2024. május 1., szerda
XIV. ATLÉTIKAI VB, MOSZKVA

Ivana Španović bronzérmes!

Az újvidéki 682 centiméteres országos csúccsal nyerte Szerbia első atlétikai vb-trófeáját

Ivana Španović történelmet írt. Az újvidéki Vojvodina 23 éves atlétája 682 centiméterrel harmadik lett távolugrásban a moszkvai vb-n. Španović az eddigi csúcsát 4 centiméterrel javította meg, az érme pedig a szerbiai atléták első érme az atlétikai vb-k történetében. Ivana a selejtezőben 663 centiméterrel a 7. helyen jutott a döntőbe, amelyet szolid 670 centivel nyitott. A következő két ugrásban nem javított, de így is a hatodik helyen maradt versenyben a nyolc között további három ugrásért, ami viszont nem sikerült az éremesélyesek közé sorolt amerikai Yanay Deloachnak és az orosz Jelena Szokolovának sem. Az 5. sorozatban született az országos csúcs, amivel a harmadik helyre lépett, és ezt a többiek már nem tudták túlszárnyalni.

Mihail Dudaš nem lett dobogós, de 19 ponttal megjavította a tegui vb-n elért országos csúcsot. Dudaš új rekordja 8275 pont, amivel az újvidéki a 14. helyet szerezte meg a tízpróbázok kimerítő és rendkívül színvonalas versenyében.

Ivana Španović a bronzérme felé repül (Beta/AP)

Amela Terzić nem járt sikerrel első felnőtt 1500-as világversenyén. Az ifjúsági Európa-bajnok a selejtező futamában 800 méterig az élcsoportban futott, akkor azonban, noha a tempó nem volt túl erős, teljesen alábbhagyott, és végül a leggyöngébb idővel, az országos csúcsánál több mint 20 másodperccel elmaradó 4:27,89-cel a 37. helyen zárt. Rövid ideig tartott Dragana Tomašević vb-szereplése is, hisz a mitrovicai idei legjobbjánál jóval gyöngébb 58,79-cel a 14. helyet szerezte meg a diszkoszvetőnők mezőnyében.

A tavalyi Eb-n bronzérmes Emir Bekrić ma 9.05-kor rajtol a 400 m gát selejtezőjében. Eredménye szerint elődöntős lehet, annál többért pedig biztosan országos csúcsot kellene javítania.

Pars Krisztián olimpiai bajnokhoz méltó módon, 79,06-os első dobásával jutott a kalapácsvetés mai döntőjébe (18.30), fiatal honfitársa, Hudi Ákos 74,30 méterrel a 15. helyen zárt. Nagyszerű volt Baji Balázs, aki 13,36 másodperces egyéni csúccsal a selejtező 7. eredményét érte el 110 m gáton, és ma 17.05-kor indul az elődöntőben. Három magyar atléta befejezte a szereplést, hisz Márton Anita 17,32 méterrel 20. lett a súlylökőnők selejtezőjében, Helebrandt Máté pedig 8 perces lemaradással 41. volt a 20 kilométeres gyaloglásban, míg Kazi Tamás 800 méteren 1:46,48-cal jutott az elődöntőbe, ahol nyolc századot még lefaragva a 16. helyen zárt.

A vb első aranyát a kenyai Edna Kiplagat kaparintotta meg. Kiplagat megvédte női maratonfutásban a tegui aranyérmet, s e versenyszámban ez a bravúr neki sikerült elsőként a vb-k történetében. Nem védett címet viszont az etióp Ibrahim Jeilan, akit a 10 kilométeres távon az olimpiai bajnok, két éve a vb-n ezüstérmes brit Mo Farah utasított maga mögé.

Habár doppingvétség miatt kimaradt Tyson Gay és Asafa Powell, Johan Blake pedig sérülés miatt nem védhette címét, a 100 méteres vágta mégis királyi számnak bizonyult. Már a döntőbe is csak egy futó, a francia Christophe Lemaitre fért be kerek 10 másodperccel, ugyanennyi pedig nem volt elegendő a kínai csúcsot futó Csang Peimengnek. A döntőt, sajnos, esőben tartották meg, ami biztosan kihatott az eredményekre, de Usain Bolt így is idei legjobbját futotta, és visszavette a világbajnoki címet.

Tirunesh Dibaba és Sandra Perković megvédték címüket, Alekszandr Ivanov minden idők legfiatalabb gyaloglóbajnoka lett, Ashton Eaton pedig tízpróbában az olimpiai arany után vb-elsőséget is nyert.

A vb első doppingolója a trinidadi Kelly-Ann Baptiste, a női 100-as tegui bronzérmese lett, aki Moszkvában pozitív leletet produkált, majd el is utazott.

Eredmények, férfiak, 10 000 m: 1. Mo Farah (Nagy-Britannia) 27:21,71, 2. Ibrahim Jeilan (Etiópia) 27:22,23, 3. Paul Kipngetich Tanui (Kenya) 27:22,61, 20 km gyaloglás: 1. Alekszandr Ivanov (Oroszország) 1:20,58, 2. Ting Csen (Kína) 1:21,09, 3. Miguel Ángel López (Spanyolország) 1:21,21, … 41. Helebrandt Máté 1:28,49, 100 m: 1. Usain Bolt (Jamaica) 9,77, 2. Justin Gatlin (USA) 9,85, 3. Nesta Carter (Jamaica) 9,95, tízpróba: 1. Ashton Eaton (USA) 8809, 2. Michael Schrader (Németország) 8670, 3. Damian Warner (Kanada) 8512, … 14. Mihail Dudaš 8275, nők, maraton: 1. Edna Kiplagat (Kenya) 2:25,44, 2. Valeria Straneo (Olaszország) 2:25,58, 3. Kajoko Fukusi (Japán) 2:27,45, távolugrás: 1. Brittney Reese (USA) 701, 2. Blessing Okagbare (Nigéria) 699, 3. Ivana Španović 682, diszkoszvetés: 1. Sandra Perković (Horvátország) 67,99, 2. Mélina Robert-Michon (Franciaország) 66,28, 3. Yarelys Barrios (Kuba) 64,96, 10 000 m: 1. Tirunesh Dibaba (Etiópia) 30:43,35, 2. Gladys Cherono (Kenya) 30:45,17, 3. Belaynesh Oljira (Etiópia) 30:6,98.

Nyitókép: Ivana Španović a bronzérme felé repül (Beta/AP)