2025. május 25., vasárnap
VAJDASÁG HÍDJAI

Újvidék első vasúti hídja

Szemelvények a Ferenc Józsefről elnevezett egykori építmény viszontagságos történetéből

A Duna folyónak köszönhetően Újvidék és korábban a helyén létesült települések mindig is kiemelt jelentőséggel bírtak, mind hadászati, mind kereskedelmi tekintetben. A folyó jelentős mértékben meghatározta a város fejlődését és kinézetét is. A szerémségi oldalon magasodó Péterváradi erődítménnyel azonban hosszú évtizedeken át csupán egyetlen ideiglenesen kialakított pontonhíd kötötte össze, állandó hídja nem volt a településnek. Az első vasúti híd majd csak a 19. század nyolcvanas éveiben épült meg és került átadásra, amelynek maradványai a péterváradi híddal párhuzamosan ma is láthatóak. Ezek az egykori Ferenc József vasúti híd gránit tartópillérei, amely építmény a 19. század második felében, pontosabban 1883-ban került átadásra, amikor is a korszak egyik legjelentősebb beruházása, a Budapest–Zimony vasútvonal építése Újvidéket is érintette. Hosszas viták és tárgyalások után a magyar kormány jelentős beruházást 1880-ban kezdte megvalósítani, amelynek során Újvidék is megkapta első vasból épült és hat, a Duna nullpontjáig szilárd mészkőből, azon felül pedig gránitpillérre (két szárazföldi és négy mederpillér) helyezett vasúti hídját. A mészkövet az Esztergom vármegyei Süttő és Dunaalmás, valamint a pest-pilis-solt-kiskun vármegyei Budakalász település kőbányáiból, míg a gránitot Bajorországból, Passau környékéről szállították.

A város vezetősége kezdetben a sínpárok mellett gyalogos és kerékpáros út kiépítését is kérte a kormánytól, azonban hosszas vita után csak a gyalogosok kaptak járdát a híd két szélső oldalán. A Karl Baumann által tervezett, elnyújtott gerendára hasonlító építmény 432 méter hosszúságú volt, a vasút pedig folytatólagosan a Péterváradi erődítmény alatt egy alagúton keresztül haladt át. Az alagút kialakítása és maga a hídkonstrukció felépítése közel sem volt olyan egyszerű és veszélytelen feladat. A szerkezet összeállításához szükséges nagy mennyiségű vasat hajókon szállították le a Dunán, a pillérek kialakításának munkálatait a Compagnie de Five Lille elnevezésű cég vállalta el, amit a magyar állam részéről Wagner Emil királyi főmérnök felügyelt. A vasúti híd építésével egyidejűleg a Péterváradi erődítmény alatt és a Čortanovcinál húzódó alagút kialakítását a Cless testvérek (Henrik és Reinhold) vállalkozása irányította. Az erődítmény alatti munkálatok a Vasuti és Közlekedési Közlöny 1881. január 14-ei száma szerint 1880. november 23-án, míg Čortanovcinál november 6-án kezdődtek meg. A hatalmas sziklatömeget dinamitokkal robbantották fel, a munkálatokon pedig főként Lombardiából toborzott olasz munkásokat alkalmaztak, akik éjjel-nappal, megfeszítve dolgoztak, tették mindezt 1 forintos napibérért. Az újvidéki halotti anyakönyvek bejegyzései szerint néhányan közülük szívrohamban, vagy agyvérzésben hunytak el, de a korabeli hírlapok alapján hárman balesetben haltak meg, ami kőomlás, vagy aknarobbanás miatt következett be.
 

Az 1941-ben felrobbantott Ferenc József vasúti híd pillérei a Péterváradi erődből nézve (Fortepan/Martin Djemil)

Az 1941-ben felrobbantott Ferenc József vasúti híd pillérei a Péterváradi erődből nézve (Fortepan/Martin Djemil)

Az Újvidéki Királyi Katolikus Magyar Főgimnázium 1882/1883-as tanévéről szóló tudósítványban értékes és részletekbe menő leírását olvashatjuk a Ferenc József vasúti híd építési munkálatainak. Az említett leírásból tudjuk, hogy a hídpillérek kialakítása során hengerelt vasból egy 15,5 méter hosszúságú, 7 méter szélességű és 2 méteres magasságú szekrényt alakítottak ki, amit vassal fedtek be, a belsejét pedig vas és kőbolthajtásokkal erősítették meg, az így kialakított kamrába két széles kürtőn keresztül lehetett lejutni, amelyek felülről légkamrában zárultak, ezeket pedig légmentesen lehetett lezárni.

„Midőn ezen szekrényt a vízre már előbb felállított állványokról függő talpakon összeállították, az állványokra alkalmazott csigák és láncok segélyével felemelték, a talpakat kiszedték alóla és lassan a vízre bocsátották. Igen, de ép az elébb mondtuk a pohárról, hogy magától nem sülyed le, tehát ezen szekrényt is, amint a vízre volt eresztve, felül megterhelni kellett, miért is rögtön kezdték a szekrény tetejét kövekkel beépiteni. A szekrény eszerint mind jobban sülyedt és köröskörül folyton újabb vaslemezek rászegezése által az elsüllyedt rész pótoltatott, azután ezen rész is beépíttetett és mindaddig pótoltatott mig az egész szekrény, a csigákon áthúzott láncok által tartva csendesen a fenékre ért. A leeresztés pillanatától kezdve a kürtőkön át a szekrény munkakamrájába levegő szorittatott, minélfogva amikor a szekrény leért a fenékre, benne már víz nem volt. Azonban innen a szekrényt még lejjebb kellett ereszteni t. i. be a Duna fenekébe mindaddig, mig a szilárd talajt megtalálák. Erre a célra munkások rendeltettek a kürtőkön át a munkakamrába, hogy a szekrény alatt levő földet kiemeljék, felhordják és ezen úton a szekrényt sülyeszszék. Természetesen, minél jobban sülyedt a szekrény, annál inkább kellett felül is megterhelni. Ezen munka mindaddig igy folyt, mig a szekrény a kellő mélységre, a szilárd talajba be nem hatolt. Ekkor a munkakamrát, valamint a kürtőket betonnal kiöntötték és az igy elkészített szilárd pillérre gránitból a felső oszloprészt építették.”

Az építéshez létfontosságú úgynevezett szekrényt tizenkét csiga és lánc tartotta, amelyek mindegyike 35 tonnát, vagyis összesen 420 tonna súlyt tartott. A leírás szerint az említett csigák úgy voltak tervezve, hogy azok hatszor ekkora terhelést is elbírtak volna. Az újvidéki oldaltól számított negyedik hídpillér – amit később az 1960-as években megsemmisítettek – építése csak 1881. november 3-án kezdődhetett meg, amikor is a Dunán megindult a jégzajlás, amelynek során fél méter vastag jégtáblák veszélyeztették az építkezést, a folyó sodrása is pont ezen a szakaszon volt a legerősebb, így a munkakamrát felfordulás veszélye fenyegette. A negyedik pillért csigák helyett hajókra emelt állványok tartották, a jégzajlás miatt a munkálatokat felügyelő főmérnök kötelekkel erősítette a munkakamrát a várhoz, majd nagy erőfeszítések árán sikerült Karlócáról köveket szállíttatni a helyszínre, amelyekkel megrakták a kamrát, így az megmenekült.

Az egykori Ferenc József vasúti híd pillérének bontása búvárhajóval, úszódaruval és motoros vontatóval (Magyar Szó, 1961. október 29.)

Az egykori Ferenc József vasúti híd pillérének bontása búvárhajóval, úszódaruval és motoros vontatóval (Magyar Szó, 1961. október 29.)

Fentebb már említettük a munkások nehéz helyzetét és a munkakörülményeket. A leírásban közöltek szerint: „A munkavezetők és felügyelők ugyan minden eszközzel oda hatottak, hogy a munkások egészségi állapota lehetőleg kedvező legyen, azért a kijött munkást azonnal ápolás alá vették, meleg szobába vitték, testüket dörzsölték, forró borral, theával itatták. Mégis a munka kezdetén naponkint nyolc megbetegedési eset fordult elő, mely szám később részint a munkakamra szellőztetésének, az ápolás gondozásának fokozása, részint a munkás szervezetének edzése folytán naponkint kettőre szállt le. Azonban minden gondoskodás dacára, a szerencsétlenséget teljesen elkerülni nem volt lehetséges, amenynyiben a hidlábak alapozása két ember életébe is került.”

Az alagút már 1883 elejére elkészült, a vasúti híd utolsó szakaszát ugyanazon év október végén helyezték el. A Ferenc József vasúti hídon az első vonat 1883. december 3-án haladt át. A vonat délelőtt 9.30-kor indult el az újvidéki vasúti pályaudvarról, majd áthaladt a hídon és a 361 méter hosszúságú alagúton is. Az alagút belső kinézetét a Pesti Hírlap 1883. november 27-ei száma a következőképpen írja le: „Közvetlenül a Duna hídja mögött s a péterváradi erőd alatt a pálya alagútba ér, mely 361 méter hosszú s igen erős hegységen, szerpentin kőzeten furatott át, annálfogva csak egy része lett kifalazva s kijáratánál igen csinos, a vár erődítésiműveivel szép öszhangban álló homlokzat emelkedik.” A Péterváradi vár számára kirendelt állomáson a Budapesti Hirlap 1883. december 4-ei száma szerint a vonat „mozsárlövésekkel és a nagy tömegben megjelent lakosság által nagy örömmel üdvözöltetett.” A Ferenc József vasúti hidat végül 1883. december 10-én adták át a forgalomnak. Az építményt 1929-ben átnevezték I. Sándor király harmadik fiáról, Andrej Karađorđević hídra, amely elnevezést egészen az 1941 áprilisában bekövetkező újbóli impériumváltásig viselte. A hidat a visszavonuló jugoszláv katonaság robbantotta fel, majd a német és magyar utászcsapatok állították helyre és 1943 folyamán újból átadták a forgalomnak, azonban a német erők visszavonulásuk során 1944. október 22-én felrobbantották. A híd maradványait elszállították, amelyek később a Tito marsall híd konstrukciójának egy részét is alkották.

A háborút követően a négy mederpillér közül a péterváradi oldalról számítva a másodikat 1961-ben robbantásokkal lebontották. Ennek oka az volt, hogy a szóban forgó pillér a két világháború közti időszakban, pontosabban 1920 és 1940 között mintegy ötven súlyos hajórongálást okozott, a kárt pedig 55 millió dinárra becsülték. A Magyar Szó 1961. október 29-ei számában a következőképpen foglalta össze a pillér elbontásának okát: „Az egykori vasúti hídon túl lévő nagy kanyarban az áramlat nagyot lendít a hajón, és a péterváradi oldal felé nyomja. Ha történetesen három-négy uszály van egymás mellé kötve, bizonyosra vehető, hogy a jobb szélső nekimegy a pillérnek. Vagy ha mégis elkerüli az összeütközést, akkor őrült iramú, nyaktörő manőverezéshez kell folyamodnia, hogy kikerülje ugyanazt a háromszáz méterrel lejjebb lévő közúti híd pilléreivel.” A betonpillér eltávolítására három hónap alatt több mint 300 kilogramm robbanóanyagot helyeztek el és 400 robbantást hajtottak végre, a búvárok pedig az úszódaru segítségével darabonként emelték ki a pillér részeit. A híd egykori helyét így napjainkban már csak a Dunából magányosan kiálló három megmaradt gránitpillér jelzi.

Az utóbbi években a városvezetés eltökélte, hogy ismét funkciót ad az egykori Ferenc József vasúti hídnak, a Dunából kiemelkedő három betonpillérének, amelyre a tervek szerint a folyón átívelő ötödik híd fog épülni. Az építményt a gyalogosok és kerékpárosok használhatják majd, ugyanakkor a hídon és a jelenleg betemetett bejáratú alagúton keresztül fel lehet majd jutni a túloldalon magasló erődítménybe is. Az elképzelések egyelőre még csak tervek maradnak, azt pedig, hogy a megvalósításra mennyit kell várnunk, csak az égiek tudják megmondani.
 

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Újvidék egykori ipari övezetének látképe, a régi vasúti híddal