2025. július 22., kedd

Szerelmes férfiak

Csütörtökön jelenik meg Irvine Welsh Trainspotting-univerzumának legújabb kötete

Több mint harminc év telt el azóta, hogy a könyvesboltokban megjelent Irvine Welsh Trainspotting című regénye, amely rendkívül gyorsan világsikerré vált – és nagyjából ugyanennyi idő Danny Boyle korszakalkotó filmes adaptációja óta is. Welsh azóta még négy regényben folytatta Renton, Spud, Sick Boy és Begbie történetét.

A 2002-ben megjelent Pornó tíz évvel a Trainspotting eseményei után veszi fel a történetszálat, és ezúttal nem Renton, hanem Sick Boy kerül a középpontba. A karakter búcsút int strici-szélhámos karrierjének, amikor egy alacsony költségvetésű pornófilm leforgatásában meglátja az igazi nagy pénz lehetőségét – ezzel pedig fenekestül felforgatja barátai életét.

A 2012-es Skagboys egyfajta eredettörténetként szolgál: azt meséli el, hogyan jutnak el ezek a nem épp szépreményű, de ennél azért többre érdemes srácok a rehabig és a börtönig.

Magyarul egyelőre ezek a kötetek még nem jelentek meg, de a skót író a 2016-os The Blade Artist és a 2018-as Dead Men’s Trousers című regényeiben is tovább szőtte az edinburgh-i srácok sorsát.

A The Blade Artist főszereplője Begbie, a korábbi Welsh-könyvek erőszakos verőembere és fő antagonista, aki immár Jim Francis néven él és művészként dolgozik az Egyesült Államokban. Amikor meggyilkolt fiának temetésére visszatér szülőhazájába, felesége, Melanie fokozatosan szembesül férje sötét múltjával.

A Dead Men’s Trousers című regényben Renton, Sick Boy, Spud és Begbie középkorú férfiakként találkoznak újra.

Most, július 24-én új regénnyel folytatódik a négy edinburgh-i flúgos srác története. A brit könyvesboltokban megjelenő Szerelmes férfiak (Men in Love) cselekménye közvetlenül az eredeti regény vége után játszódik.

A Trainspotting főhősei ekkor a húszas éveik közepén járnak, és megpróbálnak elszakadni a heroinfüggőségtől, hogy a romantikus kapcsolatok felé forduljanak.

Az új történetben a négy főszereplő immár külön utakon jár, bár a köztük lévő kötelékek nem szakadtak meg teljesen. Begbie visszatért Skóciába, de továbbra is leginkább a börtönök „vendégszeretetét” élvezi; Spud szintén Skóciában él, ám továbbra is küzd a függőséggel. Sick Boy Londonban próbál szerencsét a pornóiparban, míg Renton Amszterdamban él, és klubpromóterként próbál karriert építeni.

Az egykori összetartó társaság mára széthullott, atomizált egyénekként keresik az útjukat – ám a múltból hozott közös élményeik és traumáik megnehezítik számukra, hogy stabil, romantikus kapcsolatokat alakítsanak ki.

A regény a nyolcvanas évek végén játszódik, a punk korszak lecsengése és az acid house mozgalom felemelkedése közötti „pangó” időszakban – abban az érában, amikor sokan, köztük maga a szerző is, úgy hitték, hogy már túl vannak a vad éveken, és végre elérkezhet a lecsendesedés ideje. Ehelyett azonban az acid house forradalmi lendülete teljesen új irányba terelte az életüket.

Welsh ezt a korszakot „döntő fontosságúnak” tartja, hiszen ekkor születtek meg azok a társadalmi döntések, amelyek ma is meghatározzák az életünket. A neoliberalizmusba vetett remény – hogy majd személyes szabadságot hoz – az internet korában végül inkább egy „elnyomó, korporatív államhoz” vezetett.

A könyv megjelenésével egy időben napvilágot lát az azonos című „regényzenét” tartalmazó hanganyag is . A diszkó-soul stílusú albumon hallható szerzeményeket maga Welsh, valamint a The Sci-Fi Soul Orchestra jegyzi.

A szerző elmondása szerint ezzel az volt a célja, hogy zeneileg jelenítse meg azokat az érzelmi rétegeket, amelyek a regény kemény, sötét világából gyakran hiányoznak. 

Magyar ember Magyar Szót érdemel