2024. április 27., szombat

Formában a bestia!

Érdekesen kezdődött a Liverpool–Bournemouth találkozó. A Kerkez Milost is soraikban tudó vendégek bátor letámadásukkal igencsak meglepték a vörösöket, sőt Antoine Semenyo találatával a vezetést is megszerezték. A kezdeti sokkot követően magához ragadta a kezdeményezést a Pool, és Luis Diaz egy látványos találattal kiegyenlített. Ezt követően a Jürgen Klopp által bestiának nevezett Szoboszlai Dominik került főszerepbe: az első félidőben kiharcolt egy büntetőt, amit Mohamed Szalah ha üggyel-bajjal is, de értékesíteni tudott. A második játékrészben is a hazaik irányították a játékost, egy veszélyes támadás végén a kapus ugyan még hárítani tudta Szoboszlai lövését, ám a kipattanóra Diego Jota érkezett a legjobban és eldöntötte a három pont sorsát. A címvédő Manchester City a találkozó nagy részében fölényben játszott és megérdemelt győzelmet aratott a jó erőkből álló Newcastle felett. Ugyancsak meggyőzőnek bizonyult a Tottenham a Manchester United, és a Brighton a Wolves ellenében.

Angol bajnokság 2. forduló: Manchester City–Newcastle 1:0, Tottenham–Manchester United 2:0, Fulham–Brentford 0:3, Liverpool–Bournemouth 3:1, Wolves–Brighton 1:4, Nottingham–Sheffield Utd. 2:1, Aston Villa–Everton 4:0. A West Ham–Chelsea találkozó lapzárta után ért véget. A Crystal Palace–Arsenal mérkőzést ma játsszák.
20. Everton 2 0 0 2 0:5 0
A következő forduló (augusztus 25-én, 26-án és 27-én): Chelsea–Luton, Bournemouth–Tottenham, Arsenal–Fulham, Brentford–Crystal Palace, Everton–Wolves, Manchester United–Nottingham, Brighton–West Ham, Burnley–Aston Villa, Sheffield Utd.–Manchester City. Newcatle–Liverpool.

Bellingham főszerepben!

Nem indult jól a Real Madrid számára az almeríai vendégszereplés. Sergio Arribas ugyanis már a 3. percben szép fejessel vezetéshez juttatta a vendéglátót. A madridiak szép lassan magukhoz ragadták a kezdeményezést, és Jude Bellingham szemfülességének köszönhetően gyorsan kiegyenlítettek. Nem roppant meg a bekapott góltól a házigazda, sőt a félidő hajrájában több veszélyes támadást dolgozott ki, ám gólt nem tudott szerezni. A labdarúgás törvényei ezúttal is bebizonyosodtak, a Real a második játékrészben góllal büntetett, Bellingham egy előre ívelt labdát ezúttal fejjel továbbított az ellenfél hálójába. Nem sokkal később Vinicius Júnior is feliratkozott az eredményjelző táblára egy látványos lövéssel. A hátramaradt időben a királyi gárda rutinosan őrizte előnyét. Ugyanezt nem tudta megtenni a Real Sociedad, amely ugyan előnybe került a Celta Vigoval szemben, ám a játékvezetői ráadásban egy figyelmetlenség két pontjukba került. A Valencia a hajrában szerzett góllal legyőzte a Las Palmast, így a Real Madridhoz hasonlóan két győzelemmel kezdte az idényt.

Spanyol bajnokság 2. forduló: Osasuna–Athletic Bilbao 0:2, Almería–Real Madrid 1:3, Real Sociedad–Celta Vigo1:1, Valencia–Las Palmas 1:0, Mallorca–Villarreal 0:1. A Girona–Getafe, a Barcelona–Cádiz és a Betis–Atlético Madrid találkozók lapzárta után értek véget. Az Alaves–Sevilla és a Granada–Rayo Vallecano mérkőzéseket ma játsszák.
20. Almería 2 0 0 2 1:5 0
A következő forduló (augusztus 25-én, 26-án és 27-én): Las Palmas–Real Sociedad, Celta Vigo–Real Madrid, Cádiz–Almería, Granada–Mallorca, Sevilla–Girona, Villarreal–Barcelona, Valencia–Osasuna, Athletic Bilbao–Betis, Getafe–Alaves, Rayo Vallecano–Atlético Madrid.

Amikor Mbappé sem elég!

A csereként beálló Kylian Mbappénak nagy szerepe volt abban, hogy a PSG vezetést szerzett a Toulouse otthonában. A francia válogatott játékos kiharcolt és értékesített egy büntetőt, az más kérdés, hogy ez kevésnek bizonyult a győzelemhez, mivel a hajrában a vendéglátó ugyancsak büntetőből kiegyenlített. Mindez azt jelenti, hogy a címvédő második bajnokiján is nyeretlen maradt. Enyhe vigasz a párizsiaknak, hogy a Lyon még rosszabbul járt, hazai pályán szenvedett nagyarányú vereséget a Montpellier-től és két fordulót követően pont nélkül a táblázat utolsó helyén áll.
Francia bajnokság 2. forduló: Toulouse–PSG 1:1, Lyon–Montpellier 1:4, Metz–Marseille 2:2, Lille–Nantes 2:0, Le Havre–Brest 1:2, Lorient–Nice 1:1, Reims–Clermont 2:0. A Monaco–Strasbourg és a Lens–Rennes találkozók lapzárta után értek véget.
18. Lyon 2 0 0 2 2:6 0
A következő forduló (augusztus 25-én, 26-án és 27-én): Nantes–Monaco, Marseille–Brest, PSG–Lens, Rennes–Le Havre, Clermont–Metz, Montpellier–Reims, Strasbourg–Toulouse, Lorient–Lille, Nice–Lyon.

Gólözön és kiütések a rajton

Igencsak gólgazdagra sikeredett a Bundesliga 1. fordulója. A nyitótalálkozón a Bayern München nem ismert irgalmat, és idegenben valósággal kivégezte a Werder Brement. Még nagyobb vereséget mért a Stuttgart a Bochumra, az Augsburg–Mönchengladbach találkozón pedig nyolc gólt is láthatott a közönség a kilencven perc során, melynek végén a csapatok megosztoztak a pontokon. Mindkét magyar gólt szerzett a Hoffenheim–Freiburg mérkőzésen. Igaz, Szalai Attila a magáéról biztosan szívesen lemondott volna, ugyanis egy freiburgi támadás végén az ő lábáról került a labda csapata kapujába. Sallai Roland viszont joggal ünnepeltette magát néhány perccel később, hiszen egy kipattanót juttatott látványos mozdulattal a hazai kapuba. A második félidőben ugyan Ozan Kabak csökkentette a Hoffenheim hátrányát, ám a pontmentéshez ez kevésnek bizonyult. Nem indult jól a bajnokság a Leipzig számára, amely a Leverkusen otthonában szenvedett vereséget.
Német bajnokság 1. forduló: Borussia (D)–Köln 1:0, Augsburg–Borussia (M) 4:4, Hoffenheim–Freiburg 1:2, Leverkusen–Leipzig 3:2, Stuttgart–Bochum 5:0, Wolsburg–Heidenheim 2:0, Werder–Bayern München 0:4, Union Berlin–Mainz 4:1. A Frankfurt–Darmstadt találkozó lapzárta után ért véget. A következő forduló (augusztus 25-én, 26-án és 27-én): Leipzig–Stuttgart, Darmstadt–Union Berlin, Freiburg–Werder, Heidenheim–Hoffengeim, Köln–Wolfsburg, Bochum–Borussia (D), Borussia (M)–Leverkusen, Mainz–Frankfurt, Bayern München–Augsburg.

Hengerelt a Fiorentina

Az olasz bajnokság nyitófordulójában a Genoa otthonában aratott magabiztos győzelmet a Fiorentina. Cristiano Biraghi már az 5. percben látványos cselsorozat után bevette a hazai kaput. Nem sokkal később Giacomo Bonaventura egy kapu előtti kavarodás végén duplázta meg csapata előnyét. Nicolás González fejesével még a szünet előtt eldöntötte a találkozó érdemi részét, Rolando Mandragora pedig a szünet után már-már kiütésessé tette a firenzeiek győzelmét, ám, Davide Biraschi szépíteni tudott, így valamelyest elviselhetőbbé tette csapata számára a vereséget. Nem játszott igazán látványosan az Inter, de így is könnyedén nyert a Monza ellen. A találkozó főszereplője Lautaro Martinez volt, aki mindkét félidőben eredményes tudott lenni. A bajnokság nyitányán nyerni tudott a címvédő Napoli is, amely ugyan a Frosinone otthonában hátrányba került, ám a duplázni tudó Victor Osimhennek köszönhetően megfordította a mérkőzést.
Olasz bajnokság 1. forduló: Genoa–Fiorentina 1:4, Inter–Monza 2:0, Empoli–Verona 0:1, Frosinone–Napoli 1:3, A Roma–Salernitana, a Sassuolo–Atalanta, a Lecce–Lazio és az Udinese–Juventus találkozók lapzárta után értek véget. A következő forduló (augusztus 26-án és 27-én és 28-án): Frosinone–Atalanta, Monza–Empoli, Milan–Torino, Verona–Roma, Fiorentina–Lecce, Juventus–Bologna, Lazio–Genoa, Napoli–Sassuolo, Salernitana–Udinese, Cagliari–Inter.

Dráma Athénban

Nem mindennapi izgalmakat hozott a Bajnokok Ligája-selejtezőjének visszavágója az athéni AEK Athén és a zágrábi Dinamo között. Az első találkozót idegenben a görögök egy találattal megnyerték, és nem tűnt lehetetlennek minimális előnyüket hazai pályán megőrizni. A horvát csapat játékosai azonban bátor játékokkal, már az első félidő végén ledolgozták hátrányukat, majd a második játékrész közepén Robert Ljubičić találatával összesítésben már a Dinamónál volt az előny. Az AEK játékosai kétségbeesett támadásokat vezettek, ám Sergio Araujo csak a 92. percben tudott szépíteni és összesítésben hosszabbításra menteni a találkozót. Már mindenki elkönyvelte a kényszerráadást, amikor a 98.(!) percben a játékvezető büntetőt ítélt a görögöknek, amit ugyan elsőre Levi Garcia kihagyott, ám a kipattanót Domago Vida a Dinamo hálójába juttatott és ezzel kiharcolta az AEK számára a továbbjutást.
Bajnok Ligája-selejtező, 3. forduló visszavágó: AEK Athén–Dinamo Zagreb 2:2 (4:3)

Nyitókép: Szoboszlai Dominik (középen) társaival ünnepli a Liverpool győzelmét (Beta/AP)