2024. május 20., hétfő
ATLÉTIKA – XXXVII. FEDETT PÁLYÁS EB

Szerb érem 3000 méteren

Az utolsó nap esti programjáig kellett várni, hogy Szerbia feliratkozzon az éremtáblára az isztambuli Eb-n, de ekkor gyors egymásutánban két bronzot is szerzett az ország. A 24 éves Elzan Bibić először állhatott fel a dobogóra egy felnőtt-kontinenstornán, de középtávfutónk remek 3000 méteres eredményében mégis lehetett bízni előzetesen, hiszen már a selejtezőkből is a legjobb idővel jutott tovább. A fináléban aztán sokáig tartotta a lépést a végül a papírforma szerint nyerő, az 1500 után duplázó Jakob Ingebrigtsennel és az őt legtovább üldöző Adel Mechaallal, és bár az utolsó két körre leszakadt róluk, a harmadik helyet így is meg tudta őrizni.

Magas színvonalat és sok fordulatot hozott a női távolugrás, amelyen Jazmin Sawyers egyéni csúcsot jelentő hétméteres kísérletével vitte el az aranyat, és csak három centire maradt el tőle a másik meglepetésember, Larisa Iapichino. Ivana Vuleta, aki a selejtezőt még 6,98-cal nyerte meg, most az ötödik kísérlettel elért 6,91 méterével biztosította be a dobogó alsó fokát, amiről ezúttal Malaika Mihambo maradt le. A nemrég a szerb bajnokságban még Vuletát is legyőző Milica Gardašević egyetlen centivel csúszott le arról, hogy részt vehessen a döntőben.

A programot a 60 méteres gátversenyek zárták. A nőknél Reetta Hurske ért el győzelmével történelmi sikert a finn atlétika számára egy olyan mezőnyben, amelybe egyéni csúccsal Kerekes Gréta is be tudta verekedni magát, míg a férfiaknál a fő favorit Jason Joseph nyert simán, a befutó után pedig a fő figyelem nem is rá, hanem az utolsó gátban felbukó és fejjel a talajra érkező Enrique Llopisra szegeződött, akit hosszú percekig ápoltak a pályán, mielőtt nyakmerevítővel kórházba szállították. A spanyol szövetség szerint állapota nem ad okot aggodalomra.

Nagy szó, hogy izgalmasan alakult a férfi rúdugróverseny is, hiszen az első négy helyezett azonos magassággal zárt – ez viszont, valamint a norvég Sondre Guttormsen győzelme annak volt köszönhető, hogy az abszolút favorit Armand Duplantis végül az Eb-től való távolmaradás mellett döntött. Bár az utóbbi hetekben politikai színtéren fokozódott a feszültség Svédország és a tornát rendező Törökország között, a svéd szövetség szerint nem a biztonsági kockázat miatt mondott nemet az utazásra a világcsúcstartó, hanem azért, mert a szabadtéri versenyekre koncentrál.

A fedett pályás Eb éremtáblázatát az egyedüliként négy aranyat is szerző Norvégia nyerte meg a hollandok és a britek előtt. Szerbiát két bronza a 20. legsikeresebb országgá teszi, Magyarország érem nélkül maradt.

Eredmények, férfiak, 60 m gát: 1. Jason Joseph (svájci) 7,41 mp, 2. Jakub Szymanski (lengyel) 7,56, 3. Just Kwadu-Mathey (francia) 7,59. 800 m: 1. Adrián Ben (spanyol) 1:47,335 p, 2. Benjamin Robert (francia) 1:47,338, 3. Eliott Crestan (belga) 3000 m: 1. Jakob Ingebrigtsen (norvég) 7:40,32 p, 2. Adel Mechaal (spanyol) 7:41,75, 3. Elzan Bibić 7:44,03. 4×400 m váltó: 1. Belgium 3:05,83 p, 2. Franciaország 3:06,52, 3. Hollandia 3:06,59. Magasugrás: 1. Douwe Amels (holland) 2,31 m, 2. Andrij Proszenko (ukrán) 2,29 m, 3. Thomas Carmoy (belga) 2,29 m. Rúdugrás: 1. Sondre Guttormsen (norvég) 5,80 m, 2. Emmanuli Karalisz (görög) 5,80 m, 3. Piotr Lisek (lengyel) 5,80 m. Hétpróba: 1. Kevin Mayer (francia) 6348 pont, 2. Sander Skotheim (norvég) 6318, 3. Risto Lillemets (észt) 6079.

Nők, 60 m gát: 1. Reetta Hurske (finn) 7,79 mp, 2. Nadine Visser (holland) 7,84, 3. Ditaji Kambundji (svájci) 7,91, … 7. Kerekes Gréta 8,03. 800 m: 1. Keely Kodgkinson (brit) 1:58,66 p, 2. Anita Horvat (szlovén) 2:00,54, 3. Agnes Raharolahy (francia) 2:00,85. 4×400 m: 1. Hollandia 3:25,66 p, 2. Olaszország 3:28,61, 3. Lengyelország 3:29,31. Távolugrás: 1. Jazmin Sawyers (brit) 7,00 m, 2. Larissa Iapichino (olasz) 6,97 m, 3. Ivana Vuleta 6,91 m.

Nyitókép: Bibić a táv korszakos nagysága, Ingebrigtsen mellé állhatott fel a dobogóra (Fotó: European Athletics)