytatódik.

Végeredmény, Szingapúri Nagydíj (62 kör, 306,143 km, a pontszerzők): 1. Carlos Sainz Jr. (spanyol, Ferrari) 1:46:37,418 óra, 2. Lando Norris (brit, McLaren) +0,812 mp h., 3. Lewis Hamilton (brit, Mercedes) 1,269, 4. Charles Leclerc (monacói, Ferrari) 21,177, 5. Max Verstappen (holland, Red Bull) +21,441, 6. Pierre Gasly (francia, Alpine) +38,441, 7. Oscar Piastri (ausztrál, McLaren) +41,479, 8. Sergio Pérez (mexikói, Red Bull) +54,534, 9. Liam Lawson (új-zélandi, Alpha Tauri) +1:05.918 p h., 10. Kevin Magnussen (dán, Haas) +1:12,116. A leggyorsabb kör: 1:35,867 perc (Hamilton, 47. kör). Az állás 15 futam után (még 7 van hátra), versenyzők: 1. Verstappen 374, 2. Pérez 223, 3. Hamilton 180, 4. Fernando Alonso (spanyol, Aston Martin) 170, 5. Sainz 142 pont stb. Csapatok:1. Red Bull 597, 2. Mercedes 289, 3. Ferrari 265, 4. Aston Martin 217, 5. McLaren 139 pont stb.

(Fotó: Beta/AP)

Alonso túl a százezrediken

Fernando Alonso, az Aston Martin kétszeres világbajnoka rekordot állított fel Szingapúrban, a futam alkalmával ő lett a sportág történetének első pilótája, aki több mint 100 ezer versenykilométert tett meg. A 42 éves Alonso a verseny 16. körében érte el a 100 ezer kilométeres határt.

A 2005-ös és a 2006-os idény világbajnoka 2001-ben, a Minardi színeiben mutatkozott be a Formula–1-ben, aztán 2019-ben és 2020-ban szünetet tartott, és többek között az amerikai IndyCar sorozatban, valamint a Le Mans-i 24 órás viadalon, illetve a Dakar-ralin állt rajthoz. A 2021-es szezonban visszatért az F1-be az Alpine istállónál, majd a visszavonuló négyszeres vb-győztes német Sebastian Vettel helyét vette át idénre az Aston Martinnnál. A rutinos versenyző ebben az évben hétszer állt már dobogón, és 170 pontjával jelenleg negyedik az egyéni vb-pontversenyben.

Nyitókép: Sainz révén a Ferrari vetett véget a Red Bull hihetetlen sorozatának (Fotó: Beta/AP)