2024. május 8., szerda
VIZES VB

Amerikának nem lesz meg az ötödik!

Kiestek a magyar pólós lányok is – Kós Hubert döntős 100 háton

A fukuokai vizes világbajnokság női vízilabdatornájának negyeddöntője bombameglepetéssel indult, ugyanis Olaszország szoros csatában legyőzte a címvédő, sorozatban ötödik vb-elsőségéért vízbe szálló Egyesült Államokat! A taljánok már az első negyedben is jobban álltak, ezt követően viszont nem tudták növelni előnyüket, a tengerentúliak egalizáltak, a meccs végül a záróetapban dőlt el, amit az európaiak 2:1-re megnyertek. Az amerikaiak legutóbb a 2015-ös kazanyi torna csoportküzdelmei során szenvedtek vereséget világbajnokságon, akkor ugyancsak az olaszokkal szemben maradtak alul 10:9-re. A holland–kanadai összecsapás a papírformának megfelelően alakult, előbbi fölényes győzelmet aratva került a legjobb négy közé. A harmadik találkozón a többség valószínűleg görög „úthengerre” számított, az ausztrálok viszont kőkeményen beleálltak a meccsbe, a kezdeti hátrányukat a második negyedben ledolgozták, és fordítottak, 7:5-re, majd 9:6-ra elléptek, és a lefújásig mindig egy lépéssel a rivális előtt jártak, és sötét lóként kerültek az elődöntőbe. A napot a magyar–spanyol meccs zárta, Bíró Attila csapata két és fél negyed során csupán árnyéka volt önmagának, Keszthelyi Ritát kivette a játékból az ellenfél, így valódi vezéregyéniség nem maradt a vízben. A záróetapra némileg rendeződött a magyarok védelme, támadásban is több esélyük volt, a lehetőségeiket azonban nem tudták kihasználni, rengeteget hibáztak, és gyakorlatilag sima vereséggel búcsúztak az egyenes kieséses szakasz első felvonásában. A vereség a továbbjutókat látva még fájóbb lehet, hiszen az amerikaiak búcsújával a többieknek sokkal könnyebb dolguk lesz a legjobb négy között. Bíróék szerdán az 5–8. hely rájátszásában a görögök ellen folytatják szereplésüket.

A magyar védők a spanyol centerekkel sem bírtak (Fotó: MTI)

Az úszóknál négy döntőt rendeztek tegnap, a férfiaknál 50 méter pillangón az olasz Thomas Ceccon magabiztosan győzött, 100 mellen egyedül a kínai Csin Haj-jang tudott 58 másodpercen belüli időt produkálni, a többiek megközelíteni sem tudták, a második helyen viszont hármas holtverseny alakult ki. A nőknél 100 pillangón szintén kínai aranyérem született, Csang Jü-fej fél másodperces előnnyel ért a falhoz, míg 200 vegyesen kettős amerikai sikert láthatott a közönség, Kate Douglas az első, honfitársa, Alex Walsh pedig a második helyen végzett. A magyar versenyzők közül Kós Hubert szerepelt legjobban, délelőtt 53,12 másodperces idővel, új országos csúccsal abszolválta a 100 hát selejtezőjét, majd a délutáni elődöntőből ettől nem sokkal elmaradva, 53,17-tel, a hatodik idővel lépett tovább a mai fináléba. A szerb színeket egyetlen induló, Velimir Stjepanović képviselte tegnap, aki 200 gyorson 1:47,93 perccel a 27. lett.

Eredmények, úszás, férfiak, 50 m pillangó: 1. Thomas Ceccon (Olaszország) 22,68 mp, 2. Diogo Matos Riberio (Portugália) 22,80, 3. Maxime Grousset (Franciaország) 22,82. 100 m mell: 1. Csin Haj-jang (Kína) 57,69, 2. Nicolo Martinienghi (Olaszország), Arno Kamminga (Hollandia) és Nic Fink (Egyesült Államok) 58,72. Nők, 100 m pillangó: 1. Csang Jü-fej (Kína) 56,12 mp, 2. Margaret MacNeil (Kanada) 56,45, 3. Torri Huska (Egyesült Államok) 56,61. 200 m vegyes: 1. Kate Douglas (Egyesült Államok) 2:07,17 p, 2. Alex Walsh (Egyesült Államok) 2:07,97, 3. Ju Ji-ting (Kína) 2:08,74. Vízilabda, nők, negyeddöntő: Olaszország–Egyesült Államok 8:7, Hollandia–Kanada 17:10, Görögország–Ausztrália 8:9, Magyarország–Spanyolország 9:12. A 9–12. helyért: Izrael–Új-Zéland 15:12, Franciaország–Dél-Afrika 20:6. A 13. helyért: Kína–Japán 18:10. A 15. helyért: Kazahsztán–Argentína 10:8.

Nyitókép: A magyar védők a spanyol centerekkel sem bírtak (Fotó: MTI)