2024. május 20., hétfő
CÍMLAPTÖRTÉNET

Egyedi előadás, egyedi művésznőről

Ladik Katalinról készít előadást Zlatko Paković a szabadkai Kosztolányi Dezső Színházban

Ladik Katalin egy idegösszeomlást követően felmondja banktisztviselői állását és konceptuális művésznek áll – ez a címe annak az előadásnak, amelyet Zlatko Paković rendez a szabadkai Kosztolányi Dezső Színházban, és amelynek június 5-én lesz a bemutatója, a repríze pedig 10-én.

Ha úgy nézzük, hogy Zlatko Paković új, szerzői projektumáról van szó, így tulajdonképpen ez egy ősbemutató lesz.

Zlatko Pakovićot jól ismeri a Desiré közönsége is, hiszen több produkciójával szerepelt a fesztiválon, majd pedig a KDSZ-ben is rendezett. Ez tulajdonképpen a harmadik előadása, amelyet a Kosztolányi-színházban készít. 2016-ban a Kapitalizmus, geometriai sorrendben ábrázolva című előadást rendezte, 2021-ben a Szabadkai szecessziót, amelynek szereplőgárdájához Ladik Katalin is csatlakozott, az új előadás pedig nagymértékben Ladik Katalinra fókuszál. Erre utal az előadás címe is:

Zlatko Paković

Zlatko Paković

– Csaknem két éve ez a címe, attól a pillanattól kezdve, amióta felkeltettem a produceri teendőket ellátó újvidéki Sterija Játékok és a KDSZ figyelmét erre az ötletre. Ebben a címben három kulcsfontosságú momentum jelzi a művészet hívószavát és a társadalomban betöltött kifejezetten kritikai szerepét. Egyik a művész elégedetlensége a valósággal, ugyanakkor az elégedetlensége saját magával, a kispolgári léttel való hirtelen szakítása, végül pedig a felelőssége az egzisztencia jelensége és az alkotni vágyás iránt. Úgy gondolom, hogy Ladik Katalin, az utolsó aktív, autentikus szürreális látásmódú művésznő Európában – fejtette ki Zlatko Paković.

Ladik Katalin

Ladik Katalin

Az előadásban Ladik Katalin is játszik és az előadás megalkotásában is aktívan kiveszi a részét. Archív hanganyagaival is sokban hozzájárul az egykori Jugoszláviának, a hetvenes évek avantgárd korszellemének a rekonstruálásához:

– Sosem gondoltam volna, hogy még éltemben úgy beszélnek, mondhatni meg is emlékeznek rólam, mintha már nem élnék. Igaz, már két alkalommal is közölték a halálhíremet az újságok. A Kosztolányi Dezső Színházban készülő darab is arról a Ladik Katalinról szól, aki már nem létezik, vagy ha létezik is, már nincs lehetősége módosítani a hozzá fűződő mítoszokon – hallottuk Ladik Katalintól.

„ Ladik Katalin egy csoda”

Az előadásban Kucsov BoriszVerebes Andrea és Búbos Dávid játszik, valamint két új társulattag, Hodik Annabella és Ágyas Ádám. Kucsov Borisz elmondása szerint Ladik Katalin egy csoda:

– A munkásságával mélyrehatóbban megismerkedni, és egy színpadon állni vele, felemelő élmény, művészileg is. Azt gondolom, hogy mindannyian rengeteget tanulhatunk tőle. Nem először dolgozok vele, tavalyelőtt együtt játszottunk a Szabadkai szecesszió című előadásban, most azonban kifejezetten rá koncentrálva dolgozunk. Egy rendkívül jó, lendületes, friss csapat, kitartó, aprólékos és összetett munkájának eredményét láthatja majd hamarosan a közönség. Egy különleges, nem mindennapi, Ladik Katalin több évtizedes munkásságával átszőtt performance-előadás készül – mondta Kucsov Borisz.

Verebes Andrea

Verebes Andrea

Verebes Andrea is másodszor dolgozik Ladik Katalinnal:

– Erre nagyon büszke vagyok, ez nagy megtiszteltetés. Szinte hihetetlen az, hogy milyen utakon, hullámvölgyeken ment át az életében, a művészetén keresztül, és mennyire alázatosan adja át a tudását, történeteit és élményeit. Nemrég megújult a csapatunk a KDSZ-ben, örülünk az új tagoknak, nagyon érdekes az, hogyan kapcsolódunk össze, és hogyan hatunk egymásra. Eljött az idő, hogy Kucsov Borisz lett a rangidős, aki mint egy igazi leader, húzza ezt a csapatot – tudtuk meg Verebes Andreától.

Búbos Dávid

Búbos Dávid

Búbos Dávid úgy gondolja, hogy a KDSZ egy fontos mérföldkőhöz ért:

– Igazgatóváltás történt, és új tagok érkeztek, a változások pedig színészileg és emberileg is új kihívásokat hoznak, ami persze nem rosszat jelent. Nagyon örülök, hogy újból Ladik Katalinnal dolgozhatok, és ő ismét része a próbafolyamatnak. Másodszor dolgozom együtt vele, hatalmas inspirációt és erőt ad, az előadás kapcsán sokat beszélgettünk arról, hogy mit jelent művésznek lenni, és ez milyen áldozatokkal jár. Az egyik legnagyobb és talán legegyedibb művésznőről készítünk előadást, számomra ő a nagybetűs Művésznő, és valóban szerencsések vagyunk, hogy velünk lehet. Zlatko Pakovićot pedig igazán nem kell bemutatni a közönségünknek, elég annyit hozzátennem, hogy nemcsak Ladik Katalin életéről fogunk beszélni az előadásban, hanem a világ dolgairól, az életről, olyan problémákat érintve és kibeszélve, amikkel úgy gondolom mindenki azonosulhat – fejtette ki Búbos Dávid.

Az új társulattagok

A Kosztolányi Dezső Színház csapatához két új színész csatlakozott, Hodik Annabella és Ágyas Ádám, őket most fogjuk először látni társulattagként a színpadon.

Kucsov Borisz és Hodik Annabella

Kucsov Borisz és Hodik Annabella

Hodik Annabellától megtudhattuk, hogy tárt karokkal fogadták őket:

– Pályakezdőként nagyon izgultam azon, hogy egyáltalán lesz-e munkám. Mindig is érdekelt a Kosztolányi Dezső Színház, számomra nagy lehetőség az, hogy itt lehetek, mindenki barátságosan fogadott, és ezért nagyon hálás vagyok. A próbákon jó a hangulat, és segítünk egymásnak a jelenetek során. Ha valakinek van egy ötlete, azt kipróbáljuk, ha nem jó, akkor tovább próbálkozunk, és ezt addig tesszük, míg nem lesz jó. Az ilyenfajta próbafolyamat mindig is foglalkoztatott, hogy ily módon hogyan tud megszületni egy előadás, mekkora mértékben vagyok én is az előadás alkotója, mekkora részét képezik az én ötleteim. Sok előadás a KDSZ-ben úgy készül, hogy a színészek is hozzájárulnak az ötleteikkel. Ha a társulatból valaki más véleményen van, mint a rendező, azt elmondhatja. Nekem tetszik az, hogy különböző álláspontok is számításba jöhetnek. Egy izgalmas előadást készítünk Ladik Katalinról. Ő egy ikonikus személyiség, az ő művészi megnyilvánulásai még mindig nagyot szólnak, és nagyon jó az, hogy vele dolgozhatunk – hallottuk Hodik Annabellától.

Ágyas Ádám is már korábban érezte, hogy közel áll hozzá a Kosztolányi Dezső Színház:

Ágyas Ádám

Ágyas Ádám

– Idővel pedig életemnek egyre fontosabb részévé vált. Amikor a gimiben elkezdett komolyabban érdekelni a színészet, Kucsov Borisz indított meg ezen az úton. Négy évig jártam hozzá a színjátszó csoportba. Gimisként kezdtem el ide a színházba is járni. Először csak Boriszt ismertem, azután megismertem a többi színészt is, és egyre inkább az is világossá vált a számomra, hogy a színház milyen művészi irányvonalat képvisel. Nagyon megtetszett az, ahogyan a KDSZ előadásai elgondolkodtatnak és provokálnak, miközben jelen van a humor is. Egyre jobban érdekeltek az előadások, ezért egyre többet jártam ide. Nagyon jó dolgozni az új kollégákkal, jó az, hogy bekerülhettem ebbe a csapatba. Élvezem a munkafolyamatot, szeretem azt, hogy improvizációs gyakorlatokon keresztül jutunk el a jelenetekig. A próbákat Ladik Katalin életéről, művészetéről való beszélgetésekkel kezdtük, hogy mi mindent élt meg az elmúlt évtizedekben. A fiatalabb generációk talán kevesebbet tudnak róla, ami nagy kár. Remélhetőleg ez az előadás ösztönzi majd őket arra, hogy utánanézzenek ki is ő tulajdonképpen, és mennyire szerteágazó a művészi tevékenysége – mondta Ágyas Ádám.

Az előadás készítése során a rendezőasszisztens Salamon Luna volt.

Nyitókép: Verebes Andrea