2025. július 15., kedd
Szófigyelő

A gyógyúszás

            A gyógy- előtagú összetett szavak egyik újabbika a gyógyúszás (’gyógyító úszás’), a hatvanas években kezdett tért hódítani. Napjainkban már megszokottá vált. A gyógyúszás feladata, hogy a has, a hát és a medence izmait erősítse, felkészítse az erősítő célú gyógytornára.

            Számos betegség, állapot esetén indokolt a gyógyúszás: szív- és érrendszeri betegségek (például gyermekkori magas vérnyomás), krónikus légzészavarok (asztma), gerinc- és mellkas-deformitások (például gerincferdülés, tartáshibák), ízületi betegségek, elhízás, idegrendszeri károsodások, végtaghiányos állapotok. Mozgásszervi probléma esetén szakorvosi terápiára traumatológus, reumatológus, ortopéd vagy idegsebész orvos adhat javaslatot. A szakorvosi javaslat alapján a gyermekháziorvos írja fel a gyógyúszás-terápiát.

            A gyógyúszás igen hatékony gyógymód, de a gyógytestnevelést vagy a gyógytornát nem helyettesíti, csak kiegészíti. A gyógyúszás csak helyes légzéstechnikával és jó úszástechnikával gyógyító hatású. A gyógyúszás-foglalkozás elején kötelező a bemelegítés, a végén a levezetés, illetve nyújtás. Természetesen mindig figyelembe kell venni a gyermek úszástudását, fizikai teljesítőképességét és aktuális állapotát!

            A gyógyúszás típusai: korrekciós úszógyakorlatok, a korrekciónak megfelelő úszásnemek,

a vízi gimnasztika. A korrekciós úszógyakorlatok összeállításánál figyelembe kell venni a tartási rendellenességek, illetve a veleszületett vagy szerzett gerincbetegségek (pl. gerincferdülés) típusát, illetve a páciens fizikális állapotát, testnevelési előképzettségét, úszástudását. Hanyagtartásnál, vagy tartásgyengeségnél a fiziológiás görbületsor megvan, de az izmok gyengesége miatt a törzsizom erősítése az elsődleges cél.

            A gyógyúszás alapfeltétele a megfelelő úszásnem megválasztása. A gerincferdülés korrigálására a hátúszás a leghatékonyabb úszásnem. A karok váltott hátranyújtásának a felületes hátizmok erősítésén kívül a mélyhátizmok erősítésében is jelenős szerepük van. Hátúszásnál a gerinc oldal- és hosszirányában is olyan erők hatnak, amelyek korrekciós hatásúak.

            A vízi gimnasztikai speciális gyakorlatok nemcsak korrekciós hatásúak, hanem elősegítik a teljes vázizomzat erősítését. Különböző kézi szerek, pl. vízi súlyzók használatával fokozhatjuk a hatást.

            A gyógy tő különleges, önállóan nem adatolható, a nyelvújítás korában alkották meg elvonással a gyógyít ~ gyógyul ige tövéből. Összetételi előtagként a gyógyító melléknévi igenevet helyettesíti: gyógyszer, gyógyvíz, gyógymód, gyógynövény, gyógyerő, gyógytorna, gyógyintézet, gyógyhatás, gyógybetét, gyógyáru, gyógyeljárás, gyógyanyag, gyógybor stb.

Magyar ember Magyar Szót érdemel